Megfogták az olajat: nincs veszélyben a Duna
Sikerült az olaj nagy részét a pozsonyi kikötőben tartani, a szennyezés alapvetően itt történt, nem a fősodorban.
Sikerült lokalizálni az olajszennyezést a pozsonyi téli kikötő területén, így az nem fenyegeti a szlovák magyar határvizet. Reggel mintegy 17 ezer liter gázolaj került a Dunába.
Kijelenthető, hogy a szennyezés érdemben nem veszélyezteti a szlovák-magyar Duna-szakaszt – számolt be a legfrissebb hírekről a Kossuth Rádiónak Janák Emil, az Észak-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi igazgatóság vezetője.
A magyar szakemberek a határvízi kapcsolatok keretében a helyszínen tájékozódtak a kialakult helyzetről. Janák Emil elmondta: sikerült az olaj nagy részét a kikötőben tartani, a szennyezés alapvetően itt történt, nem a fősodorban – magyarázta. Az olajat merülőfallal tudták lokalizálták a szlovák kollégák, jelenleg folyik az olaj „leszedése” – tette hozzá.
Nincs veszély a magyar oldalon
Az igazgatóság vezetője úgy látja, magyar oldalon nem kell beavatkozni, bár a szigetközi szakaszmérnökség folyamatosan figyeli a szennyezés esetleges megjelenését.
Daniela Kapustová, a Pozsony Megyei Tűzoltóság és Katasztrófavédelem szóvivője a Duna Híradóban elmondta: négy mentőegységet rendeltek a Dunához. "Pozsonyban három helyen igyekszünk megállítani az olaj útját, és a közeli Gútoron is figyelik a szakemberek a szennyeződést, hogy ne terjedhessen tovább. Ezt leginkább mesterséges gátakkal akadályozzuk meg"- hangsúlyozta a szakember.
Egész nap dolgoznak a tűzoltók és katasztrófavédők, akik speciális habbal semlegesítik, és gátakkal kerítik körbe az olajat. A szakemberek szerint a mentesítés 3-4 napig is eltarthat.
Délután a helyszínen a válságstábbal egyeztetett a szlovák környezetvédelmi miniszter is.
"Az ökológiai károk felmérése hosszabb időt vesz igénybe, és ennek költségét sem lehet előre tudni, hiszen nem tudjuk még, mennyi hal pusztult el a szennyezés miatt, és milyen hosszan jutott el az olaj a Dunában. A cél, hogy a környezetvédelmi területeket maximálisan óvjuk tőle" - mondta Peter Ziga. Szerinte a szennyezés felelősét akár 168 ezer euróra is megbüntethetik.
Öt év börtön jár a vízszennyezésért
A rendőrség vízszennyezés bűntettében indított eljárást, az elkövető akár 5 év börtönbüntetést is kaphat.
A folyó magyarországi szakaszán jelenleg még nem észleltek a szennyeződésből semmilyen mennyiséget – erősítette meg a korábbi híreket Hajdú Márton, az Országos Katasztrófavédelmi igazgatóság helyettes szóvivője. Hozzátette: jelenleg első fokú vízminőség védelmi készültség van érvényben. Az Országos Katasztrófavédelmi Igazgatóság, a vízi rendészet és a vízügyi hatóság szakemberei folyamatosan monitorozzák a hazai vízfelületet.
Az Országos Katasztrófavédelem főigazgatója felajánlotta a szlovák hatóságoknak a magyar kormány segítségét a védekezésben. A szlovák szakemberek szerint azonban meg tudják akadályozni, hogy a szennyeződés elérjen a magyarországi folyószakaszba.
[Forrás: Duna TV]