Félő, hogy nem lesz Bihar megyében olyan jelölt, akire szavazni lehetne
Sajtótájékoztatót tartott csütörtök délelőtt Csomortányi István, az Erdélyi Magyar Néppárt Bihar megyei szervezetének elnöke. A tájékoztató témája a decemberi parlamenti választások megyei vonatkozásai voltak. A bevezetőben Csomortányi elmondta, hogy a Néppárt országos szervezete óriási gesztust gyakorolt az RMDSZ felé azzal, hogy a parlamenti választásokon nem állított jelölteket. Ennek ellenére azt tapasztalja, hogy az elmúlt 26 év leghazugabb kampánya zajlik mind megyei, mind országos szinten, ami miatt kötelessége szót emelni, illetve a kampányban eddig elhangzott hazugságokra, hamis állításokra, alaptalan ígérgetésekre válaszolni, a helyreigazításokat megtenni.
Amikor a Néppárt megyei szervezetének elnöke bejelentette, hogy Biharban névleg független jelöltek indításával sem fognak részt venni a választásokon, azzal a felhívással fordult a Bihar megyei RMDSZ-hez, hogy ne állítsanak lejáratódott és korrupciós ügyekbe keveredett jelölteket. Ennek ellenére a képviselői lista élén olyan jelöltek állnak, – Szabó Ödön és Bíró Rozália – akik nem egy kétes ügy főszereplői, és a megye legmegosztóbb személyiségei.
Sajátos, hogy a megye néhány köztiszteletben álló személyisége is helyet kapott a jelöltlistákon, azonban ők a lista második felében szerepelnek nem befutó helyeken, vagyis Szabó és Bíró ezen személyek fedezékében próbál újból beosonni a törvényhozásba. Csomortányi István ismételten megerősítette azon felhívását, miszerint, ha a megyei RMDSZ garanciát ad arra, hogy a korrupciós és egyéb közéleti botrányokról hírhedt jelöltjeit a választások után visszalépteti azok javára, akiknek nevéhez és becsületességéhez nem fér kétség, a Néppárt Bihar megyei szervezete akár támogatni is hajlandó a listát.
Visszatérve a kampány ordas hazugságaihoz és a valóságtól elszakadt alaptalan ígérgetésekhez, megemlítette az észak-erdélyi autópályát, amellyel kapcsolatban 16 éve, illetve most már az ötödik parlamenti kampányban fogadkoznak. Ebben az időszakban csupán négy évig nem voltak kormányon, mégsem született előrelépés az ügyben.
Nevetséges rezsicsökkentéssel népszerűsítik magukat, mint például az ivóvíz áfájának 9 százalékra való csökkentése, ami valójában személyenként hozzávetőleg alig 1 lej megtakarítást jelent, miközben a Szabóék vezette önkormányzatok, ahol csak lehetett maximálisra emelték az ingatlanadókat.
Országos és megyei blöffökkel traktálják a választópolgárokat az oktatási ügyek kapcsán is. Emlékeztetőül elmondta, hogy 26 év után sincs Romániában államilag támogatott magyar felsőoktatási intézmény. A Bolyai Egyetem helyett a 90-es években ígért Petőfi–Schiller Egyetemből nem lett semmi. A 2014-es kormányzati szerepvállalásukkor feltételeként pedig az önálló magyar felsőoktatás helyett a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen ígértek önálló magyar tagozatot – amiből szintén nem lett semmi.
S ha már a befuccsolt önálló magyar oktatás ügyénél tartott, Csomortányi kitért a 26 év óta emlegetett székelyföldi autonómiára is, illetve arra, hogy komolyabb jogköröket ígértek a régióknak is, ami azóta is minden kampány vesszőparipája. 2014-ben az elnökválasztás idején arra is ígéretet kapott az erdélyi magyarság, hogy legalább a Székelyföld autonómia statutumát a parlament elé terjesztik.
Hasonló hazugság volt a szervezet, illetve a jelöltlisták újítása is. Biharban ugyanazok a személyek szajkózzák ugyanazokat a hazugságokat több mint másfél évtizede, ugyanaz a három személy szerepel a befutó helyeken, akiket már kiismerhetett a bihari magyarság. Annyival szomorúbb és tragikusabb a helyzet a négy évvel ezelőttihez képest, hogy a képviselőlista vezetője egyenesen a legkétesebb megítélésű politikus, Szabó Ödön lett.
Az elmúlt két évben a Néppárt kétszer is nyílt levélben fordult Kelemen Hunor szövetségi elnökhöz ezeknek a személyeknek a korrupciós ügyei miatt, azonban nemhogy válasz nem érkezett, de a kifogásoltak mentelmi joguk biztosítása érdekében egyenesen listavezetőkké léptek elő.
Csomortányi továbbá felszólította Cseke Attila szenátorjelöltet, Szabó Ödön és Bíró Rozália képviselőjelölteket arra is, hogy fejezzék be a templomokban és az iskolákban való kampányolást, ugyanis, mint ahogyan a helyhatósági választásokon is tapasztalni lehetett, nevezettek semmitől nem riadnak vissza, semmilyen intézmény sem szent a számukra, odáig menve, hogy Bíró Rozália szerdán már egy árvaházban is önmagát népszerűsítette.
Összegzésképpen a Néppárt megyei szervezete nevében Csomortányi még egyszer felszólította a képviselőlista élén lévő Szabó Ödönt és Bíró Rozáliát, hogy választások után adják át mandátumukat a lista második felében szereplő köztiszteletben álló jelölteknek. Teljességgel elfogadhatatlan, hogy olyan hiteltelen és kétes megítélésű személyek képviseljék a bihari magyarságot, akik háta mögött sorozatban állnak a korrupciós botrányok, úgy, mint az aradi úti kaszárnyák eladásának az ügye, a váradi szeméttelep megépítésének ügye, a nagyváradi hőerőmű felduzzasztott árúfűtőanyag beszerzésének ügye, az ellopott Ady-központ ügye, illetve a Szent László plébánia kántorlakásának elsíbolása – mondta a megyei elnök. Szabó Ödön utóbbit sem volt hajlandó megmagyarázni a mai napig, hogyan került családja tulajdonába az egyházi ingatlan. De Bíró Rozáliától sem kaptak soha elfogadható magyarázatot a választó polgárok, miért szavazott a román szocialista Dan Şova mentelmi joga felfüggesztése ellen, illetve miért védték sorozatosan a PSD-s korrupt társaikat, valamint ő és képviselőtársai miért szavaztak maguknak extranyugdíjakat.
Ilyen körülmények között a Bihar megyei magyar választók nagyon nehéz helyzetben vannak, így amennyiben a jelenlegi listavezetők nem nyilatkoznak arról, hogy lemondanak mandátumukról, sajnálattal kell megállapítani, hogy Bihar megyében nem lesz egyetlen olyan jelöltlista sem, amelyre tiszta lelkiismerettel lehetne szavazni – zárta sajtótájékoztatóját Csomortányi István.