Home » Hírek » Magyarország » Áder után új miniszterek is jöhetnek

Áder után új miniszterek is jöhetnek

2012. 4. 17.
Megosztás:

Olyan elnökre van szükség, aki ha kritizál is, de összességében segíti a kormány munkáját – véli Mráz Ágoston.

Áder Jánost nevezte meg köztársasági elnökjelöltnek Orbán Viktor, a frakció egyhangúlag megszavazta. Az ellenzék egységesen elutasítja a jelöltet és az eljárást is. Az Országgyűlés május 2-án dönthet a köztársasági elnökről.

Krekó Péter, a Political Capital elemzője Az Estében elmondta: már a kezdetektől látni lehetett, hogy olyan személyre esik a választás, aki erősen kötődik a jobboldalhoz. „Olyan köztársasági elnökre van szükséges a jobboldalnak, aki gyógyírt jelent, azután a seb után, amit a Schmitt-ügy ejtett. Olyan személyt kellett választani Orbán Viktornak, aki egyszerre népszerű a Fidesz frakcióban és a KDNP-frakcióban” – mondta. Hozzátéve: ez azért fontos, mert így majdnem biztosra vehető, hogy első körben kétharmados támogatást kap a jelölt.

Arra az újságírói kérdésre, hogy miért pont Áder János a köztársaságielnök-jelölt, erről Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet elemzője elmondta: egyrészt fontos, hogy tekintéllyel rendelkező ember legyen az elnök. Az elemző szerint továbbá fontos, hogy első körben kétharmaddal megválasszák őt, ezzel az egységét tudja demonstrálni a jobboldal, mert a Schmitt-ügy megosztotta a Fidesz politikai közösségét – közölte. Mráz Ágoston Sámuel kiemelte: Áder János mellett szól, hogy alkalmas az együttműködő elnöki szerepkörre. „Olyan elnökre van szükség, aki ha kritizál is, de összességében segíti a kormány munkáját” – mondta.

Krekó Péter szerint, ha Áder János szeretné visszaépíteni a köztársasági elnöki intézménybe vetett bizalmat, akkor élnie kell kritikákkal, és esetleges vétókkal. „A magyar közjogi rendszerben a köztársasági elnök független a kormánytól, nem a végrehajtó hatalom része” - mondta.

Arra az újságírói kérdésre, hogy Áder János mennyire lesz más államfő, mint az elődei, Krekó Péter elmondta: „Áder egyértelműen kötődik a Fideszhez, (…) de a közvélemény úgy ismerhette meg, mint aki harcosan beleáll a politikai vitákba, ennyiben különbözik Schmitt Páltól” – mondta.

A Political Capital elemzője szerint az új elnöknek, a köztársasági elnöki intézmény tekintélyét kell erősítenie, újraépítenie. „A fő kérdés nem az, hogy pártfüggetlen vagy párthoz kötődik az elnök, hanem a fő kérdés az , hogy a döntéseiben és a nyilatkozataiban mennyire tükröződik az a szándék, hogy valóban egy a teljes politikai közösséghez beszéljen, és mennyire az a szándék, hogy a saját politikai hátországának feleljen meg” – mondta.

Hozzátéve: Schmitt Pál a Fidesz-KDNP irányvonalát követte a nyilatkozataiban is, ha ettől elmozdul Áder János és már ad egy kicsit többet a látszatra, az már sokat javíthat az intézmény tekintélyén – nyilatkozta Krekó Péter.

Ellenzéki támadások

Nem lesz független és a nemzet egységét képviselő jelölt Áder János - ezt mondták még a hivatalos jelölés előtt az ellenzéki pártok. A Jobbik és az MSZP is az emberekre bízná a döntést, az LMP pedig bejelentette: nem vesz részt a jelölésben.

Az ellenzék reakciójáról Mráz Ágoston Az Estében közölte, hogy ezek elkerülhetetlen mondatok, ezeket a mindenkori ellenzéknek mindig el kell mondania. „Abban a helyzetben, hogy kétharmados többséggel rendelkezik a kormányerő a parlamentben, azaz jó eséllyel az első fordulóban meg tudják választani a köztársasági elnököt, így az ellenzéknek nincs igazi beleszólása a választásba, így más eszköz nem marad, mint a támadás” – mondta. Hozzátette: az, hogy ez a kritika igazolható lesz-e, az Áder Jánoson fog múlni.

Krekó Péter szerint Áder János fajsúlyos politikus, s neki megvan arra a lehetősége, hogy elődjénél minőségileg jobb elnöki mandátumot töltsön ki.

Kormányátalakítás

Arra az újságírói felvetésre, hogy mikor lehet kormányátalakítás, Mráz Ágoston elmondta: májusban ér félidejéhez a kormány, így akkor következhet be átalakítás. Az elemző emlékeztetett arra, hogy sokszor mondta Orbán Viktor, hogy vannak miniszterek csak két évre vállalták a feladatukat. Mráz Ágoston Sámuel kicsi kormányátalakításra számít. Ezzel egyetértett Krekó Péter is, aki szerint a Nemzeti Erőforrás Minisztériumnál következhetnek be látványosabb cserék, de az elemző szerint a kormánystruktúra és az eddigi működés alapvetően változatlan marad.

[Forrás: hirado.hu]

Gyorskereső
Videók
A Székelyek nagy meneteléséről a Duna Televízió Heti hírmondójában - 2013. október 27. Videógaléria