Jelöltállító küldöttgyűlés a Néppárt Bihar megyei szervezeténél
Június 5-én helyi választásokat tartanak, így arról lesz lehetőségünk dönteni, hogy a következő négy évben kik képviseljenek bennünket a helyi és megyei önkormányzatokban, illetve milyen polgármesterek vezessék településeinket. Az elmúlt hét végén, március 11-én, péntek délután tartotta jelöltállító küldöttgyűlését az Erdélyi Magyar Néppárt Bihar megyei szervezete. A nagyváradi városháza üléstermében megtartott gyűlésen a küldöttek véglegesítették a Néppárt megyei tanácsosi jelöltlistáját.
Ismét magyar lobogó ékesítette a nagyváradi városháza dísztermét
A küldöttgyűlés megható eseménye volt, hogy ha kis időre is, de az 1903-ban átadott nagyváradi városházára visszatérhetett a magyar zászló, illetve a Partium lobogója is helyet kapott a jeles épület dísztermében. A zászlókihelyezés egyben szolidaritásvállalás is az erdélyi autonómiatörekvések sikerre viteléért küzdő szervezetekkel, és annak az eltökélt szándéknak a kifejezése, hogy függetlenül bármilyen hatósági zaklatástól, közösségünk szabadon fogja használni jelképeit.
Hirdetik, de nem akarnak összefogást
A küldöttgyűlést Zatykó Gyula országos alelnök helyzetértékelő beszámolója nyitotta meg. Mint elhangzott, jogos és fontos erdélyi és partiumi igény, hogy a magyar politikai alakulatok fogjanak össze. Sajnos akárhány javaslatot is fogalmazott meg a Néppárt országos vezetése, az RMDSZ mindegyiket elutasította sőt, a nagyobbik magyar párt részéről országos érvényű tiltás van érvényben minden helyi koalíció esetére is. Javasoltuk, kössön a két szervezet koalíciót, ahogyan arra a Német Demokrata Fórum és román pártok között már volt példa, hiszen az NDF is kisebbségi szervezet. Javasoltuk, hogy hozzunk létre közös választási pártot, ha az emelt bejutási küszöb elérése az akadály és azt is javasoltuk, hogy kölcsönösen léptessük vissza jelöltjeinket, ahol létszámunk és arányunk nem engedi meg a két magyar jelölt sikerét. Mindig elutasítás volt a válasz. Hirdetik, de nem akarnak összefogást – összegezte Zatykó. Azonban mondanivalóját kiegészítette azzal is, hogy korruptakkal nem lehet összefogni. Akiknek a korrupciós ügyeitől hangos a sajtó hónapok óta és bármikor letartóztathatják őket, mert másfél évtizedien át gazdagodtak a közösség kárára, biztosan nem lehet szövetséget kötni – mondta. Kitért Tőkés László EP-képviselő napokban elvett állami kitüntetésére, melyet a teljes erdélyi magyarság arculcsapásaként értékelt, egyúttal kijelentette, hogy a Néppárt jottányit sem távolodik a temesvári eszméktől, és kiáll Tőkés László és a szabadság eszméje mellett. Végezetül a Székely Szabadság Napja kapcsán elhangzott: ma már teljesen világos helyzet állt elő, egyik oldalon az autonomista erők: a Néppárt, az EMNT, az SZNT, másik oldalon a bukaresti zsákmánypolitika hívei, ahova sajnos az MPP is felsorakozott.
