EPP-kongresszus: közös magyar lobbi eredménye a kisebbségvédelmi siker
Az Európai Néppárt (EPP) bukaresti kongresszusán elfogadásra kerülő kisebbségvédelmi rendelkezések az erdélyi magyar európai parlamenti képviselők közös erőfeszítésének eredményei – mutatott rá Szilágyi Zsolt, az Erdélyi Magyar Néppárt alelnöke a párt keddi, bukaresti sajtótájékoztatóján.
Szilágyi Zsolt, az Erdélyi Magyar Néppárt alelnöke üdvözölte, hogy az Európai Néppárt kongresszusát Bukarestben tartják. Úgy véli, az Európai Néppárt által képviselt értékeket és a Néppárt „jelenlétét” Romániában mindenképpen erősíteni kell.
Szilágyi Zsolt kiemelte: a három erdélyi magyar EP-képviselő, Tőkés László, Sógor Csaba és Winkler Gyula közösen, mandátumuk megkezdése óta lobbiznak, hogy hivatalos dokumentumokba is bekerüljön az intézményesített kisebbségvédelem. Ennek a törekvésnek az eredménye a mostani áttörés. „Örülünk, hogy mind a régiók mind az őshonos nemzeti kisebbségek számára külön fejezet kerül az EPP-programba” – mutatott rá Szilágyi.
Hozzátette, ebbe a sorba illeszkedik az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) kezdeményezte, az autonómiaformákat támogató európai polgári kezdeményezés is. A kezdeményezést, miután sikerült a kárpát-medencei magyar szervezetek és az aláírásgyűjtést segítő európai partnerek támogatását biztosító változatot közösen megszövegezni, hét országból egymillióan kell kézjegyükkel ellássák, hogy az Európai Bizottság jogszabályt alkosson – ismertette Szilágyi Zsolt.
A Néppárt EPP-be való csatlakozási kérelméről elmondta: korábban, májusban benyújtották, de mivel egy „hosszabb eljárásról van szó, ezért egyelőre várják a sorukat”.
Toró T. Tibor, pártelnök a Néppárt és a Magyar Polgári Párt (MPP) választási együttműködéséről elmondta: hétfőn találkozott Bíró Zsolttal, a polgáriak új elnökével. A találkozón az együttműködés lehetőségeiről és elveiről egyeztettek, a „konkrét formákat” a kinevezett tárgyalódelegációk csütörtökön vizsgálják.
Toró „jó hangulatú és bizalomépítő” találkozónak nevezte a hétfői megbeszélést. Kifejtette, az MPP a független jelöltek támogatásában, a Néppárt pedig az alternatív küszöb elérésében gondolkodik, de a két nézőpont „összehangolható”. Hosszú távú együttműködést akarnak, ugyanis „közös az értékrend, és nem elképzelhetetlen a fúzió sem”.
Beszámolt arról is, hogy Minden magyar nyer címmel közérdekű tájékoztató kampányt indítanak a 6-3-as, alternatív választási küszöb bemutatására. „Tudatosítani akarjuk a választópolgárokban, hogy ne féljenek, amikor azt mondják, hogy a magyarok kieshetnek a parlamentből: ne üljenek fel az RMDSZ-féle félelem-terrornak, az alternatív küszöb révén ugyanis biztosan lesz parlamenti képviseletünk” – magyarázta Toró. Megemlítette: a kampány látványvilága nem véletlenül utal az RMDSZ Minden magyar számít kampányának arculati elemeire. A vizuális és a jelszóban megmutatkozó párhuzammal az RMDSZ-üzenet ellentmondásaira hívják fel a figyelmet: ha a szövetségnek valóban minden magyar számítana, figyelembe vette volna a százezer választót képviselő magyar pártok koalíciós kezdeményezéseit. Az alternatív, 6-3-as küszöbbel valóban minden magyar nyer: az Erdélyi Magyar Néppárt értékelvű, következetes autonomista kiállása eredményesen egészítené ki az RMDSZ kislépéses, balkáni politizálást, amely adott esetekben eredményre vezethet ugyan, de a magyarság fontos kérdéseiből nem oldott meg egyet sem – összegzett Toró T. Tibor.