Home » Hírek » Magyarország » Kohéziós pénzek - vélemények az Európai Bizottság javaslatáról

Kohéziós pénzek - vélemények az Európai Bizottság javaslatáról

A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint óriási siker a kohéziós pénzek felfüggesztésének visszavonása. Az ellenzéki pártok másként látják.

A magyar kormány óriási sikerként értékeli az Európai Bizottság azon javaslatát, hogy a gazdasági és pénzügyminiszterek tanácsa (Ecofin) június 22-i ülésén vonja vissza a kohéziós alapból Magyarországnak járó támogatások részleges felfüggesztésére vonatkozó korábbi döntését - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szerdán az MTI-vel.

Az Európai Bizottság - megerősítve a tavaszi előrejelzésében adott költségvetési prognózisát - 2012-ben és 2013-ban is a GDP 3 százalékában meghatározott referenciaérték alatti hiányt jelez előre. Ugyanakkor - figyelembe véve a Nemzetgazdasági Minisztérium által a tavaszi előrejelzés lezárását követően adott újabb információkat - a 2013. évi hiányra vonatkozó előrejelzését tovább mérsékelte: a május elején adott 2,9 százalékkal szemben most 2,7 százalékos hiányt vár 2013-ra.

A Brüsszeli Bizottság értékelése szerint Magyarország a március 13-án adott tanácsi ajánlással összhangban alakította költségvetési politikáját, ami megalapozza azt a később esedékes döntést, hogy megszűnjön a 2004 óta hazánk ellen folytatott túlzott hiány eljárás - áll az NGM közleményében.

A bizottsági értékelés megerősíti, hogy a Széll Kálmán Terv 2.0-ban meghatározott gazdaságpolitikai célok és intézkedések hatékonyan szolgálják a magyar gazdaság előtt álló kihívások megfelelő kezelését. A konkrét ajánlásokat az Európai Unió Tanácsának június második felében esedékes ülésén öntik végleges formába - közölte az NGM.

Pelczné: az Európai Bizottság elismerte a kormány erőfeszítéseit

Pelczné Gáll Ildikó néppárti európai parlamenti képviselő szerint a második Orbán-kormány hivatalba lépése óta keményen dolgozik a költségvetési hiány leszorításán és az államadósság csökkentésén; a bizottság szerdai értékelése egyértelmű elismerése az államháztartás konszolidációja érdekében tett erőfeszítéseknek.

Az Európai Parlament gazdasági-pénzügyi szakbizottságának tagja közleményében úgy vélekedett, a bizottság várhatóan javaslattal él majd a még 2004-ben indított túlzottdeficit-eljárás megszüntetésére is. A fideszes politikus szerint az erőfeszítések eredményei már az év elején is láthatóak voltak, ezért a kohéziós pénzek visszatartásáról szóló európai bizottsági javaslat és tanácsi döntés nem volt megalapozott.

"Üdvözlendő azonban, hogy az Európai Bizottság is, bár megkésve, de elismeri a magyar költségvetés rendbetétele érdekében tett kormányzati intézkedéseket" - olvasható a közleményben.

MSZP: a kormány politikája miatt kellett küzdeni a pénzekért

Az MSZP szerint, ha a kormány nem hoz hibás döntéseket, akkor egyáltalán nem kellett volna küzdeni az uniós kohéziós pénzek folyósításáért - reagált az Európai Bizottság szerdai döntésére Józsa István szocialista politikus. Józsa István úgy fogalmazott: az országnak szüksége van ezekre az uniós pénzekre, éppen ezért "nem kellett volna béketüntetést szervezni Ínem vagyunk gyarmatÍ felirattal (...) és akkor fel sem merülhetett volna, hogy ezekért a pénzekért küzdeni kell".

Az MSZP álláspontja szerint az ország nagyon nagy árat fizet a jelenlegi helyzetért például a különadókkal és a jelenlegi helyzet nem állt volna elő, ha Orbán Viktor nem ezt a gazdaságpolitikát folytatta volna.

Jobbik: túl nagy az ár

A Jobbik szerint az Európai Bizottság szerdán bejelentett javaslata az uniós kohéziós támogatások részleges felfüggesztésének feloldására nem meglepő, de Magyarország sajnos túl nagy árat fizet érte - reagált szerdai budapesti sajtótájékoztatóján Balczó Zoltán.

A jobbikos Balczó Zoltán szerint a döntés nem meglepő, hiszen Orbán Viktor miniszterelnök és a kormány mindent megcsinált, amit az Európai Bizottság elvárt és hatalmas méretű megszorítások bevezetéséről döntött. Közölte, 2012-ben 150 milliárd, 2013-ban pedig 450-500 milliárd forintos megszorítást jelentenek a kormány által "szerkezeti átalakításnak" nevezett intézkedések.

Hozzátette: a megszorítások lényegében már a Nemzetközi Valutalappal (IMF) és az Európai Unióval folytatandó tárgyalások mihamarabbi megkezdését is szolgálják, amely a Jobbik szerint zsákutca és ehelyett az államadósság újratárgyalását és részleges elengedését kellene szorgalmaznia a kormánynak.

