Nemzeti régiók európai polgári kezdeményezés: elkezdődött az aláírásgyűjtés
Csomortányi István, az Erdélyi Magyar Néppárt elnöke és Sándor Krisztina, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács ügyvezető elnöke elsőkként írták alá a Székely Nemzeti Tanács európai polgári kezdeményezését a Makfalván megtartott Székely Majálison.
A szombati eseményen Csomortányi rámutatott: a rendszerváltás után 30 évvel immár a második olyan generáció nő fel, mely bár sokat hallhatott az autonómiáról, annak konkrét megvalósulását nem tapasztalhatta meg. „Az elmúlt három évtized legnagyobb bűne, hogy sokakat megfosztottak az élhetőbb jövőbe vetett hittől, s bár szüleink, nagyszüleink és mi magunk is reménnyel teli vágtunk neki a rendszerváltást követő időszaknak, ma is folyamatosan tapasztaljuk, hogy másodrendű állampolgárokként kezelnek minket saját szülőföldünkön. Az SZNT kezdeményezése épp ezellen nyújt orvosságot, hiszen ellenfeleink ott vannak Brüsszelben és Bukarestben egyaránt, közösségünk pedig e két pont között egyensúlyozva és harcolva kell megtalálja a megmaradás útját. Jól látjuk, Erdélyt szándékosan tartják gazdasági lépéshátrányban, a magyarság által lakott területek pedig rosszabb gazdasági helyzetben vannak, mint az ország más régiói. Nem véletlen, hogy Romániában épp a Székelyföldön a legalacsonyabbak a bérek, miként azon sem csodálkozunk, hogy a gazdasági fellendülés zálogát jelentő észak-erdélyi autópálya sem épült meg. Harminc év alatt oda jutottunk, hogy szimbólum- és nyelvhasználati jogaink folyamatosan sérülnek, iskoláinkat támadják, sőt, már hősi halottjainkat sem hagyják békében nyugodni” – jelentette ki a Néppárt elnöke. Csomortányi István hangsúlyozta: köszönet illeti a Székely Nemzeti Tanácsot kitartásáért, mely eredményeként – peres úton – sikerült legyőzni az Európai Bizottságot, európai polgári kezdeményezésének köszönhetően pedig nem csak szimbolikus jogokról, hanem konkrét költségvetési forrásokról és területekről is dönthetnek majd a kezdeményezés aláírói. „Az SZNT európai polgári kezdeményezésének köszönhetően Brüsszelnek törvénybe kell majd foglalnia, hogy Bukarest nem veheti el tőlünk a saját adónkból származó és nekünk kijáró uniós forrásokat. Ha kezdeményezésünk sikeres lesz, többé nem diszkriminálhatnak minket, s az uniós források eltérítésével nem sorvaszthatják el – tudatosan és államilag irányítva – közösségünket” – mondta Csomortányi. Felszólalása végén a politikus kijelentette: a Néppárt minden rendelkezésére álló eszközével támogatja az aláírásgyűjtést. „Hitet teszünk Székelyföld autonómiája mellett és készek vagyunk arra, hogy mindenben segítsük az SZNT kezdeményezését. Ugyanakkor arra kérünk mindenkit, hogy az egységet, mely körvonalazódni látszik e kezdeményezés körül, ne csak ideig-óráig, egy helyi érdek mentén, tartsa fontosnak, hanem valóban gondolja komolyan, mert ez mindannyiunkról szól” – zárta beszédét Csomortányi.
Sándor Krisztina felszólalásában tolmácsolta Tőkés Lászlónak, az EMNT elnökének üdvözletét, majd gratulált az SZNT-nek, amiért az állhatatos küzdelemmel sikerre vitte a kezdeményezéshez kapcsolódó pert, s felajánlotta az EMNT segítségét az aláírásgyűjtés folyamatában. „A hét elején egy nemzetközi kisebbségügyi fórumon volt szerencsém részt venni, ahol több európai kisebbség képviselőjével is találkozhattam. Tudnunk kell, nem vagyunk egyedül: Európában mintegy 55 millió ember beszél valamely kisebbség nyelvén, mely az EU lakosságának mintegy 10%-át teszi ki. Bíznunk kell benne, hogy az 55 millióból lesz legalább egymillió európai állampolgár, aki magáénak érzi az SZNT kezdeményezését és aláírásával is támogatja azt” – zárta felszólalását Sándor Krisztina, aki tolmácsolta Szili Katalin autonómiaügyekért felelős miniszterelnöki megbízott üzenetét is.