Nem feledhetjük a kommunizmus áldozatainak a szenvedését
Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács február 25-én, a Kommunizmus Áldozatainak Emléknapján, megemlékezéssel egybekötött koszorúzást szervezett Nagyváradon, a Partiumi Keresztény Egyetemen.
Dénes László moderátori minőségében tolmácsolta az esemény házigazdájának, Tőkés Lászlónak, az EMNT elnökének, európai parlamenti képviselőnek köszöntését. A moderátor rövid történelmi összefoglalója után az esemény meghívottjai, Török László és Bikfalvy György, a nagyváradi Szabadságra Vágyó Ifjai Szervezetének egykori tagjaiként elevenítették fel emlékeiket a kommunista államhatalom aránytalan megtorlásáról, mely során még gyermekként vitte el őket a Szekuritáte vallatásra, hogy azt követően, a kommunista kirakatperekben, mindkettőjüket tizenöt évnyi börtönbüntetésre ítéljék.
A Partiumi Keresztény Egyetem belső udvarában lezajlott koszorúzáson, Szilágyi Zsolt, az Erdélyi Magyar Néppárt elnöke elmondta: nemzedékünk nem tehet mást, minthogy meghajtja fejét azok előtt, akik az erőszakos asszimilációt állampolitikai szinten gyakorló román állam nyomása alatt, a magyarságért és a szabadságért szenvedtek. A jóvátételt sürgető politikus szerint nem lesz igaz az a társadalom, amely a gyilkosokat, a besúgókat továbbra is becsben tartja, továbbá kiemelte azt is, hogy joggal kételkedhetünk annak a társadalomnak a jövőjét illetően, amelyben a Vișinescuhoz hasonló tömeggyilkosok kiemelt nyugdíjban részesülhetnek.
Szilágyi Zsolt kifejtette: az Európai Lelkiismeret és Emlékezet Platform, amelynek egyik alapítója és vezetőségi tagja is, és amelynek Tőkés László a védnöke, azt szorgalmazza már négy éve, hogy Európában jöjjön létre egy bíróság, amely a Nürnbergi perhez hasonlóan megvizsgálja, hogy kik azok, akik a népirtásban és az emberiség elleni bűntettekben részt vettek.
Szilágyi hangsúlyozta: az emberiség elleni bűntetteknek a nemzetközi jog szerint nincs elévülésük, és örömmel számolt be arról, hogy a tavaly augusztusban megszervezett EU-s igazságügyi miniszterek találkozóján az észt kormány bejelentette, hogy kezdeményezik egy ilyen büntetőbíróság felállítását. Szilágyi Zsolt felszólalása végén, együtt érezve a jelen lévő politikai foglyokkal, kijelentette: a mi nemzedékünk, ha szabadságban akar élni, soha nem felejtheti el a kommunizmus áldozatainak szenvedését.