Szilágyi Zsolt: „A bizalmatlanság 100 évét fel kell váltania az együttműködés időszakának!”
A marosvásárhelyi Székely Szabadság Napjával egyidőben a budapesti Hősök terén is tüntetésre került sor a Székelyföldért Társaság szervezésében. Az eseményen jelen volt és felszólalt Szilágyi Zsolt, az Erdélyi Magyar Néppárt elnöke is.
„Körbe nézve most a Hősök terén, s ezzel egyidőben a marosvásárhelyi Postaréten összegyűltekre is gondolva, örömünket fejezhetjük ki azzal kapcsolatban, hogy a székelység autonómiatörekvése – jól láthatóan – egységes nemzeti ügynek számít, s a magyar politikában egyetértés van afelől, hogy az erdélyi magyarság önrendelkezési igényét támogatni kell, s immár sokak számára világos, hogy nem kérünk egyebet, csak amit a románság – önszántából – 100 évvel ezelőtt Gyulafehérváron megígért és írásba foglalt. Azt kérjük tehát, hogy a 100 éves állam tartsa be 100 éves ígéreteit” – jelentette ki Szilágyi Zsolt, majd hozzátette: az erdélyi önrendelkezési törekvések összhangban vannak az európai normákkal és gyakorlattal, hiszen Nyugat-Európában számos példa van jól működő autonómiákra. „Mi mindig békés, demokratikus eszközökkel küzdöttünk jogainkért. Épp ezért érthetetlen, hogy a román állam miért utasítja el a párbeszédet, különösen most, amikor az Európai Unió soros elnökeként – saját bevallásuk szerint – a sokféleség megóvására törekednek. Hiába próbálnak minket megfélemlíteni, tudjuk: a normalitást az jelentené, ha – Dél-Tirolhoz hasonlóan – Székelyföld saját parlamentet választhatna magának, valamint saját kormánnyal és költségvetéssel rendelkezne. Épp ezért Románia kormányától azt kérjük, fogadja el az európai valóságot és vegye észre: velünk együttműködve erősebbé, gazdagabbá és stabilabbá teheti a térséget” – mondta a Néppárt elnöke, majd felidézte: tavaly októberben Kolozsváron közös román–magyar nyilatkozatot írtak alá román értelmiségiekkel, mely kimondja: a területi autonómia nem veszélyeztetné Románia egységét. „Számos alkalommal kinyilvánítottuk már: mi partnerei kívánunk lenni a románságnak, békében és biztonságban szeretnénk élni, de ehhez a másik félnek is be kell tartania ígéreteit, s fel kell hagynia közösségünk folyamatos üldözésével és megfélemlítésével. Nem mehetünk el szó nélkül amellett, hogy a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemet épp most, a szemünk láttára számolják fel, a román állam hathatós segítségével, de ugyanígy fel kell emelnünk szavunkat azért, mert a rendszerváltás után 30 évvel Beke István és Szőcs Zoltán, politikai foglyokként, jogtalan börtönbüntetésüket töltik. Hisszük és valljuk: nem a megfélemlítés, hanem a kölcsönös tisztelet és a párbeszéd vezethet eredményre. A bizalmatlanság 100 évét fel kell váltania az együttműködés időszakának, de ez csak úgy jöhet létre, ha a székelyek autonómiaigényét a román kormány tiszteletben tartja és megindul a párbeszéd Székelyföld területi autonómiájáról” – zárta beszédét Szilágyi Zsolt.
Az eseményen jelen volt Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke is, aki hangsúlyozta: erőteljes magyar képviseletre van szükség az Európai Parlamentben, hogy Székelyföld autonómiája valósággá váljon az Európai Unióban és Európa valóban a régiók Európája legyen. Dabis Attila, a Székely Nemzeti Tanács külügyi megbízottja kiemelte, a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés a jövőről szól, arról, hogy Európa hagyományos nemzeti közösségei rendelkeznek-e majd a megmaradásukhoz szükséges erőforrásokkal, az Európai Bíróság döntését pedig jelentős áttörésnek nevezte.