Dokumentumfilm készült a Securitatéról
Még ma sem történt meg az erdélyi egyházi közélet teljes körű megtisztítása a kommunista rendszer örökségétől – jelentette ki Tőkés László EP-képviselő, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke a Szigorúan ellenőrzött életek című dokumentumfilm kedd esti bemutatója előtt megtartott sajtótájékoztatón, Budapesten.
A nyári tusnádfürdői ősbemutatóját követően tegnap a fővárosi Uránia Nemzeti Filmszínházban tűzték műsorra Petényi Katalin és Kabay Barna idén elkészült legújabb dokumentumfilmjét. A Szigorúan ellenőrzött életek első, hazai bemutatójának díszvendége Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke, az Európai Parlament néppárti képviselője volt, aki édesapja, Tőkés István teológiaprofesszor, valamint Márton Áron, Erdély mártír katolikus püspöke bemutatása mellett az alkotás egyik szereplője.
A film drámai sorsokon keresztül mutatja be a román kommunista diktatúra ördögi mechanizmusát, a Securitate működését, a vallás, az etnikai kisebbségek, az emberi méltóság elleni támadásait és ezzel szemben a belső szabadság, a morális felelősség és a hit erejét, amely az áldozatok erőforrása volt kiszolgáltatottságukban.
Petényi Katalin, az alkotás író-rendezője elmondta, hogy a hatvanas évek óta figyelték az erdélyi magyarok elnyomását, és már belülről ismerték problémáikat, amikor, több mint húsz évvel ezelőtt a bőrükön is megtapasztalhatták a Securitate módszereit.
Tőkés László arról beszélt, hogy aktuálpolitikai jelentősége van a Petényi–Kabay-féle múltfeltárásnak. „Mert ahol a hullákat nem lehet eltakarítani, ott kitör a pestis, és ez a fertőzöttségi állapot sajnos mindmáig meglátszik. Biszku Béla és tettestársai Erdélyben is élnek még, s ugyan nem érzek semmilyen indulatot velük szemben, de józan, nemzet- és jövőféltő indulattal beszélek róluk, valamint remélem a további tisztulást a folyamatban, amelyben felbecsülhetetlen érdemet szerzett e rendezőpáros” – fogalmazott az EMNT elnöke, aki szerint ma Romániában még mindig magas polcokon ülnek olyan politikusok, egyházi emberek, akik zsarolhatók, megvásárolhatók, és különalkukat kötnek, de akiktől továbbra is meg kellene szabadulni.
A bemutató fővédnöke L. Simon László kultúráért felelős államtitkár volt, aki lapunknak elmondta, a film elkészítését a Nemzeti Erőforrás Minisztérium azért is támogatta, mert ma különösen fontos, hogy legyenek értékes és jó dokumentumfilmek, amelyek mind a határon túli, mind az anyaországi magyarság múltját képesek hitelesen bemutatni.
[Forrás: Néppárt.eu/Tőkés László EP-képviselő sajtóirodája/Kristály Lehel, Magyar Hírlap]