Néppárt: ne engedjünk ’89-ből!
A romániai szociál-liberális kormány „jogállamot veszélyeztető intézkedéseivel" kapcsolatban tett közzé állásfoglalást az EMNP elnöksége. Mindaz, ami ezen a héten történt Bukarestben, alapjaiban kérdőjelezi meg a román baloldal demokratikus elkötelezettségét – szerepel a dokumentumban.
A román szociálliberális kormánykoalíció az államfővel vívott háborújában mára már beáldozta a jogállamiságot és a demokratikus államberendezkedést is. Mindaz, ami ezen a héten történt Bukarestben – a közmédia hatalomközpontú elfoglalása, az ombudsman lecserélése, a házelnökök leváltása és az alkotmánybíróság hatásköreinek megnyirbálására tett kísérlet – alapjaiban kérdőjelezi meg a román baloldal demokratikus elkötelezettségét.
A román publicisták által „parlamenti bányászjárásnak” nevezett alkotmányt és házszabályt felrúgó erődemonstráció a visszarendeződés irányába mutat. Bár az utcai erőszak egyelőre nincs jelen, a jelenlegi parlamenti többség által folytatott hadjárat a jogállam intézményeinek bekebelezése érekében az önkényuralom és nemzetközi elszigetelődés veszélyét hordozza. Volt már részünk ilyesmiben, Iliescu utódai – vezérük doktori disszertációgyártó gyakorlatához híven – valóban a bányászjárások logikáját másolják, és már a demokratikus változás látszatának fenntartását sem tartják fontosnak.
Csakúgy mint a kormányváltás, a jelenlegi többség akciósorozata is néhány képviselő és szenátor, a választói akaratot mellőző pálfordulásával vált lehetségessé. A román politikában intézményesült zsákmányrendszer gyakorlatának kiteljesedése ez, amely a jogszabályi határokat, kötelezettségeket a többség hatalmi-uralmi akaratának rendeli alá. Az egész ország az elszenvedője egy szűk politikai eliten belüli hatalmi átrendeződésnek.
A jelenlegi politikai válság is rávilágít arra a hiányosságra, amelynek egyértelműen szerkezeti okai vannak: Románia egy túlközpontosított állam, amelyben a korrupció mellett a totális zsákmánylogika határozza meg a politikai viszonyokat és az állam működését. A regionális közösségek érdekérvényesítő lehetőségeinek hiányában az egész ország ki van szolgáltatva a bukaresti gátlástalan elitharcok pusztító következményeinek. A megoldást csakis egy, a regionalizmus elvei alapján modernizált állam megteremtése jelentheti.
A román balliberális koalíció és az általa kimódolt diktatórikus rendszer bevezetésére tett kísérlet a 89-es forradalom, a jogállamiság és a demokrácia értékeit tagadja. Ennek az eredeti romániai szociál-liberális ámokfutásnak véget kell vetni, mielőtt még visszafordíthatatlan károkat okozna. Az eddigi kormányok dilettantizmusa, korrupciója és klientúrát kiszolgáló hatalomgyakorlása a csőd szélére sodorta az országot. Ha ezt még egy intézményesített önkényuralmi rendszerrel is tetézzük, akkor Románia végleg hátrányos helyzetbe kerül az uniós versenyben, és ennek az árát ismét a törvénytisztelő állampolgárok fogják megfizetni.
Felszólítjuk a magyar közösség parlamenti képviseletének monopóliumával rendelkező RMDSZ-vezetőket, hogy egyértelműen és határozottan határolódjanak el mindazon törvénytelen lépésektől, amelyeknek egyébként eddig cselekvő részesei voltak a keddi rendkívüli parlamenti ülésszakon. Határozottan elvárjuk, hogy szakítsanak az eddigi, a mindenkori konjunkturális többséghez csapódó gyakorlatukkal és a jogállamiság valamint alkotmányosság értékeit szem előtt tartva ne fedezzék a hatalmi többség demokrácia- és jogállam-ellenes törekvéseit.
Felszólítjuk a román parlamenti pártok vezetőit, hogy rövid távú céljaik és hatalomvágyuk miatt ne kockáztassák az ország jövőjét. Mi itt akarunk élni és itt akarunk a gyermekeinknek is jövőt biztosítani. Ezt lerombolni sem Victor Pontának, sem Crin Antonescunak nincs joga.
Éltünk meg már diktatúrát, és többet nem kérünk belőle.
Az Erdélyi Magyar Néppárt Országos elnöksége nevében
Toró T. Tibor
elnök