Szilágyi Zsolt: „Ma is meg kell harcolnunk hitünkért, megmaradásunkért!”
A Szállnak a pávák című népzenei- és néptánc-összeállítással nyílt meg június 19-én, hétfőn ünnepélyes keretek között az immár ötödik alkalommal megszervezett nagyváradi Szent László Napok.
Az ünnepi megnyitót megelőzően Szilágyi Zsolt, az Erdélyi Magyar Néppárt elnöke kijelentette: ahogy ezer éve, úgy ma is meg kell harcolnunk hitünkért, megmaradásunkért. „Szent László összefogta és egységbe szervezte a Kárpát-medence népeit és a keresztény világot. Büszkék lehetünk nagy királyainkra, akik a tolerancia szellemében vezették népünket, ma pedig bátran követhetjük nemzetépítő munkájuk példáját” – mondta a Néppárt elnöke.
A nyitógálán Németh Zsolt, a Magyar Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke – idézve Zatykó Gyula főszervező néhány nappal korábbi nyilatkozatát – szólt arról, hogy Szent László személyisége összeköti a magyarságot, a határ két oldalán élőket, illetve a magyarokat és románok, majd hozzátette: a lovagkirály nem csak térben, hanem időben is összeköt mindazokkal, akik hozzá hasonló értékalap mentén alakították a nemzet sorsát. „Bízom benne, hogy mi is méltóak leszünk erre, utódaink elmondhatják, hogy a Szent László-terv megvalósult, a Szent László-terv erőt tudott adni a nagyváradi, a partiumi magyarságnak, kösse össze Szent László személye a múltat a jövővel is – ezt kívánom Önöknek” – fogalmazott Németh Zsolt.
Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti tanács elnöke, európai parlamenti képviselő házigazdagént szólt az egybegyűltekhez, megköszönve a szervezők munkáját. „Hinnünk kell, hogy Szent László királyunk mostani, megromlott állapotunkban, eme újkori próbás időkben is a segítségünkre lehet, és segítségünkre siet” – fogalmazta meg. Emlékeztetett, hogy az elmúlt héten a prefektúra támogatásával, a város, a megye, a vállalkozói, valamint a civil szféra és az egyházak képviselői közös dokumentum aláírásával szövetkeztek Bihar megye fejlesztése és felemelése érdekében. Hozzátette: az aláírók között is jelen levő néppárti politikusok, más polgári közszereplőkkel együtt ezzel párhuzamosan meghirdették a Szent László tervet. Tőkés László szerint a városalapító lovagkirályról elnevezett terv tulajdonképpen a váradi Kiáltó szóként is értelmezhető, a magyarság talpraállítása, megerősítése és felemelése a cél.