Orbánék ragyogó lobbimunkát végeztek - már így beszélnek Londonban
Az elemzők azt latolgatják, az EU-bizottság miért hagyott fel "a kemény zsaru" szerepének eljátszásával Magyarországgal szemben.
Akár két héten belül Magyarországra utazhat a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az EU tárgyalóküldöttsége, miután az Európai Bizottság szerdán szabad utat adott a finanszírozási csomagról szóló tárgyalások megkezdéshez, de továbbra is megvan annak a kockázata, hogy a tárgyalási folyamat elhúzódik - vélekedtek a brüsszeli döntés szerdai bejelentése után londoni felzárkózó piaci elemzők.
Az EU-bizottság szerdai bejelentése után ütemesen tovább csökkent a magyar államadósság-törlesztési kockázat ellen kínált biztosítási tranzakciók árazása a londoni piacon.
"Máris megy a telefonhívás”
A döntés után valószínűleg "máris megy a telefonhívás Washingtonba", s az IMF és az EU tárgyalói feltehetően a következő két hétben Budapestre utaznak - fogalmazott szerdai kommentárjában Timothy Ash, a Royal Bank of Scotland (RBS) londoni globális felzárkózó térségi kutatórészlegének igazgatója.
Közölte ugyanakkor azt is, hogy az RBS hosszú tárgyalássorozatra számít, tekintettel "az eddig történtekre", és arra, hogy valószínűleg a tárgyalások során is felmerülnek vitás kérdések.
Az RBS vezető londoni elemzője óvatosan ítélte meg a tárgyalások lehetséges kimenetelét is, kiemelve azt a véleményét, hogy ha a valutaalap és az EU először esetleg "túl sokat követel", akkor elképzelhető, hogy a kormány további időnyerésre rendezkedik be.
Ash szerint a fő gondot ugyanakkor az IMF-program feltételrendszere jelenti, vagyis az, hogy a valutaalap negyedévente rendszeres felülvizsgálatokat fog tartani, és e felülvizsgálatok "tipikus velejárója, hogy az IMF emberei olyasmiket mondanak, amiket a kormányok nem szívesen hallanak".
Az RBS felzárkózó térségi kutatási igazgatója szerint azonban mindent egybevetve a piac egyelőre várhatóan a szerdai fejlemények jelentette "jó hír-sztorira" fog összpontosítani, különös tekintettel arra, hogy a piaci elemzők eddig rövid - vagyis árfolyamgyengülésre játszó - pozíciók felvételére hajlottak a magyar befektetési termékek esetében.
”Ragyogó lobbimunka”
Az RBS több okot is lát arra, hogy az EU-bizottság miért hagyott fel "a kemény zsaru" szerepének eljátszásával Magyarországgal szemben. Az elsődleges ok a ház szerint az, hogy Budapest valóban tett bizonyos engedményeket, főleg a jegybanktörvénnyel kapcsolatos vitában.
A másik ok az RBS megítélése szerint az lehet, hogy az Európai Bizottság esetleg úgy gondolja: az IMF és az EU tárgyalóküldöttsége is folytathatja majd "a kemény játékot" a megbeszélések során.
Tényező lehetett az is, hogy Brüsszel nem akar válságot egy újabb EU-tagállamban, különös tekintettel a szélesebb értelemben vett Európa gyenge gazdasági hátterére és a francia választások jelentette bizonytalanságra.
Az RBS vezető londoni elemzője szerint mindemellett az Orbán-kormány "ragyogó lobbimunkát teljesített" saját álláspontjának érvényesítése végett.
Meglepődtek az ügyek szétválasztásán
A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piaci elemzői szerdai értékelésükben "piaci szempontból nagy meglepetésnek" nevezték, hogy az EU az adatvédelmi hivatallal és a bírák nyugdíjazásával kapcsolatos jogvita megoldatlansága ellenére is hozzájárult a Magyarországgal folytatandó tárgyalások elkezdésébe.
A ház londoni elemzői közölték: a döntés illeszkedik ahhoz a nézetükhöz, hogy az EU beleegyezhet a jogi jellegű ügyek és a pénzügyi segítséggel kapcsolatos tárgyalások kérdésének szétválasztásába. A JP Morgan szakértői közölték ugyanakkor azt is: arra számítottak, hogy hosszabb időt vesz igénybe, mire az EU megenyhíti álláspontját.
A ház elemzői hozzátették: kétségesnek tartják, hogy a tárgyalások zökkenőmentesen zajlanak majd, és látják annak kockázatát is, hogy a magyar kormányt a piaci nyomás enyhülése és a forint erőteljes árfolyamnyeresége "ismét elbizakodottá teszi".
A JP Morgan londoni közgazdászainak alapeseti forgatókönyve továbbra is az, hogy június végéig létrejön egy készenléti jellegű megállapodás, bár a cég szerint megvan a kockázata az ennél későbbi megegyezésnek.
CDS-árazás
A szerdai brüsszeli bejelentés hatására ismét meredeken esett a londoni piacon a magyar államadósság törlesztéskockázatára kínált biztosítási kontraktusok árazása, amely a kedvező fejleményekről kiszivárgott hírek nyomán már előző nap is jelentősen csökkent.
A legnagyobb londoni piaci adatszolgáltató csoport, a CMA DataVision szakelemzőinek kimutatása szerint az irányadó ötéves magyar szuverén kötvényadósság törlesztési leállása elleni határidős biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) középárfolyama a szerda délutáni londoni jegyzésben 539 bázispont környékén mozgott az előző esti 570,29 bázispontos záró után.
A hét elején még 600 bázispont körüli magyar CDS-árazásokat mértek a londoni piacon.
A szerdára kialakult magyar CDS-árazás azt jelenti, hogy egységnyi, tízmillió euró névértékű ötéves magyar államkötvényre jelenleg nem egészen 540 ezer euró éves középárfolyamon kínálnak határidős törlesztéskockázat-biztosítási tranzakciókat a londoni piacon, vagyis a magyar CDS-kontraktusok középárfolyama a hét eleje óta több mint 60 ezer euróval csökkent.
A magyar CDS-árfolyamok az idei év első kereskedési hetében még 750 bázispont feletti rekordokon jártak, így az év eleji szintnél most hozzávetőleg 210 ezer euróval olcsóbb az irányadó ötéves futamidejű magyar szuverén devizakötvény tízmillió eurónként számított törlesztésbiztosítási díja Londonban.
A CDS-tranzakciók árazása jelzi, hogy a piac mennyire ítéli kockázatosnak azt az állami vagy vállalati adóst, amelynek kötelezettségeire az adott határidős törlesztésbiztosítási kontraktusok vonatkoznak.
[Forrás: hirado.hu]