Toró: csak a vásárhelyiek részvételével lehet sikeres az autonómiatüntetés
Az RMDSZ csúcsvezetőségének a marosvásárhelyi autonómiatüntetést elutasító álláspontjának megváltozásában, valamint a szélsőséges csoportok távolmaradásában bíznak az Erdélyi Magyar Néppárt és az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács vezetői. Tőkés László, az EMNT elnöke Sándor Krisztinával, az EMNT ügyvezető elnökével, valamint Toró T. Tiborral, a Néppárt elnökével együtt tartott sajtótájékoztatót Marosvásárhelyen, a két szervezet március 9-ei, közös elnökségi gyűlésének szünetében.
Tőkés László a március 10-ei, marosvásárhelyi autonómiatüntetésről azt mondta: az RMDSZ csúcsvezetőségének elutasító hozzáállását nemcsak, hogy a székelyföldi szervezetek nem osztják, de a szövetség tömegbázisa sem ért egyet vele. „Az RMDSZ-nomenklatúra önjáróvá vált, ez lesz a veszte. Mély törésvonalak jelentek meg a szociálliberálisokkal és a Pontával való kapcsolatépítés miatt” – jelentette ki Tőkés László.
Világos üzenet: területi autonómiát a Székelyföldnek és a Partiumnak, kulturális autonómiát az erdélyi magyarságnak |
Az EMNT-elnök ellentmondásosnak nevezte, hogy míg az RMDSZ próbálja bevonni az SZNT-t az európai polgári kezdeményezés révén az autonómiát támogató aláírásgyűjtésbe, nem megy el annak autonómiatüntetésére. Az RMDSZ megpróbálja becsapni az SZNT-t – összegzett Tőkés. Az autonómiatüntetést elutasító RMDSZ-es nyilatkozatokról úgy vélekedett: a csúcsvezetőség még revideálhatja az álláspontját, ellenkező esetben „magukra maradnak.”
Tőkés László kitért arra a hárompárti megbeszélésre, amelyen Bugár Béla, a Híd-Most elnöke, Bajnai Gordon, az Együtt 2014 társalapítója, valamint Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke vettek részt. A csütörtöki, dunaszerdahelyi találkozóról elmondta: az Együtt pártalapítása fényében a Bajnaiékkal való kapcsolatkeresés miatt nyilvánvaló, hogy az RMDSZ eltolódott a szociálliberális politizálás irányába. Az EMNT elnöke szerint többről van szó annál, hogy az RMDSZ-nél pusztán csak „kilógna a lóláb”; az elmúlt időszak politikai találkozói miatt „határozott politikai profilról” beszélhetünk. Ennek bizonyítására Bajnai nagyváradi, Mesterházy Attila MSZP-elnök kolozsvári, illetve Bokros Lajos volt pénzügyminiszter marosvásárhelyi RMDSZ-es vendéglátását említette.
Tőkés szerint az EMNT és a Néppárt „fogaskerekekként illeszkednek egymáshoz”, a közös elnökségi ülés célja pedig az, hogy a felvetődő problémákat, az együttműködést olajozottá tegyék. Nagyon fontos, hogy a mozgalom és a párt ne essen az RMDSZ azon hibájába, hogy közéleti, szervezeti és polgári szerepe háttérbe szorul – tette hozzá a Néppárt védnöke.
Toró T. Tibor kijelentette: még lát esélyt arra, hogy a marosvásárhelyi tüntetéssel kapcsolatban az RMDSZ csúcsvezetősége meggondolja magát, és a csatlakozás mellett döntsön. A pártelnök azt mondta, azért nyúltak a részvételi demokrácia eszközeihez, mivel az elmúlt időszakban a politikai eszközök beszűkültek. Kifejtette, már a 2012. novemberi, sepsiszentgyörgyi autonómiatüntetés kapcsán is jelezték: az önrendelkezés kérdése pártok fölött álló ügy. „Akkor is látszott, hogy vannak az ügyet támogató RMDSZ-es csoportok, de az országos vezetőség elutasító hozzáállása veszélybe sodorja az autonómiaigény egységes felmutatását” – vélekedett Toró.
Hozzátette: aggasztónak tartja, hogy „a tüntetésre a szélsőjobboldali csoportok is hangolnak, el akarják téríteni az üzenetet”. Bármilyen nyelvű is legyen, nemkívánatos a szélsőséges hang, mert világos, pozitív és európai az autonómiatüntetés üzenete – jelentette ki. A március 10-ei demonstráció szervezői területi autonómiát követelnek a Székelyföldnek, a Partiumnak, illetve kulturális autonómiát a teljes erdélyi magyarságnak – összegzett a Néppárt elnöke. Úgy vélekedett, a megmozdulás tömegbázisát a marosvásárhelyiek kell adják, csak akkor lehet sikeres megmozdulás, ha a vásárhelyiek is tömegesen jelen lesznek.
A Néppárt elnöke közölte: a közös elnökségi gyűlésen azonosítják a Mikó Imre Terv cselekvési oldalait, eldöntik, a cselekvési terv mely pontjaihoz kellenek pártpolitikai, és melyikhez szakmai-akadémiai eszközök. Az elnökségi gyűlés feladatai között említette a régióátszervezés megtárgyalását. A Néppárt a közéleti vitában megjeleníti a saját változatát, ehhez Szilágyi Ferenc EMNT-alelnök, a Partiumi Autonómia Kezdeményező Bizottság elnöke vezetésével közös munkacsoportot hoznak létre. Az alkotmánymódosítás kapcsán is szakértői testület ül össze, ezt Bakk Miklós politológus vezeti.
Sándor Krisztina az EMNT és a Néppárt közös elnökségi gyűléséről elmondta: jelen vannak a területi szervezetek vezetői, illetve itt hallgatják meg a szakbizottságok beszámolóit is. Közölte: az Erdélyi Önkormányzati Szabadegyetem keretein belül 2013 első negyedévében olyan, változatos szakterületeken szerveztek képzéseket, amelyek mind a Néppárt önkormányzati képviselőit, mint az EMNT tagságát szakmai képzésben részesítették.