Óriási sikert értek el az árnyékjelentést tevő civil szervezetek
Amint arról az érintett szervezetek közleményükben is beszámoltak, szerdán, február 21-én hozta nyilvánosságra az Európa Tanács a nemzeti kisebbségek védelméről szóló keretegyezmény tanácsadó bizottságának Romániáról szóló jelentését, amely több fontos kisebbségvédelmi kérdésben elmarasztalja Romániát és számos olyan, a romániai magyar közösséget érintő jogsértést is bemutat, amelyek az erdélyi magyar civil szervezet által készült árnyékjelentésekben szerepeltek. A Civil Elkötelezettség Mozgalom (CEMO) és a Jogvédő Csoport az Identitás Szabadságáért (Advocacy Group for Freedom of Identity – AGFI) közösen, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) pedig a Székely Nemzeti Tanáccsal (SZNT) együttműködve nyújtott be árnyékjelentést az Európa Tanács kisebbségvédelmi szerveihez 2017-ben, majd a tavalyi év folyamán közösen találkoztak az ET tanácsadói bizottságának tagjaival. A civil szervezetek által közösen megfogalmazott jelentésekben bemutatott jogesetek, kisebbségvédelmi esetek, jogsértések, diszkriminációellenes jogesetek majdnem kilencven százaléka bekerült a tanácsadói bizottság negyedik időszakos jelentésébe és a Romániának megfogalmazott ajánlások között is számos kisebbségi ügy szerepel.
Az Erdélyi Magyar Néppárt üdvözli az Európai Tanács bizottságának jelentését, valamint a jelentéstevő szervezetek kitartó, szakmai munkáját, melynek eredményéül történelmi áttörést sikerült elérni nemzetközi színtéren – az erdélyi magyarság kisebbségvédelmének terén. A tény, hogy az árnyékjelentésben megfogalmazottak szinte szó szerint megtalálhatóak a nemzeti kisebbségek védelméről szóló keretegyezmény tanácsadó bizottságának jelentésében, jelzi: a civil szervezetek elkötelezett munkája jelentős eredményt hozott, s immár a román hatóságokon a sor, hogy a jelzett problémákat a lehető legrövidebb időn belül orvosolják.
A nyelvi jogi kérdések, kiemelten a közigazgatásban tapasztalható nyelvhasználati problémák, a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem ügye, a történelem-tankönyvek egyoldalúsága, vagy épp a differenciált román érettségi vizsga hiánya immár nemzetközi színtéren is kellő súllyal került bemutatásra. Meggyőződésünk, hogy mindez azoknak a civil szervezeteknek köszönhető, melyek árnyékjelentésükben részletesen megfogalmazták a Romániában tapasztalható hiányosságokat.
E kialakult helyzet is jelzi: a civil szférának és a politikai pártok képviselőinek együtt kell működniük a jogvédelem és jogérvényesítés terén, ebbéli munkájukban pedig partnerekként és nem versenytársakként kell kiegészíteniük egymást. Amint az elmúlt időszakban, úgy a jövőben is arra fogunk törekedni, hogy minden rendelkezésünkre álló eszközzel támogassuk az említett civil szervezeteket – melyek közül az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács és a Székely Nemzeti Tanács stratégiai partnerünk is –, hiszen csak így valósítható meg a hatékony, széles körű hazai és nemzetközi érdekérvényesítés.
Civil Elkötelezettség Mozgalom (CEMO)
Jogvédő Csoport az Identitás Szabadságáért (Advocacy Group for Freedom of Identity – AGFI)
Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács és Székely Nemzeti Tanács