Varga Mihály: Az egykulcsos adóból csak nagyon nehezen engedne a kormány
A tárca nélküli miniszter szerint a spekulációs célú pénzmozgások jelentős része a jegybank irányába történik.
Mint azt a hirado.hu már korábban is megírta, egy hét múlva érkeznek az IMF küldöttjei Budapestre. Varga Mihály korábban azt mondta: a vagyonadó és az ingatlanadó is napirendi pont lehet a megbeszéléseken, a 2013-as költségvetés számait tisztázzák, de lehet, hogy az idei számokról is váltanak pár szót.
A tranzakciós illeték is szóba kerülhet
Arra a műsorvezetői felvetésre, miszerint Simor András jegybankelnök korábban azt sérelmezte, hogy a tranzakciós adóról egyeztetni kellett volna a Magyar Nemzeti Bankkal is, Varga Mihály azt mondta: az NGM elküldte a javaslatokat. Hozzátette: ez ettől függetlenül valóban egy olyan új elem, melyet sem az IMF, sem az Európai Bizottság nem ismer.
Simor András szerint a tranzakciós illeték sérti az MNB függetlenségét, egyes közgazdászok szerint pedig egy uniós jogszabály szerint tilos megdóztatni a jegybankokat. Varga szerint azonban a jegybank fizet adót (áfát), és van olyan adó is, amit viszont nem (például a társasági adót). A tranzakciós adó nem sérti a jegybank függetlenségét - hangsúlyoza.
Mint mondta, a kormány a tranzakciós adóról szóló javaslatának megalkotásakor mérlegelte ennek hatásait. Varga Mihály utalt rá, hogy a spekulációs célú pénzmozgások egy jelentős része a jegybank irányába történik.
Mint mondta, az elmúlt évben sok olyan helyzet volt, amikor az államnak mint tulajdonosnak meg kellett térítenie azt a veszteséget, amit a jegybankban keletkezett, néha tranzakciók, néha rossz gazdálkodás következtében. Ez a függetlenséget nem befolyásolja - tette hozzá.
Ami az eszközfüggetlenséget illeti, szintén tévednek a szakértők, hiszen az állam nem akarja eldönteni, hogy milyen módon alkalmazza a jegybank az adót – az intézmény ezt maga dönti el Varga Mihály szerint. Hozzátette: Simor András már korábban bejelentette, hogy nem hárítja át senkire sem az adót. Erről nem a jegybankelnök dönt egy személyben, hanem a monetáris tanács. A végrehajtó hatalom a jegybank vezetésénél van - hangsúlyozta.
Az MNB megadóztatása azonban ettől függetlenül sem tetszhet az IMF-nek, hiszen közgazdászok szerint így saját magát adóztatja meg az állam. Ezzel kapcsolatban Varga Mihály azt mondta: Európa más országában is létezik tranzakciós adó.
Kiemelte: a jegybank szerint 2,4-2,8 százalék között lehet az államháztartási hiány, ez - Varga Mihály szerint - még mindig 3 százalék alatt van. Az a cél, hogy Magyarország kerüljön ki a túlzottdeficit-eljárás alól, tehát itt egyetértés mutatkozik a kormány és a jegybank között; bár a kormányzat optimistábban látja a helyzetet, de a két fél egyetért abban, hogy 3 százalék alatt lesz a hiány - hangsúlyozta a tárca nélküli miniszter.
Hozzátette: probléma, hogy a növekedési kilátások gyengébbek, így a növekedés a beruházások lanyhasága, a külső kereslet hiánya miatt a munkahelyteremtésben csak lassabban tudnak előrelépni, így a foglalkoztatásban látja a legnagyobb problémát.
Kiemelte: a magyar kormány megállapodást akar, erre törekszik már november óta.
Varga Mihály a műsorban azt is mondta: az egykulcsos adó olyan sarokpontja a gazdaságpolitikának, amelyben csak nagyon nehezen tudna engedni a magyar kormány. Mint kifejtette, az adócsökkentés beruházásra, fogyasztásra serkentheti a vállalkozókat, lakosokat, a gazdasági növekedés oldalán ez az adókiesés tehát visszajöhet.
Azért kell az IMF-hez fordulnia a magyar kormánynak, mert Magyarország olyan környezetben van az unión belül, mely rendkívül hektikus, és olyan országok is bajba kerülhetnek, mint például Spanyolország, Franciaország, Olaszország vagy épp Görögország és Ciprus, így nem árt, ha van mögöttünk egy biztonsági háló - emelte ki Varga Mihály.
[Forrás: M1/hirado.hu]