Home » Hírek » Országos » Petíció az önálló magyar orvos- és gyógyszerészképzés helyreállításáért

Petíció az önálló magyar orvos- és gyógyszerészképzés helyreállításáért

2018. 5. 10.
Megosztás:

Közös sajtótájékoztatót tartott Marosvásárhelyen május 10-én Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke, Toró T. Tibor, az Erdélyi Magyar Néppárt ügyvezető elnöke és Izsák Balázs, a Székely Nemzeti Tanács elnöke a Marosvásárhelyi Orvosi- és Gyógyszerészeti Egyetem ügyében. Bejelentették: közös petíciót indítanak az önálló magyar orvos- és gyógyszerészképzés maradéktalan helyreállítása céljából. A sajtótájékoztatót követően a részvevők és a Demeter József lelkipásztor által vezetett Sütő András Baráti Társaság tagjai – az érdeklődőkkel egyetemben – megkoszorúzták Sütő András sírját, emlékezve és emlékeztetve, hogy az erdélyi író kulcsfontosságú szerepet töltött be az 1990-es években a romániai magyar oktatásért vívott harcban, és a marosvásárhelyi gyertyás-könyves tüntetés megszervezéséből is aktívan kivette részét.

Petíció az önálló magyar orvos- és gyógyszerészképzés helyreállításáért

„Lesújtó hírként fogadtuk a Marosvásárhelyi Orvosi- és Gyógyszerészeti Egyetem, valamint a Petru Maior Egyetem egyesüléséről szóló híreket, hiszen a folyamat a magyar fél megkérdezése nélkül menne végbe, az amúgy is jogfosztott magyar tagozat jogainak további csorbításával. Jogosan érezzük végveszélyben a magyar nyelvű erdélyi orvosképzést, s ezért is tartjuk fontosnak, hogy kifejezzük tiltakozásunkat a jogszerűnek álcázott egyesítéssel szemben” – kezdte felszólalását Tőkés László. Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke emlékeztetett: a magyar pártok, a civil szervezetek, a MOGYE oktatói és diákjai is ellenzik a fúziót, ő maga pedig személyesen is felszólalt az egyetem védelmében Strasbourgban és Brüsszelben. „Fontosnak tartom, hogy az autonómia gondolatához és a nemzetpolitikánkhoz a rendszerváltozás óta hűséges közéleti vezetőinkkel közösen adjunk hangot tiltakozásunknak. Amiképpen kiálltunk a Partiumi Keresztény Egyetemért és a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem megalapításáért, azonképpen a magyar nyelvű orvosképzéshez való jogunkat sem adhatjuk fel. A MOGYE ügyében sem ismerünk megalkuvást: nem elégedhetünk meg részjogokkal, az anyanyelvünkön zajló oktatás pedig éppen olyan célkitűzésünk, mint az önrendelkezés megvalósítása” – jelentette ki az EP-képviselő. „200 évvel Karl Marx születése után még mindig él a posztkommunizmus és a nacionálkommunizmus. Látható: az 1989-es forradalom után a kisebbségi jogok terén még mindig nem történt meg a rendszerváltozás. A békés gyertyás-könyves-bibliás tüntetés szellemében vonulunk Sütő András sírjához, aki áldozata volt a Marosvásárhelyen tovább élő magyarellenességnek, és vezető alakja volt az 1990-ben az erdélyi magyar oktatásért szervezett ellenállásnak. Erdélyi írónk példát mutatott mindannyiunk számára abban, hogy miként álljunk ki jogaink védelmében. E helyről is hadd emlékeztessük a román államvezetést mind az 1918-as gyulafehérvári, mind az 1989-es rendszerváltoztatás-kori ígéretekre” – zárta felszólalását Tőkés László.

„A Székely Nemzeti Tanács minden egyes alkalommal megszólal, amikor a Székelyföld jövőjét érintő kérdésekről van szó. A MOGYE-ügy hatványozottan ilyen, ezért nem is kérdéses kiállásunk. Victor Ponta korábbi román miniszterelnök 2013 áprilisában – az Európa Tanács közgyűlése előtt – azt ígérte, hogy a magyarság igényeinek megfelelően rendezik a MOGYE helyzetét. Az akkori miniszterelnök Románia nevében tett ígéretet, amely azóta is beváltatlan maradt. Fontos tehát megjegyeznünk: ha az Európa Tanács figyelmen kívül hagyja a kialakult helyzetet, könnyen hitelét veszítheti” – jelentette ki Izsák Balázs. Az SZNT elnöke hozzátette: a MOGYE a székelyföldi egészségügyi ellátásban is kulcsszerepet tölt be, s ezért különösképpen fontosnak tartja a kiállást mellette.

„Pártpolitikai ellentétektől függetlenül ideje közösen fellépnünk a MOGYE helyzetének mihamarabbi megoldása érdekében. Épp ezért felhívással fordulunk mindenkihez, aki számára fontos ez az ügy. A Néppárt szövetségeseivel együtt közösen indítja útjára azt a petíciót, amelynek célja az önálló magyar orvos- és gyógyszerészképzés maradéktalan helyreállítása” – jelentette ki Toró T. Tibor, majd hozzátette: az év elején aláírt hárompárti autonómianyilatkozat alkalmával is jelezték, nemcsak elvi megállapodásra törekszenek, hanem közös cselekvési terv kidolgozásán fáradoznak. „Reméljük, a MOGYE-ügy nyújt alkalmat arra, hogy tervünket megvalósítsuk. Tudjuk, nem egy egyszerű oktatáspolitikai kérdéssel van dolgunk. A »multikulturális« jelleggel bizonyos kötelezettségek is járnak, melyeket az egyetem nem tartott be. E látszat-multikulturalitásra a kulturális- és oktatási autonómia jelentene megoldást. Épp ezért régi célkitűzéseinkhez hűen kell megoldást találnunk a felmerült problémákra” – mondta a Néppárt ügyvezető elnöke. „Közösen kiadott felhívásunkban minden politikai- és civil-szakmai szervezet csatlakozására számítunk, kiváltképpen az RMDSZ-re, amely bukaresti parlamenti képviselettel is rendelkezik. Stratégiai válságcsoport létrehozására van szükség, s nem fogadhatjuk el azt az utat, mely a beletörődés és hallgatás irányába vezet. Magas szintű politikai delegációnak kell képviselnie közösségünk álláspontját, s a nemzetközi közvéleményt is tájékoztatnunk kell helyzetünkről. A Néppárt az Európai Szabad Szövetségben betöltött tagságát hasznosítja e célra, Tőkés László és az RMDSZ pedig az Európai Néppárt kötelékében tehet lépéseket” – mondta Toró, aki felszólalása végén a Civil Elkötelezettség Mozgalom és más civil szervezetek kiállásáról is elismeréssel szólt.

A sajtótájékoztató végén a három szervezet vezetői elsőként írták alá a meghirdetett petíciót, melyhez bárki csatlakozhat az alábbi linkre kattintva:

https://www.peticiok.com/peticio_az_onallo_magyar_orvos-_es_gyogyszereszkepzes_maradektalan_helyreallitasa_celjabol

 

 

Gyorskereső
Videók
A Székelyek nagy meneteléséről a Duna Televízió Heti hírmondójában - 2013. október 27. Videógaléria