Home » Hírek » Magyarország » Új adók: sokan veszélyes döntésre szánhatják el magukat

Új adók: sokan veszélyes döntésre szánhatják el magukat

A megkérdezett szakemberek szerint 5-10 százalékkal emelhetik díjaikat a biztosítótársaságok a jövőben. Emiatt például a korábbinál többen indulhatnak külföldre utasbiztosítás nélkül.

A kormány munkahelyteremtésre kívánja fordítani a biztosítási adót, amelynek bevezetéséről hétfőn döntött a parlament. Januártól a biztosítási adó mértéke cascónál a díj 15 százaléka, vagyon- és balesetbiztosításnál pedig 10 százaléka lesz. Az adónem terheli az élet- és betegségbiztosításokat is, egyben kiváltja a biztosítókat terhelő különadót és a tűzvédelmi hozzájárulást. 

Az adó alanyai ugyan a biztosítótársaságok, de Vass Gábor, a Praeventio Biztosítási Alkusz Kft. ügyvezető igazgatója úgy véli, várható, hogy az adót valamilyen mértékben át fogják hárítani az ügyfelekre. Az elmúlt években ugyanis a biztosítási szektort terhelő különadó nehéz helyzetbe hozta a társaságokat, és a különféle természeti csapások is tovább csökkentették a nyereségüket. Vass Gábor arra számít, hogy verseny kezdődik a biztosítók között. A szakértő azt is elmondta, a társaságoknak mindenképpen részt kell vállalniuk a terhekből, casco és a lakásbiztosítást például évfordulóhoz kötötten válthatnak az ügyfelek, a társaságoknak azonban januártól az évközben forduló biztosítások után is meg kell fizetniük az adót.

A nyugat-európai országokhoz képest Magyarországon egyébként is csekély a biztosítások száma, és az adó hatására tovább csökkenhet. Vass Gábor szerint ez különösen az utasbiztosításokat érintheti, bár ennek a biztosításfajtának a díja nem olyan nagy, így a tízszázalékos emelés sem lesz túl nagy teher az ügyfelek számára. Nagyobb problémát jelenthet a casco, melynél a 15 százalékos adó akár 10-20 százalékos emeléssel is járhat.

Vass Gábor arra hívta fel a figyelmet, hogy biztosításkötésnél érdemes elolvasni a szerződési feltételeket.

"A biztosítók a piaci verseny és saját üzletpolitikájuk alapján határozzák meg, hogy mennyi díjat szednek be az ügyfelektől, vagy mennyiért kínálják a termékeiket. Azt gondolom, hogy legalább az adó felét át kell hogy hárítsák az ügyfelekre, hogyha nem akarnak további veszteséget elszenvedni" – ezt már Rácz István, a biztositas.hu ügyvezető igazgatója mondta a híradó összeállításában. Szintén úgy vélekedett, ez a lakásoknál, a cascónál és az utasbiztosításnál 5-10 százalékos drágulást okozhat.

A Magyar Autóklub attól tart, hogy emiatt sokan felmondják casco-szerződésüket, mint ahogy sokan vannak, akik a baleseti adó miatt már most sem fizetik be a kötelezőjüket.

Lovas Károly Róbert, a Magyar Autóklub főtitkárhelyettese azt mondta: a biztosítási adó bevezetése oda vezet, hogy sok olyan káreset lesz, amely után senki sem fogja megtéríteni a kárt. Ez pedig összességében az egész társadalomra rosszul hat.

A Magyar Biztosítók Szövetsége másként számol. Szerinte például a lakásbiztosítások zöménél csak az infláció mértékében emelhetik a díjakat, mert ez szerepel a szerződésekben.

"Az új szerződések esetében még nem tudni, mi történik. Mivel nagyon nagy a verseny ezeken a piacokon, döntően a lakásbiztosítási piacról, illetve a cascopiacról beszélünk, nagyon valószínű, hogy a cégek közötti verseny a díj csökkenésének irányába hat" – mondta Gilyén Ágnes, a magyar Biztosítók Szövetségének kommunikációs főosztályvezetője.

A biztosítási adó egyébként többek között a biztosítókat terhelő különadót váltja ki. Az élet- és a betegbiztosítások után továbbra sem kell majd adót fizetni.

[Forrás: M1/hirado.hu]

Gyorskereső
Videók
A Székelyek nagy meneteléséről a Duna Televízió Heti hírmondójában - 2013. október 27. Videógaléria