Megkezdődhet 2013-ban a székely autonómiát támogató egymillió aláírás összegyűjtése
2012. december 19-én, Budapesten tartotta évi utolsó ülését a Parlament Nemzeti Összetartozás Bizottságának Autonómia Albizottsága. A napirenden a vajdasági autonómia helyzetéről való tájékoztatás, valamint az európai polgári kezdeményezésekkel kapcsolatos erdélyi előkészületek szerepeltek.
A bizottság tagjai meghallgatták az Erdélyből érkezett közéleti-politikai szervezetek képviselőit az európai polgári kezdeményezés tárgyában. Az Erdélyi Magyar Néppárt részéről Szilágyi Zsolt alelnök, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) részéről pedig Sándor Krisztina ügyvezető elnök volt jelen a bizottsági ülésen.
Szilágyi Zsolt ismertette a Néppárt és az EMNT közös javaslatát az őshonos nemzeti kisebbségek védelmére vonatkozó európai polgári kezdeményezésről. Elmondta, hogy a júliusi Kárpát-medencei Autonómia Tanács (KMAT) ülése után további szakértői egyeztetéseket folytattak, amelyek nyomán tökéletesítették szövegjavaslatukat. A jövő év elején újra kezdeményeznék az egyeztetéseket a Székely Nemzeti Tanáccsal és az RMDSZ-el, emellett pedig az online aláírásgyűjtéshez szükséges logisztikai teendőket is előkészítik. Kifejtette, örül annak, hogy a korábbi közös döntés értelmében ez a téma nem vált az erdélyi választási kampány részévé, az ügyet valóban a pártpolitika fölött álló ügyként kell kezelni, mondotta.
A 2013-as évben reméljük, megkezdődhet az egymillió aláírás összegyűjtése – hangsúlyozta Sándor Krisztina, aki kiemelte, hogy a nyári KMAT-ülés döntésének értelmében továbbra is fontos, hogy a jelenlegi három európai polgári kezdeményezést egy időben, a szervezési előkészületek egyeztetésével nyújtsák be az Európai Bizottsághoz. Az EMNT és az SZNT nyár végén szövetséget kötött az európai polgári kezdeményezésről, és megállapodtak abban, hogy a gyakorlati kivitelezésben együttműködnek, és ezt jövő év elejétől elsődleges feladatnak tekintik. Ezzel összefüggésben fontos lenne, hogy év elején újra összeüljön az Erdélyi Magyar Egyeztető Fórum, mert a közös ügy összehangolt cselekvést igényel – hangsúlyozta Sándor Krisztina.
Az Autonómia Albizottság elnöke, Dr. Szili Katalin az ülés végén megköszönte a tájékoztatást, kijelentette, hogy a Magyar Országgyűlés az európai polgári kezdeményezések ügyét támogatja, szorgalmazza az együttműködést és a közös cselekvést. Az albizottság részéről készek segítséget nyújtani a polgári kezdeményezések népszerűsítésében, és az ezt megalapozó autonómiatörekvések támogatásában. Korhecz Tamás, a vajdasági Magyar Nemzeti Tanács elnöke részletesen tájékoztatta a jelenlevőket a tartományban működő autonómiaforma részleteiről.