Csomortányi István megyei elnök beszámolójában elmondta, hogy minden akadályozó szándék ellenére is mozgalmas és munkás négy évet tudhat maga mögött a Bihar megyei szervezet. Jelenleg tizennégy bihari önkormányzat helyi tanácsában dolgoznak néppártos tanácsosok és dacára a polgármesterek állandó titkolózásának, a korántsem baráti viszonyoknak, ma már vannak hivatalok, ahol kétszer is meggondolják, hogy hogyan és mire költik a közpénzeket, mernek-e korrupciógyanús ügyekbe belevágni, hiszen a Néppárt egyre hatékonyabban látja el a felvállalt kontrollszerepet. A jellemző viszonyokra példaként emelte ki az érmihályfalvi tanácsot, ahol négy év alatt az RMDSZ-es többség egyetlen egy néppártos javaslatot sem szavazott meg. Ennek ellenére a Néppárt csapata folyamatosan bővül, idén közel kétszer annyi községben indulnak jelöltek a csillag jele alatt, mint négy évvel korábban, hiszen egyre több településen gondolják szükségesnek a változást. Sajnos sok esetben, ma már nem is a hivatalban lévő vezetők bosszújától való félelem, a fenyegetések és zaklatások, hanem a kivándorlás a legnagyobb akadálya a szervezet bővülésének. Azok közül a tehetséges fiatalok közül, akiknek szerepet szántunk az önkormányzatokban jobb híján, nagyon sokan külföldön kényszerültek munkát vállalni – hangzott el. Az elért eredmények között lehet számon tartani az egyre bővülő civil szférának nyújtott segítséget, hiszen ismerve a bihari helyzetet, a Néppárt tagságának és önkénteseinek munkája nélkül nem lenne Nagyváradon Szent László Napok, de az Érmelléki Gazdák Egyesülete sem lehetne sikeres, bővülő szervezet. A Néppárt önkéntesi hálózatának az EMNT irodáival közösen végzett hatalmas munkája fekszik a honosítási folyamat bihari sikertörténetében is. Jó példája ez a versenyhelyzet hasznosságának is, hiszen senkinek ne legyenek illúziói, a kettős állampolgárság ősellenségével, Gyurcsány Ferenccel együttműködő bihari RMDSZ soha nem vett volna részt a honosításban, ha nem érzi, hogy még inkább teret veszít – mondta a megyei elnök.
Minél többet ütnek, annál edzettebbek leszünk
A hozzászólások során Nagy József Barna hangsúlyozta: történelmi lehetőség áll most a bihari magyarság előtt. Változtathat sorsán és a korrupciós ügyek sokaságában fuldokló jelenlegi önkormányzati vezetők helyett a már tapasztalatot szerzett, a nehéz ellenzéki időkben a helytállás és tisztesség terén már bizonyított jelölteknek szavazhat bizalmat. Minél többet ütnek, annál edzettebbek leszünk – mondta. A történelmi lehetőség azonban történelmi felelősséget is jelent, hiszen közösségeink szegényedése, a fokozódó elvándorlás, a két és fél évtized megoldatlan problémái azonnali változásokat sürgetnek. Amennyiben a Néppárt nem tud eleget tenni e feladatának, más politikai alakulatnak aligha lesz ideje megerősödni és újrakezdeni a változásért folytatott küzdelmet.
Nekünk a pénzt kell legyőzni
A küldöttgyűlés legpontosabb összefoglaló mondatát az érseléndi küldöttként érkezett Kaba János adta, aki felszólalásában elmondta, nem csupán magyarságunkért kell kiállni, hanem az életünket tönkretevő, minden céljaként az anyagi haszonszerzést meghatározó erők ellen is. Nekünk a pénzt kell legyőzni – hangozott.
Végezetül a küldöttgyűlés döntött a Néppárt megyei tanácsosi listájáról is, melyet első helyen a szervezet megyei elnöke, Csomortányi István építőmérnök, második helyen Nagy József Barna, az EMNT nagyváradi irodavezetője, harmadik helyen a Partiumi Keresztény Egyetem oktatója, Dr. Szilágyi Ferenc, negyedik helyen Kálmán Balázs informatikus, az EMNT Partiumért felelős alelnöke, ötödik helyen pedig a közgazdász végzettségű Pólik Levente vezetnek majd. A következő helyeken a küldöttgyűlés döntése értelmében a szervezet városi és községi polgármesterjelöltjei és tanácsosi listavezetői szerepelnek. Az listavezető öt fiatalember átlag életkora 35 esztendő, továbbá képzetségük megfelelő garancia arra, hogy hatékony és kitartó munkával valódi, a teljes magyar közösség számára hasznos változást hozzanak.