Szilágyi Zsolt: „Ne alkalmazzanak kettős mércét a nácizmus és a kommunizmus bűneinek megítélésekor!”
A szlovéniai Bledben tartotta közgyűlését november 14-15. között az Európai Emlékezet és Lelkiismeret Platformja, melyen – a szervezet alelnökeként – jelen volt és felszólalt Szilágyi Zsolt, az Erdélyi Magyar Néppárt elnöke is.
Az Európai Emlékezet és Lelkiismeret Platformjának elnöksége
A Platform közgyűlését egy, a szlovén parlamentben tartott konferencia előzte meg, melynek résztvevőit a parlament elnöke, valamint Janez Janša, korábbi szlovén miniszterelnök, az ellenzéki Szlovén Demokrata Párt elnöke köszöntötte.
Szilágyi Zsolt Kettős memória, kettős emlékezet címmel tartott előadást, melyben hangsúlyozta: Európa nem lehet egységes mindaddig, amíg az európai emlékezetpolitika kettős mércével méri a náci és a kommunista rendszerek bűneit. „Bár az Európai Parlament egy 2009-ben elfogadott határozatában kimondta, hogy a nácizmus és kommunizmus rémtetteit egyforma mércével kell mérni, ennek ellenére nyugaton a kommunizmusra még mindig nem a nácizmussal egyenértékű, totalitárius rezsimként tekintenek” – jelentette ki Szilágyi, aki ennek okait abban látja, hogy Nyugat-Európa társadalmai nincsenek tisztában a kommunisták rémtetteivel, másrészt a nyugat-európai baloldal abban érdekelt, hogy kelet-közép-európai szövetségesei ne gyengüljenek, ez utóbbiak gyökerei pedig gyakorta az egykori kommunista rendszerekben keresendők, elitjük pedig több esetben is az egykori kommunista pártok elitjéből került ki. „Össze kell fognunk, hogy Nyugat-Európa iskoláiban ugyanolyan hangsúlyt fektessenek a két totalitárius rendszer ismertetésére, ha pedig azt tapasztaljuk, hogy kettős mércével kezelik a nácizmust és a kommunizmust, határozottan és késlekedést nem tűrően kell felemelnünk szavunkat. Felháborító, hogy Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke, Karl Marxot dicsőítő előadást tartott, s ez is azt bizonyítja, hogy Platformunknak még számos teendője van az elkövetkező időszakban” – mondta Szilágyi Zsolt.
A közgyűlésen további öt taggal bővítették a Platform tagságát, valamint elhatározták, hogy az európai parlamenti választások alkalmával levélben keresik fel – európai és tagállami szinten egyaránt – a különböző pártok jelöltjeit, tudatosítva bennük, hogy az európai emlékezetpolitikának még mindig komoly hiányosságai vannak, s az Európai Parlament már említett, 2009-es határozatát még mindig nem ültették teljes mértékben gyakorlatba.
A tanácskozás végén a közgyűlés résztvevői a Platform felügyelőbizottsági tagjává választották Földváryné Kiss Rékát, a Nemzeti Emlékezet Bizottságának elnökét, valamint köszönetüket fejezték ki azért, amiért Magyarország kormánya a Platform egyik legfőbb támogatója.