Csath kimondta: Erre akarja rávenni a kormányt az IMF
A közgazdász szerint az IMF megpróbálja belekényszeríteni a kormányt abba, hogy népszerűtlen intézkedéseket hozzon.
Érdekes dolog, hogy az IMF azt kérte a kormánytól, mielőtt a 2013-as költségvetést megtárgyalja, mutassa be a valutaalapnak és az Európai Unió megfelelő szakembereinek. Ez már annak a politikai uniónak az előszele, amikor nincs költségvetés addig, míg a központ, vagyis Brüsszel azt jóvá nem hagyja. Mintha előre mennénk, vagy előre kényszerítenének bennünket ebben a folyamatban – jelentette ki Csath Magdolna közgazdász az m1 Ma reggel című műsorában.
Nem ez a lényeg, hanem az, hogy bizonyos globális érdekeket megsértettünk, néhány tyúkszemre ráléptünk. Ezeket szeretné eltöröltetni az az IMF, mely alapvetően abban érdekelt, hogy a bankok, illetve egyéb szervezetek – melyek hiteleztek – megkapják a pénzüket az országoktól. Ezt akkor lehet garantálni, ha valahonnan van többletbevétel, ezért akarja a költségvetést megnézni. Így ugyanis garantált lesz az, hogy Magyarország a jövőben is szépen tudja fizetni a hiteleket – magyarázta a közgazdász.
Felhívta a figyelmet arra: máshol az IMF és az EU nem veszi ilyen szigorúan a hiánycél teljesítését, mint Magyarországon. Éppen most adtak kedvezményt a spanyoloknak, ott a hiánycélt, ami egyébként messze nem a GDP 2,5 százaléka, később kell elérni. Magyarországgal szemben miért van ez a nagy szigor? – tette fel a kérdést Csath Magdolna. Szerinte ez annak köszönhető, hogy olyan lépéseket is tettünk, melyekkel bizonyos globális intézmények nem értenek egyet.
Beszélt arról is: a kormány által tervezett tranzakciós adó nem az, aminek lennie kellene, mert nem a spekulatív pénzmozgásokat adóztatják meg, hanem az átlagemberek befizetéseit. Úgy vélte: a tárgyalásokon szóba jöhet a privatizáció kérdése is, mi szerinte ezen a területen is szembemegyünk az elvárásokkal, hiszen bizonyos vagyontárgyakat próbálunk visszaszedni a globális tőkétől. Valószínűleg lesz egy ilyen kérés vagy parancs, hogy inkább adjunk el, és emellett az energia területén is lehetnek áremelési javaslatok.
A dolognak az a lényege, hogy vigyük át a terhelést a társadalomra, biztosítsuk azt, hogy a pénztulajdonosok megkapják a pénzüket. Abszolút biztos vagyok benne, hogy az IMF-fel kőkemény lesz a tárgyalás, és próbálják belekényszeríteni a kormányt egyre népszerűtlenebb döntésekbe, ami a társadalom ellenérzését biztosan ki fogja váltani – fogalmazott Csath Magdolna.
[Forrás: M1/hirado.hu]