Home » Hírek » Közép-Erdély

Közép-Erdély

Aláírta a közélet megtisztítását célzó állampolgári kezdeményezést Kiszner Csaba, az Erdélyi Magyar Néppárt Szatmár megyei szervezetének elnöke, akit a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) helyi szervezetének képviselői szombaton kerestek fel irodájában.

A verespataki ciántechnológiás bányaberuházások ügyében Románia szenátusa, beleértve az RMDSZ hat szenátorát, október 23-án 66 igenlő szavazattal elfogadta a védett természeti terület határainak módosítására vonatkozó tervezetet, ezen belül az ott található altalajkincsek kibányászását.

Fancsali Ernő, az Erdélyi Magyar Néppárt kolozsvári szervezetének elnöke első fokon megnyerte azt a pert, melynek tárgya a március 15-i kolozsvári felvonuláson kapott 500 lejes bírság elleni fellebbezés. Mint ismeretes, az ünnepi eseményen négy személyt büntetett meg a csendőrség, amiért azok Erdély-zászlóval kezükben vonultak fel. A kiállított jegyzőkönyvek megsemmisítését bíróságon kezdeményezte az Erdélyi Magyar Néppárt által megbízott ügyvéd.

Néppárti közvetítéssel újra felélénkülni látszik Kolozsvár és Pécs testvérvárosi kapcsolata. Mint ismeretes, a két település még 1990-ben kötött megállapodást, a funari időkben azonban e kapcsolat elhidegült. Az Erdélyi Magyar Néppárt meghívására – a Kolozsvári Magyar Napok ideje alatt – a kincses városba látogatott és tárgyalásokat folytatott Oláh Emesével, Kolozsvár alpolgármesterével, Györke Zoltánnal, Kolozs megye alprefektusával és Mile Lajos főkonzullal Decsi István, Pécs alpolgármestere és Kiss-Tihanyvári Dóra, pécsi önkormányzati képviselő. 

Az RMDSZ-es alpolgármester javaslatára 500 lejért eladták volna a Kolozs megyei Mákófalva kultúrotthonát. Péntek Levente néppártos önkormányzati tanácsos hívta fel a körvélemény figyelmét a gyanús eladási szándékra, a nyilvánosság előtt történő „adásvétel” pedig végül meghiúsult.


Első fokon pert nyert Soós Sándor, az Erdélyi Magyar Néppárt országos alelnöke a csendőrség ellen. Mint ismeretes, március 15-én négy személyt büntetett meg a csendőrség, amiért azok Erdély-zászlóval kezükben vonultak fel az ünnepi eseményen. A kiállított jegyzőkönyvek megsemmisítését bíróságon kezdeményezte az Erdélyi Magyar Néppárt által megbízott ügyvéd.

Mint arról már korábban hírt adtunk, egy Kós Károly által tervezett kultúrotthont kívánt átjátszani a román állam kezére Both György, RMDSZ-es alpolgármester, a Kolozs megyei Mákófalván. A kedd délben tartott tanácsülésen végül sikerre vitte tervét, ugyanis az RMDSZ és a PNL helyi képviselői megszavazták azt a határozatot, melynek értelmében a színmagyar faluban lévő református egyház tulajdonába lévő épületet 500 lejért vette meg a román többségű önkormányzat.

 

Kós Károly által tervezett kultúrotthont játszana át a román állam kezére az RMDSZ-es alpolgármester a Kolozs megyei Mákófalván. A színmagyar faluban lévő református egyház tulajdonába lévő épületet 500 lejért venné meg a román többségű önkormányzat.

Május 30-án megkezdődött a kolozsvári zászló-ügy tárgyalása. Mint ismeretes, március 15-én négy személyt büntetett meg a csendőrség, amiért azok Erdély-zászlóval kezükben vonultak fel az ünnepi eseményen. A kiállított jegyzőkönyvek megsemmisítését bíróságon kezdeményezte az Erdélyi Magyar Néppárt által megbízott ügyvéd. A négy jegyzőkönyvet más-más bíróhoz rendelték ki, így négy külön tárgyalás várható az ügyben.

Április 22-én Székelyudvarhelyen tartotta Országos Küldöttgyűlését az Erdélyi Magyar Néppárt. A tanácskozáson országos alelnöknek választották Soós Sándort, a Néppárt korábbi Kolozs megyei elnökét. Az ezáltal megüresedett Kolozs megyei elnöki tisztség betöltése céljából május 24-én küldöttgyűlést tartott a Néppárt megyei szervezete.

Gyorskereső
Videók
A Székelyek nagy meneteléséről a Duna Televízió Heti hírmondójában - 2013. október 27. Videógaléria