A lakosság terheinek csökkentését javasolták Csíkszeredában a néppárti képviselők
A csíkszeredai önkormányzat szeptemberi soros havi ülésén az Erdélyi Magyar Néppárt képviselői több helyi problémára is felhívták a városvezetés figyelmét.
Soós Szabó Klára a lakossági nyilvántartó rendszer nehézkes, rossz működéséről beszélt, rávilágítva arra a problémára, hogy a személyi igazolvány cseréjekor az érintett polgárnak egy hétig kell várnia az új dokumentumra, így több napig nem élhet alapvető állampolgári jogaival, például betegszabadságot sem tud kivenni. Nem elfogadható a problémára adott válasz, miszerint a személyi igazolványt nem itt készítik, ezért hosszas a kiállítása, – érvelt Soós Szabó Klára.
Tőke Ervin a zsögödi Szász Endre és a Zsögödi Nagy Imre utcák elhanyagolt, rossz állapotára hívta fel a városvezetés figyelmét, mondván, hogy a lakók végre egy konkrét dátumot szeretnének tudni, hogy mikorra hajlandó a város felújítani az említett utakat. Tőke képviselő a Goscom drasztikus árszabásáról is beszélt, javasolva, hogy a gigakalória jelenlegi árát felül kéne bírálni könnyítve a lakosság terhein (A drasztikusan magas ár több mint 6000 háztartást érint). Példaként Székelyudvarhely városát hozta fel, ahol ugyan néhány százalékkal növelték a gigakalória árát, viszont a lakosság ebből nem érez majd semmit, mert számukra továbbra is 240 lej lesz egy gigakalória – Csíkszeredában a gigakalória lakossági ára az országban az egyik legmagasabb, 335 lej.
Soós Szabó Klára és Tőke Ervin nemmel szavaztak a City Parking Kft.-vel kötött szerződés két évvel történő meghosszabbítására. Javaslatuk szerint a parkolást a városi önkormányzatnak saját cégen keresztül kellene irányítania, humánusabb árszabást biztosítva. Ugyanakkor a parkolásokból befolyó jövedelem a város kasszájába folyna be. Rávilágítottak arra is, hogy a pénzbírságok összege aránytalanul és indokolatlanul magas. Javasolták, hogy csak fél esztendeig hosszabbítsák meg a szerződést és ez idő alatt az önkormányzat hozzon létre egy céget, ami által működtetheti a parkolási szolgáltatást és a teljes jövedelmet a városhoz folyna be.
Soós Szabó Klára szerint, amennyiben a városvezetés az önkormányzatiság híve lenne és önrendelkezésben gondolkodna, nem tehette volna meg azt, hogy a város közvagyonát a román állam tulajdonába juttassa. A képviselő annak kapcsán fejtette ki véleményét, hogy az RMDSZ-es többség megszavazta a fiataloknak szánt Országos Lakásügynökség (ANL) keretében épített lakásoknak a csíkszeredai önkormányzat közvagyonából az állam vagyonába való átkerülését jóváhagyó határozatot. „Megítélésem szerint a város még mindig jobb gazda, mint a mindenkori román állam. A városvezetés érvelése, miszerint azért kell megtenni ezt a lépést, hogy a lakások eladhatók legyenek nem állja meg a helyét. Nem baj, ha a város rendelkezik lakásokkal és szükség esetén fiatal házasoknak tud segíteni. A városban rengeteg eladó lakás van, nem biztos, hogy az ANL-lakásokat vásárolják majd meg a fiatalok, mivel ezeket a lakásokat az állam a piaci árnak közel a kétszereséért kínálja” – fogalmazott a néppártos képviselő.