Az erdélyiség megnyilvánulása demokratikus jog
2017 március 27-én Nagyváradon, Tőkés László az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke, európai parlamenti képviselő, az Erdélyi Magyar Néppárt fővédnöke, Szilágyi Zsolt az Erdélyi Magyar Néppárt elnöke, valamint Nagy Attila szerkesztő sajtótájékoztató keretében mutatták a be a Transylvanian Monitor időszakos kiadvány legújabb számát.
Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács által, 2004-ben életre hívott kisebbségi- és emberi jogi figyelőszolgálatot végző kiadvány célja a nemzetközi figyelem felkeltése és ráirányítása a romániai kisebbségi- és emberi jogi helyzetre. A legújabb szám a 2014-től 2016-ig terjedő időszak romániai magyarellenes megnyilvánulásait foglalja össze román-, angol- és magyar nyelven.
A magyarellenes kérdések jó része megoldható lenne, ha az állam részéről minden egyes esetben határozott, világos és azonnali fellépés történne a létező törvények alapján, illetve ha Románia betartaná azokat a nemzetközi kötelezettségeket, amelyeknek a része, fejtette ki álláspontját Szilágyi Zsolt. A Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumának (KMKF) március 23-24-i plenáris üléséről hazatérő politikus ugyanakkor hozzátette, hogy a KMKF zárónyilatkozatában jelzi a Romániában létező állandó magyarellenességet, és a plenáris ülés résztvevői is azt kérik a román állam vezetőitől, hogy lépjenek föl a magyarellenesség ellen, illetve, hogy Románia tartsa be nemzetközi vállalásait.
A demokrácia által szavatolt és alkotmányban foglalt jog a személyiség és az identitás szabad kifejezésének a joga, adott hangot véleményének a Néppárt országos elnöke azzal kapcsolatban, hogy a március 15-i kolozsvári megemlékezések alatt a csendőrség megbüntette a Néppárt Erdély történelmi zászlójával békésen ünneplő tagjait.
„Nemzeti hovatartozástól függetlenül az ember személyiségének értékei közé tartozik az is, amit az erdélyi régió ad neki. Nem hiszem, hogy Bukarestnek vagy a helyi csendőrségnek jogában állna megmondani nekem, hogy erdélyinek érezzem-e magam, vagy sem” – mondta Szilágyi Zsolt, majd hozzátette, hogy a csendőrség visszaél a hatalmával, amikor érvényes bírósági tiltás nélkül bünteti a regionális szimbólumok használatát, valamint a regionális identitás kifejezését.
„Szolidárisak vagyunk és segítséget nyújtunk a megbüntetett kolozsváriaknak, kérjük a csendőrséget, hogy törölje el a büntetéseket, és kérjen elnézést a meghurcolt emberektől. Ugyanakkor arra kérjük az RMDSZ-t, hogy tisztázza, hogy a csendőrség, vagy az ünneplő erdélyiek oldalán áll” – mondta a Néppárt országos elnöke. Szilágyi végezetül hangsúlyozva, hogy megengedhetetlen, hogy az Európai Unióban tiltsák a regionális identitás megnyilvánulását és kifejezését.