Home » Hírek » Magyarország » Boros figyelmeztet: jöhet még egy-két beijesztés

Boros figyelmeztet: jöhet még egy-két beijesztés

Az országnak elég lenne a biztonságot adó elővigyázatossági hitel, de ha ezt készenlétinek hívják, diktálhatják a gazdaságpolitikát is.

Az Országgyűlés csütörtökön elfogadta a jövő évi költségvetés fő számait, ennek alapján az államháztartás 15.083 milliárd 554,3 millió forintos bevételre számíthat 2013-ban, 15.737 milliárd 431,3 millió forint kiadás mellett, ami 653 milliárd 877 millió forintos, a GDP 2,2 százalékának megfelelő hiányt jelent. A költségvetés a bruttó hazai termék 1,6 százalékos növekedésével számol, míg az infláció 4,2 százalék lehet a kormány várakozása szerint.

Boros Imre volt miniszter a Duna Televízió Közbeszéd című műsorában azt mondta, a számok akár be is jöhetnek, de ez sok mindentől függ, elsősorban attól, hogy a növekedés belföldi faktorai, a belső fogyasztás beindul-e, és fontosnak mondta a munkahelyek megőrzését, illetve a foglalkoztatottság javítását is, amelyhez az új típusú adók is forrásul szolgálhatnak. Utóbbiakról a közgazdász azt mondta, a tranzakciós adóval nincs komoly baj, bár a részletek még nem tisztázottak, és a bevételekhez szükség lesz a NAV következetes szigorúságára is.

A jegybankra kiszabott tranzakciós adóról szólva a szakember azt mondta, az MNB „körülbelül negyed százada hamis kommunikációt folytat”, és most is hamisan érvel, amikor azt mondja, nem háríthatja át ezt a terhet partnereire, mert az gyakorlatilag alapkamat-csökkenést jelentene. Az MNB-nek ugyanis egyszerűen csak be kellene szednie ezt az illetéket az eddig egyébként az infláció feletti alapkamattal igen jól járt kereskedelmi bankoktól a tranzakciók után - érvelt a közgazdász. 

Kérdésre válaszolva Boros Imre azt mondta, nem érzi nagy gondnak, hogy Matolcsy György éppen az EU/IMF-tárgyalások idején megy el szabadságra. Egyrészt a miniszternek másfél éve volt egy kisebb konfliktusa a Valutaalappal, így valamelyest érthető a távolmaradása, másrészt a tárgyalásokat az erre a feladatra kijelölt Varga Mihály vezeti, aki rendelkezik a megfelelő szakértelemmel és szakértői bázissal.

A volt tárcavezető reagált az IMF csütörtöki bejelentésére is, amely szerint a pénzügyi szervezet készenlétihitel-megállapodásra készül Magyarországgal, de tudomásul veszi, hogy a pénz Budapest a pénzt elővigyázatossági hitelként kezeli. Előbbire azokban az országokban van szükség, ahol a fizetési mérleg bajban van, Magyarországon azonban már rég más a helyzet, ide már befelé jön a pénz, és leginkább csak a piaci nyugalom kell, amit egy biztonsági háló segítene - emelte ki a szakember.

A készenléti hitelnek ezzel szemben a kényes fizetési egyensúlyra hivatkozva folyamatosan számon kérhető feltételei vannak, a Valutaalapnak pedig az járhat a fejében, hogy, bár pénz Magyarországnak most nem kell, de diktálhatja a gazdaságpolitikát, ami persze nem fog tetszeni a magyar kormánynak, ez pedig a Valutaalapnak.

Mindez nyilván komoly vitát kavar majd a tárgyalásokon, amelyek vége az lehet, hogy a tekintélyéhez ragaszkodó IMF kitart ugyan a készenléti hitel mellett, de, látva a magyar gazdaság teljesítményét, a feltételekben enged. Ha így lesz, az remélhetőleg megnyugtatja majd a pénzpiacot, egy-két „beijesztés”, idegesebb nap, hét, amikor a felek egymás izmait próbálgatják, azonban még lehet - figyelmeztett Boros Imre a Duna Televízió Közbeszéd című műsorában.

[Forrás: Duna Televizió/hirado.hu]

Gyorskereső
Videók
A Székelyek nagy meneteléséről a Duna Televízió Heti hírmondójában - 2013. október 27. Videógaléria