Tovább pörgetnék a kínai-magyar gazdasági kapcsolatokat
Elsősorban a keleti piacokat veszi célba a kormány új külgazdasági stratégiája.
Hétfőn sajtónyilvános munkaértekezletet tartottak a Nemzetgazdasági Minisztériumban a keleti piacokról. Elhangzott, hogy a nyugati piacok megtartása mellett hangsúlyosan szerepel a keleti nyitás. A távol-keleti, közép-ázsiai, arab piacok olyan lehetőségeket rejtenek, amelyeket a tartós növekedéshez ki kell használni - fejtette ki Hídvéghi Balázs kínai kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár a Kossuth rádió 180 perc című műsorában.
A keleti piacok közül a legjelentősebb Kína, Európán kívüli legnagyobb kereskedelmi partnerünk, amellyel a kétoldalú kereskedelmi forgalom 2011-ben közel nyolcmilliárd dollár volt, s ez növekvő tendenciát mutat. Hozzátette: a külkereskedelmi forgalom növelése mellett a másik cél, hogy a Kínából a régióba érkező befektetők Magyarországot válasszák.
A befektetések egyre szélesedő spektrumot ölelnek fel - mondta Hídvéghi Balázs. Az információs technológia terén jelentős a ZTE és Huawei magyarországi jelenléte, s ezek a cégek további befektetésekben is gondolkodnak.
Tavaly télen a Wanhua vásárolta fel a BorsodChemet, s így 96 százalékos tulajdonosa lett. Berettyóújfaluban napelemgyár épül, Gyulán pedig egy kínai gyógyszergyártó cég tízmilliárd forint értékű fejlesztést tervez. Ezenfelül az elmúlt években feltűnt kínai befektető a reptéri gyorsvasút építésénél is.
Kínában olyan jelentős magyar vállalatok vetették már meg a lábukat, mint az Aquaprofit, a Richter Gedeon, az Organica, az Unicornis. A kormány célja a magyar cégek jobb helyzetbe hozása Kínában - erősítette meg a helyettes államtitkár.
[Forrás: Kossuth Rádió/hirado.hu]