A Szent László téren ünnepelték augusztus huszadikát a nagyváradi magyarok
A perzselő hőség ellenére teljesen megtöltötte a Szent László tér városházával szembeni részét az a több száz nagyváradi polgár, akik egyik legnagyobb nemzeti ünnepünkön részesülni akartak a történelmi egyházak által megáldott, megszentelt új kenyérben. A felemelő, bensőséges ünnepet alkalomhoz illő népzenei előadások színesítették.
Az augusztus 20-i Szent László téri ünnepség fő szervezői az Érmelléki Gazdák Egyesülete, a Szent László Egyesület, valamint a Magyar Polgári Egyesület voltak. A nagyváradi magyar civil szervezetek összefogásával létrejövő eseményt a magyarországi Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, valamint a Polgári Magyarországért alapítvány támogatta.
Az ünnepségre kiemelten szimbolikus helyen került sor, hiszen itt, a Szent László tér ezen pontján szeretnék a váradi magyarok viszont látni, városalapító szent királyunk lovasszobrát. A Szent László plébániatemplom mellett kihelyezett asztalokon illatozó kenyereket ezúttal is a Kárpát-medencei Magyarok Kenyere-program keretében a Bihar megyei magyar gazdák által felajánlott búzából készítették el, a lisztet az érmihályfalvi Gazsi malomban őrölték, a kenyereket pedig a nagyszalontai Torpan pékségben sütötték ki. Az ünnepélyes alkalmon az új kenyereket négy történelmi magyar egyház képviselője áldotta, illetve szentelte meg.
Jelen volt, és beszédet mondott, majd a kenyereket megáldotta Tőkés László, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület volt püspöke, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke, Bakos Gábor érmihályfalvi római katolikus segédlelkész, Erdődi Endre csokalyi görögkatolikus parókus, valamint Kardos József unitárius lelkész. Az áldásosztást követően a tömeg elimádkozta a Miatyánkot, majd közösen elénekelte a Himnuszt.
Az ünnepi program részeként a térre kilátogatók három néptánc produkciót is megtekinthettek: Kalotaszentkirályról a Felszeg Gyöngye néptánccsoport, Biharkeresztesről a Gárdonyi Zoltán Református Általános Iskola diákjainak Suhancok és Cseperedők tánccsoportjai, valamint a Debreceni Népi Együttesrés kísérő zenekara is színpadra lépett, óriási sikert aratva az ünnepi alkalomra kilátogató közönség előtt.
A megáldott, megszentelt kenyerekre fegyelmezetten várakozó nagyváradiak az ünnepi műsor alatt juthattak hozzá az időközben felszeletelt, és becsomagolt kenyérszeletekhez. A rendezvény ismét megmutatta, milyen szép, bensőséges és magasztos ünnepet tudnak szervezni a nagyváradi magyarok, melyet büszkén felmutathatnak a város többségi lakosságának is. A visszajelzések alapján a nagyváradi magyarok fontosnak tartják, hogy nemzeti ünnepeinket a város szívében, a Szent László téren ünnepelhessék, hiszen így még inkább magukénak érezhetik az őseik által felépített várost.