Bemutatkoztak az Érmellék és a Hegyköz néppárti jelöltjei
Úgy tűnik az erdélyi magyar-magyar politikai versengés és választási kampány velejárója az Erdélyi Magyar Néppárt támogatóinak rendőri zaklatása, mutatott rá Szilágyi Zsolt alelnök annak apropóján, hogy a rendőrség és az ügyészség ismét zaklatja azokat a magánszemélyeket, akik aláírásukkal hozzájárultak a Néppárt bejegyzéséhez. A sajtótájékoztató alkalmat teremtett arra is, hogy az érmelléki és hegyközi körzethez tartozó néppárti szenátorjelölt,Szilágyi Zsolt, és a térség néppárti képviselőjelöltje, Csomortányi István és Nagy József Barna bemutassák választási programjukat.
Csomortányi István, Szilágyi Zsolt, Nagy József Barna. Hárman a 6-3-ból? |
A rendőrséggel próbálják megfélemlíteni a támogatókat
Szilágyi a nagyváradi sajtótájékoztatón közölte: Szatmár, Beszterce-Naszód, Szeben és Hunyad megyében a rendőrség az aláírók listájával járja a falvakat, beidézi az embereket, és arról faggatja őket, sajátjuk-e a kézjegy. Közel száz beidézett személyről tudnak, tette hozzá a néppárti alelnök. Nem lehet tudni, hogy ki áll a példátlan zaklatás mögött, és nincs arra sem bizonyíték, hogy a politikai vetélytárs – az RMDSZ – állna mögötte. Szilágyi felszólította a szövetséget, hogy amennyiben ők a felelősek, állítsák le a megfélemlítő akciókat, amennyiben pedig nem, álljanak ki a Néppárttal együtt a megfélemlített magyarok mellett. Annál is inkább fontos ez, mert mind az RMDSZ, mind a Néppárt mozgósító kampányt folytat, közös érdek tehát, hogy minél több magyar menjen el szavazni. A megfélemlítés azonban éppen ellenkezőleg hat a magyarokra, szögezte le Szilágyi Zsolt. Hozzátette: a Néppárt ügyvédi asszisztenciát nyújt minden rendőrségre hurcolt támogatónak, ugyanakkor a kormány, a belügyminisztérium, és akár nemzetközi fórumok figyelmét is felhívják a rendőri zaklatásokról.
A Néppárt az autonómia pártja
Szilágyi Zsolt elmondta: a „6-3”-as alternatív küszöb történelmi esélyt teremtett arra, hogy két magyar párt is bejusson a parlamentbe. A Néppárt ebben az esetben minden eszközzel az autonómia, a regionalizáció és a föderalizmus ügyét szolgálná Románia parlamentjében. A működő európai autonómiák példájából kiindulva a Néppárt a történelmi kis- és nagyrégiók adminisztrációs jogaiért küzdene, mondta Szilágyi.
Csomortányi István képviselőjelölt szemléletmód-váltást szorgalmazna a román parlamentben, elsősorban a fiatalok itthon tartásáért küzdene. A Néppárt partiumi szervezési igazgatója elmondta: a 2001/215-ös számú közigazgatási törvény lehetővé teszi az önkormányzatok társulását. Ez alapján jött létre a Metropolisz Övezet, és ez tehetné lehetővé a magyar önkormányzatok társulását is – magyarázta a politikus, akinek meggyőződése szerint az érmelléki, illetve partiumi autonómia alapját teremthetné meg a magyar többségű önkormányzatok ilyen jellegű összefogása. Csomortányi ugyanakkor a korrupció visszaszorítását nevezte meg a harmadik legfontosabb célkitűzésnek, amit egy közbeszerzési bizottság felállításával valósítana meg.
Nagy József Barna képviselőjelölt elsősorban a romaügy kezelésében szeretne változást elérni. Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács régióelnöke elmondta: Érmelléken született és nevelkedett, és éveken keresztül vezette a Királyhágómelléki Református Egyházkerület cigánymissziós központját. Jól ismeri tehát az itt élő romaközösségek problémáját és felzárkóztatásuknak esélyeit. Szeretne egy keresztény-konzervatív politikát meghonosítani az erdélyi magyar közéletben, a posztkommunista egypártrendszer helyett – zárta szavait Nagy József Barna.
[Forrás: az Erdélyi Magyar Néppárt partiumi sajtószolgálata ]