Árkos: új tanácstag a Néppárt színeiben
Sajtótájékoztatót tartott március 7-én Sepsiszentgyörgyön Bálint József, az Erdélyi Magyar Néppárt Országos Önkormányzati Tanácsának elnöke, Koós Izabella, a Néppárt új árkosi tanácsosa és Kurta Árpád, árkosi tanácstag. Az eseményen Bálint József köszöntötte Koós Izabellát, aki jövőbeli terveit és célkitűzéseit ismertette, majd az apácai és benedekfalvi önkormányzati mandátumok helyzetének ismertetésére került sor.
Mint ismeretes, Kocsis Csaba tragikus halála miatt, tanácsosi helyét Koós Izabella, csernátoni születésű mérnök vette át. Koós elmondása szerint legfőbb célja, hogy a fiataloknak nyújtson segítséget a pályaválasztás kapcsán tapasztalt nehézségekben. „Fiataljaink gyakran külföldre kényszerülnek. Ennek ellenére arra biztatom őket, hogy bár kemény munkát igényel, de maradjanak itthon, tanuljanak szakmát, vagy – ha már külföldön élnek – hozzák haza, amit odakint tanultak és kamatoztassák itthon” – mondta Koós. Az új tanácstag szerint Árkos kiemelkedő lehetőségekkel bíró közösséggel rendelkezik, melynek köszönhetően ő maga is késztetést érzett, hogy elinduljon az önkormányzati választásokon az Erdélyi Magyar Néppárt színeiben.
Bálint József beszámolt két más önkormányzati esetről is, amelyek az árkosi példával ellentétben, temérdek fennakadásba ütköztek. Február 28-án, hosszas huzavonát követően, sikerült beiktatni Giró Józsefet, új apácai tanácstagot, aki 2017 augusztusában, a megüresedett apácai tanácsosi helynek volt első számú várományosa. Ezzel kapcsolatban Giró elmondta: „Mandátumom elismerése során folyton akadályokba ütköztem: a helyi RMDSZ és az MPP összefogásának és előzetes megegyezésének köszönhetően a szeptember 22-én megtartott tanácsülésen 13-ból 12 tanácsos tartózkodott mandátumom elfogadásakor, ezzel ellehetetlenítve tanácsosi munkámat.” Az esetet követően az apácai tanácsos bírósághoz fordult – pert indítva –, amelyet január 22-én meg is nyert. A bíróság kötelezte a tanácstagokat, hogy azonnali hatállyal fogadják el a mandátumot. Mivel így sem járt sikerrel, a bűnügyi feljelentés lehetőségét szóba hozva próbálta elfogadtatni Apáca község tanácsával az őt jogosan megillető mandátum beiktatását. „Több esetben szót emeltem az Apácán elképesztő méreteket öltő falopás ellen, petíciót is kezdeményezve. Feltehetőleg ennek köszönhetem az engem érintő akadályok jó részét, és beiktatásom bojkottálását” - közölte Giró.
Bálint József az apácai esethez hasonló helyzetről számolt be a Szilágy megyei benedekfalvi tanácsos, Sándor János ügye kapcsán is. A 2016-os önkormányzati választásokon az Erdélyi Magyar Néppárt egy mandátumot szerzett, amely Sándor Jánost illette meg, viszont őt – Giró Józseffel ellentétben – azóta sem sikerült beiktatni „Habár a zilahi bíróságon pert kezdeményeztünk, nem jártunk sikearrel, hiszen a bíróság úgy ítélte meg: a tanácsosoknak joguk volt szavazataikhoz. Tulajdonképpen jogos volt a tanácsosi mandátum megszavazásának ellehetetlenítése” – mondta Bálint József. A későbbiekben a kolozsvári táblabíróság is hasonló döntést hozott, felhívva a benedekfalvi tanácsos figyelmét, hogy az esetet helyi szinten kell megoldani. „Az eltelt hónapokban vártunk, hogy az apácai esetet hivatkozási pontként tudjuk felmutatni a Szilágy megyei esettel szemben. Meglátásunk szerint alkotmányos joghézag van az önkormányzat döntéseiben, s ez teszi lehetővé, hogy akadályozhatják tanácsosaink munkáját.”