Kétnyelvű utcanévtáblákat Szatmárnémetiben!
Régóta téma Szatmárnémetiben a magyar utcanévtáblák ügye, a cél, hogy a régi elnevezések ne kopjanak ki a köztudatból. Sajnos, ez mindeddig csak politikai gumicsontként került hivatalos szinten szóba, főként olyankor, amikor el kellett terelni a közfigyelmet egy-egy gyanús ügyletről.
Pár éve Romániában lehetővé teszik a törvények a kétnyelvű utcanévtáblák használatát, azonban a jogszabálynak komoly hiányosságai vannak – csak fordítást engedélyez, a történelmi utcanevek használatát nem teszi lehetővé. Például Szatmárnémetiben a helyiek által Kazinczy utcának nevezett Stefan cel Mare utca esetében a következő két verziót engedélyezné: „str Stefan cel Mare utca” vagy „str. Stefan cel Mare – Nagy István utca”. Az utcanevek hivatalos megváltoztatása kapcsán további problémát jelent, hogy a lakóknak ezt követően meg kellene változtatniuk okmányaikban a címüket, ami igen sok kellemetlenséggel járna.
A Néppárt ehelyett egy olyan megoldást javasol, ami a felsorolt problémákat kiküszöböli, sőt, várostörténeti-turisztikai téren is jelentős előrelépést hozna. A feliratok kapcsán még egy kérdés felmerül: melyik régi elnevezés kerüljön ki? Hiszen a régi városrész utcáinak több korábbi magyar neve is van, sőt, régi román elnevezésből is több van az esetek túlnyomó részében, mivel több alkalommal is átkeresztelték ezeket, az épp hatalmon levő rezsim szája íze szerint. Véleményünk szerint az sem ártana, ha némi magyarázatot is fűznénk az elvezésekhez, hiszen ezek sok esetben történelmi jelentést hordoznak, a személyekről elnevezett utcák esetében pedig sokakat érdekelhet, hogy miről vált híressé az, akinek a nevét viseli az adott utca. Ezért azt tűztük ki célul, hogy – megnyerve a többi politikai alakulatot is tervünk kivitelezéséhez – olyan táblákat helyezzünk ki a történelmi városrészeken, melyen szerepel az utcák vagy terek összes ismert korábbi elnevezése. Lássunk egy példát: 2005: Gabriel Georgescu, 1970: Salcamilor, 1937: I.G. Duca, 1941: Vajai, 1920: Burivista, 1907: Vajai utca. A táblákon úgynevezett QR-kódok is fel lennének tüntetve, melyek – okostelefonok segítségével – egy olyan honlapra kalauzolnák az érdeklődőket, ahol legalább 4 nyelven találnának részletes, fotókkal illusztrált tájékoztatót Szatmárnémeti épített örökségét illetően.