Az ellenzéki párt üdvözli a kohéziós támogatások felfüggesztésének eltörlését, de - tette hozzá Balczó Zoltán - a források a legcélszerűbb felhasználás helyett feltehetően a "Fidesz-közeli oligarchákat hízlalják majd".

A Jobbik alelnöke hangsúlyozta: a kormány ott követte el a legnagyobb hibát az elmúlt időszakban, amikor az államosított magán-nyugdíjpénztári vagyonból 1400 milliárd forintot "öntött egy lyukas vödörbe" az adósságszolgálatra, miközben becslések szerint 900 milliárdból felvételi árfolyamon forintosítani lehetett volna a magyar devizahitel-állományt és még mindig maradt volna 500 milliárd forint a hazai kis- és középvállalkozások támogatására. A Jobbik szerint ezzel a két lépéssel be lehetett volna indítani a gazdasági növekedést és akkor most nem lenne szükség megszorításokra.

LMP: az uniós országjelentés megerősítette, hogy elhibázott a kormány gazdaságpolitikája

Az LMP frakcióvezetője a kohéziós alap felfüggesztésének feloldását üdvözlendőnek nevezte, de felhívta a figyelmet, hogy eközben várhatóan továbbra is fennmarad a túlzottdeficit-eljárás. A szerdán nyilvánosságra hozott uniós országjelentés megerősítette az LMP kritikáit, amelyek szerint a kormány gazdaságpolitikája alapvetően elhibázott - jelentette ki budapesti sajtótájékoztatóján Jávor Benedek. Hozzátette, annak középpontjában az egykulcsos adó áll, ami az országjelentés szerint is negatívan hatott az alacsony jövedelműekre.

Üdvözlendőnek nevezte a kohéziós alap felfüggesztésének feloldását, de megjegyezte, hogy várhatóan továbbra is fennmarad a túlzott deficiteljárás. Szavai szerint ha a kormány nem tesz hihető és meggyőző lépéseket a költségvetési egyensúly tartós biztosítása érdekében, a felfüggesztés átmeneti lépésnek bizonyulhat.

Úgy fogalmazott: a döntés biztosítja, hogy a kormány újra hozzáférjen a kohéziós pénzekhez, de ezt az összeget megfelelően fel is kell használni. Hangsúlyozta, hogy óriási az elmaradás a kifizetések során. Szavai szerint már az előző kabinet is lassan dolgozott, de a szerződéskötések és kifizetések azóta sem gyorsultak fel. Felhívta a figyelmet, hogy a felhasználás során pedig felmerült a korrupció gyanúja is. "Az, hogy az EU-s pénzek kasszakulcsa Lázár János kezébe került nem különösebben megnyugtató, nem látjuk azt (...), hogy egy olyan politikus venné át ezen pénzek felügyeletét, aki valóban arra fog törekedni, hogy politikai részlehajlás nélkül, a magyar gazdaság és társadalom számára a legjobban hasznosuljanak" ezek az összegek - jelentette ki.

Kérdésre válaszolva hozzátette, az országjelentést alapvetően negatívnak értékelik, ugyanis az Magyarország esetében 2012-re recessziót jósol. Hangsúlyozta, hogy a kohéziós pénzek feloldásáról szóló döntés az országjelentéstől függetlenül született. Úgy fogalmazott, hogy ez utóbbi pozitív, de önmagában nem oldja meg az ország problémáit.

DK: A Gyurcsány-kormány alatti beruházásoknak köszönhető a brüsszeli döntés

A Demokratikus Koalíció szerint a négy évvel ezelőtti, az ország számára mostanra megtérülő beruházásoknak köszönhető az Európai Bizottság szerdai döntése, amely szerint Magyarország jövőre is hozzájuthat a kohéziós támogatásokhoz.

Varju László pártigazgató az MTI-nek azt mondta: a Gyurcsány-kormány idején megvalósuló Mercedes- és Audi-beruházások mára fordultak termővé, vagyis javítják a foglalkoztatási mutatókat és növelik az államkassza bevételeit.

A politikus ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy jelenleg nem láthatunk ilyen befektetéseket, így nem tudható, mi lesz az országgal három-négy év múlva.

Hozzátette: Magyarország a világ országai között a befektetők védelme szempontjából a 122. helyen áll, ez pedig egy exportra termelő ország számára igen hátrányos.

A képviselő ugyanakkor üdvözölte az Európai Bizottság indítványát, hogy oldják fel azt a korábbi uniós döntést, amely Magyarország vonatkozásában a kohéziós támogatási összegek folyósításának jövő évtől bevezetendő, részleges felfüggesztését helyezte kilátásba.

[Forrás: MTI/hirado.hu]

Gyorskereső
Videók
A Székelyek nagy meneteléséről a Duna Televízió Heti hírmondójában - 2013. október 27. Videógaléria