Eltűnnek az MSZP szavazói
A magyarok 31 százaléka szimpatizál a kormánypártokkal, ami a kormányzati periódus feléhez közeledve is jelentősen több, mint az ellenzéki pártokat támogatók aránya (12 százalék nevezte meg a Jobbikot, 9 százalék az MSZP-t, 5 százaléka az LMP-t, 2 százaléka pedig a Demokratikus Koalíciót) – derül ki a a Nézőpont Intézet legfrissebb felméréséből.
A magyarok 55 százaléka szavazna biztosan egy most vasárnap esedékes parlamenti választáson (2010-ben 64 százalékuk vett részt rajta). Az aktív szavazók 54 százaléka voksolna a Fidesz–KDNP-re, 19 százaléka a Jobbikra, 13 százaléka a szocialistákra, 8 százaléka a Lehet Más a Politikára, 3 százaléka pedig Gyurcsány Ferenc pártjára.
Ezek alapján a Nézőpont Intézet becslése szerint 2010-hez képest körülbelül 700 ezerrel kevesebben, összesen 4,5 millió állampolgár venne részt „most vasárnap’’ egy választáson, s közülük 2,2-2,5 millióan választanák újra a Fidesz–KDNP-t (2010- ben 2,7 millió listás szavazatot kapott a mostani kormánypárt). Az elmúlt két év legnagyobb vesztese az MSZP, amely szavazóinak harmada kámforrá vált (2010-ben 990 ezren, most vasárnap körülbelül 630-690 ezren szavaznának a korábbi kormánypártra), de az MSZP-ből kivált Gyurcsány-pártnak is csak 80-120 ezer szavazója lehet. A 2010-es háromszoros szavazatkülönbség korábbi és jelenlegi kormánypártok között tehát mára négyszeresre nőtt. A többi ellenzéki párt azonban őrzi táborát: a Jobbik nagyjából 800-880 ezer, az LMP 330-370 ezer szavazót tudhat maga mögött – olvasható a Nézőpont Intézet február 13. és 16. között készült kutatásának összefoglalójában.
A Nézőpont Intézet eredményei szerint a 2010-es választási rendszer keretei között most is megismételhető lenne matematikailag a kétharmados eredmény. A választások előtt a Fidesznek 283 mandátumot becsültek (263 lett), most ugyanazzal a módszertannal, a régi választási rendszerben, a Demokratikus Koalíció és az MSZP közös, az LMP önálló indulása esetén 264 képviselői helyet kalkuláltak a kormánypártnak. Az intézet azonban hangsúlyozza, hogy a „politika nem csak matematika, a tényleges eredménybe beleszámítana az ellenzék mozgósítóképessége és a kormánypárti szavazók véleménye az elmúlt két év kétharmados teljesítményéről. Sőt, az új választási rendszer pontos hatásait sem ismerjük még – bár az elemzők egyetértenek, hogy ezután valamivel könnyebb lesz egy pártnak minősített többséget szereznie –, és a határon túl élő választópolgárok szimpátiájáról sincsenek komoly becslések.”
A Nézőpont számításai szerint „a bizonytalan összetételű, vezetésű, programú és ideológiájú olajfa-koalíció egyetlen reménye a most még szavazni nem akaró, a kormánypártokkal rejtőzködve sem szimpatizáló polgárok mozgósítása lehet”. Mint írják, hiába lenne a Fidesztől balra csak egy párt vagy pártszövetség, az „most vasárnap’’ nagyjából 1,3 millió szavazóra volna elég, de az LMP nélkül valószínűleg ezúttal sem érné el a baloldal a bűvös egymilliós tábort.
[Forrás: mno.hu]