Bemutatta választási programját a Néppárt
Pénteken, november 9-én a sepsiszentgyörgyi 48-as emlékmű kőoroszlánjai előtt indította útjára kampányát az Erdélyi Magyar Néppárt. Toró T. Tibor pártelnök-szenátorjelölt Sánta Imre sepsiszentgyörgyi és Derzsi Sámuel erdővidéki képviselőjelölttel közösen vázolták fel a Néppárt országos és alsó-háromszéki programjának főbb pontjait.
A sajtóeseményt Toró T. Tibor pártelnök, Alsó-Háromszék szenátorjelöltje nyitotta meg, átadva egy-egy példányt a párt választási programjából a jelenlevő újságíróknak. A szenátorjelölt felhívta a sajtó képviselőinek figyelmét, az alternatív küszöb megteremtette a formai lehetőségét az EMNP parlamenti feladatvállalásához, a párt hiteles jelöltekkel indul és felkészült erre a munkára. Bízik benne, a választók megértették, ha a néppárt 6 képviselői és 3 szenátori körzetben első helyen végez, akkor részesévé válik az országis mandátumelosztásnak és képviselni tudják Bukarestben a programban foglaltakat.
Toró kifejtette, programjuk alapjait az euro-transzilvanizmus modern értékrendje adja. Ez egy szemléleti fordulópontot jelöl, ami visszafordítja Erdélyt történelmi öröksége és értékei felé. Mint mondotta, az Erdélyi Magyar Néppárt ellenfele ebben az erőfeszítésben nem az RMDSZ és nem is a román pártok, hanem a centralizált, nemzeti alapon homogenizáló román államszemlélet. Európában a föderális gondolat hódít, a kontinens ennek mentén szerveződik most újra és ennek a nyugati eszmének nem szabad megtörnie Románia határainál. Az ország föderalizálása, a történelmi régiók szövetsége jelenti a kiutat Románia gazdasági és szociális politikájának kudarcsorozatából, amit a központosított államszervezetet átitató korrupció okoz. Ez nem csak magyar ügy, hanem mindenkié, aki megelégelte ezt az állapotot. Erdély az új hazája ennek a mozgalomnak, ami a magyarok lakta területeknek, így Székelyföldnek önálló jogállására törekszik. Az önálló közigazgatási azt jelenti, hogy a döntéseket oda viszik, ahol a problémák vannak. Ebből pedig van bőven, hiszen Székelyföld jelenleg Románia legszegényebb régiója.
Ezután Sánta Imre kifejtette, közszereplése nem most kezdődik, jelen volt minden erdélyi ellenzéki mozgalom születésénél. Meggyőződése, hogy Székelyföld nagy lehetőségét, boldogulásának kulcsát az autonómia nyújtotta külön jogosítványok jelentik. Ez egy átfogó államreformmal valósulhat meg, ami érinti a közigazgatás, az igazságszolgáltatás, a rendészet, de az oktatás és a kultúra területét is. A jelenlegi román állam szűkmarkúan bánik a székely megyékkel, a visszaosztott pénzek nem tükrözik a térség gazdasági teljesítményét, mivel a román állam kisajátítja erőforrásainkat és így nem tud kialakulni a munka értéke és becsülete. A térséget sújtó szegénység okát ebben kell keresni, a végeredmény pedig az lett, hogy az emberek kiszolgáltatottak és zsarolhatóakká váltak. De akarat a változásra van, ennek mintapéldája az SZNT által korábban szervezett népszavazás, mikor 200 ezer székely-magyar ember egy hangúan kinyilvánította az autonómia irányi igényét.
Harmadikként Derzsi Sámuel erdővidéki képviselőjelölt mutatkozott be. Mint mondotta, munkája során sok helyen megfordult Európában, és akárhányszor hazatért minden alkalommal megdöbbent azon, hogy otthonában elmaradtak a fejlesztések. Ezért szerinte az immár 20 éve folyó zsákutcás politizálás okolható, a székelyek egyre kiszolgáltatottabb: „Hol bukaresti, hol európai pénzekre várunk, miközben a bányákat és az erdőket kifosztják”. A gazdák nem tudnak fejlődni, helyi tőke nem alakult ki, Erdővidék elsorvad. Új út szükséges és konkrét programok, amelynek az autonómia kell legyen a kerete. Ez a helyi emberek munkájára és a térség, a természet adottságaira kell építeni. A cél érdekében együtt kívánnak dolgozni, de ha az RMDSZ ebben nem partner, akkor az Erdélyi Magyar Néppártnak erre akár egyedül is vállalkoznia kell a feladatra. Derzsi szerint jelen pillanatban az RMDSZ megalakulásakor megfogalmazott elvekhez az EMNP áll a legközelebb, ezért indult a csillag jele alatt.
Befejezésül Toró kijelentette: van megoldás a kiútból, ez az autonómia. Ez nem egy elvont fogalom, nem csak ünnepekkor kell említeni, hanem megélni kell, annak szellemében cselekedni. Ehhez kéri a sajtó képviselőinek segítségét, ismertessék a programban foglaltakat.
Búcsúzóul Toró T. Tibor a sajtósok, és általuk a nagyközönség figyelmébe ajánlotta a Választók dalát: „a választás a választókról szól és az emberekről, nem pedig a parlamenti helyekről és a pártokról, ezért nem is párthimnuszt ajánlunk az önök figyelmébe, hanem a választóknak a dalát, amely a kolozsvári Knock Out együttes szerzeménye”.