Home » Hírek » Magyarország » Felsőoktatás: százmilliárdos fejlesztési program indul

Felsőoktatás: százmilliárdos fejlesztési program indul

2012. 3. 6.
Megosztás:

A Nemzeti Erőforrás Minisztérium (Nefmi) idén 100 milliárd forint uniós forrást biztosít a hazai felsőoktatási intézmények számára, mindamellett, hogy az intézményekkel közösen megkezdi a felsőoktatás középtávú fejlesztési stratégiájának kidolgozását is. Erről Réthelyi Miklós tárcavezető dr. Kis Norbert felsőoktatásért és tudománypolitikáért felelős helyettes államtitkárral közösen  tartott sajtótájékoztatóján számolt be, hétfőn.

Réthelyi Miklós tájékoztatása szerint a Nefmi 2012-ben 75 milliárd forint fejlesztési forrást biztosít a felsőoktatás fejlesztésére. Mint kifejtette: egyéb pályázati források megnyitásával, illetve már elindított forrásátcsoportosítások esetén, további 25 milliárd forint áll majd rendelkezésre idén. Így összességében a hazai intézmények mintegy 100 milliárd forint értékben pályázhatnak fejlesztési forrásokra, amelyeket az Európai Szociális Alap (ESZA), illetve az Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA) biztosít Magyarország számára.

A tárcavezető beszámolt arról is, hogy a március során kiírásra kerülő legfontosabb központi fejleszttési projektek elsősorban a felsőoktatási intézmények rendszerszintű fejlesztését, a tudományos tartalmak könnyű elérhetőségének biztosítását, valamint a magyar tudomány erdményeinek nemzetközi megismertethetőségének javítását célozzák meg.

Réthelyi Miklós rámutatott, hogy a források elsősorban az egyetemek és főiskolák oktatási minőségének fejlesztését, továbbá a hallgatói és az oktatói kiválóság kiemelt támogatását szolgálják. Hangsúlyozta: olyan programokat szeretnének támogatni a márciusban kiírandó projektek keretében, amelyekben az oktatáspolitika és az intézmények elképzelései egyaránt benne vannak.

A felsőoktatás minőségének növelésén keresztül bővíthető a foglalkoztatás

Dr. Kis Norbert felsőoktatásért és tudománypolitikáért felelős helyettes államtitkár három fejlesztési irányt emelt ki, amely a magyar felsőoktatás minőségének és versenyképességének az erősítését célozza. Ilyen fejlesztési irány a hallgatói és oktatói kiválóság támogatása, ez a Nemzeti Kiválóság Program keretében fog megvalósulni mintegy 6,5 milliárd forintos forrással.

A helyettes államtitkár következő súlyponti területként a felsőoktatási intézmények és programok “nemzetköziesítését” jelölte meg. Ezzel összefüggésben elmondta: a Campus Hungary név alatt futó program keretében mintegy 6 milliárd forintos ösztöndíjalapot különítenek el a mobilitás ösztönzésére.

Hozzátette: a fennmaradó 3 milliárd forintra pedig az idegen nyelvi képzési rendszer fejlesztését célzó projektekkel lehet majd pályázni. Hangsúlyozta: nagyon fontos, hogy a magyar felsőoktatási intézmények a hallgatók számára nemzetközileg mérhető és versenyképes programokat kínáljanak.

A harmadik kiemelt fejlesztési irányról szólva Kis Norbert elmondta: a gazdaság és a felsőoktatás együttműködésének az erősítése érdekében az államnak az eddigieknél erőteljesebben kell ösztönöznie az oktatási, innovációs és kutatás-fejlesztési háromszögek létrejöttét. E modell kapcsán megjegyezte, hogy az oktatási kormányzat szándékai szerint a gazdaság, a helyi társadalom, és a felsőoktatás szereplői fenntartható partnerséget fognak létrehozni. A helyszínen kiosztott sajtóanyag szerint e célok megvalósítására közel 20 milliárd forint fog a pályázók rendelkezésére állni.

Az intézmények igényeit és lehetőségeit is figyelembe véve az oktatási kormányzat a nemzetgazdaság érdekeinek megfelelően egy alapvetően gazdaságvezérelt felsőoktatási fejlesztéspolitikát fogalmazott meg, és ennek szolgálatába kívánj állítani az Új Széchenyi Terv (ÚSZT) forrásainak egy részét – fogalmazott a helyettes államtitkár. Kis Nrbert összegzésében megjegyezte: végeredményben a felsőoktatás minőségének növelésén keresztül a foglalkoztatás bővítése a célja a jelenlegi kormánynak.

[Forrás: fidesz.hu]

Gyorskereső
Videók
A Székelyek nagy meneteléséről a Duna Televízió Heti hírmondójában - 2013. október 27. Videógaléria