A magyar kormány képviselői is jelen lesznek a Néppárt küldöttgyűlésén
Nagyszabású és történelmi jelentőségű politikai rendezvény helyszíne lesz szombaton Csíkszereda, ahol első küldöttgyűlését tartja a Tőkés László védnöksége alatt létrejött Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP).
A Tőkés László által irányított Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) 2010. december 4-én döntött az EMNP létrehozásáról, s ezzel olyan politikai erő létrejöttét kezdeményezte, amely az EMNT céljait, értékeit és üzenetét a napi politika síkján képviseli. A néppárt létrehozását az EMNT által megválasztott kezdeményező testület irányította, majd a több irányból, többek között a kormányon levő Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) által is akadályozott bírósági eljárások végén, 2011 szeptemberében a bukaresti táblabíróság döntött a párt bejegyzéséről.
AZ EMNT emlékeztet rá, hogy 1989 decemberében a Tőkés László nevéhez köthető temesvári népfelkelés után megpezsdült az erdélyi magyar közélet. Mégis, a visszahúzó erők miatt az első esztendőkben az RMDSZ egyre inkább vontatottabban képviselte eredeti célkitűzését, az erdélyi magyarok érdekképviseletét. A szövetség csúcsvezetése 1996 elején már a kormányzati szerepvállalást készítette elő, feladva így az autonómiaprogramot és a magyar problémák nemzetköziesítését, félretette a külpolitikai nyomásgyakorlás nélkülözhetetlen eszközét, és a lassan épülgető magyar nemzeti önkormányzatot román versenypártként kezdte működtetni.
Az önálló magyar politika hívei és Tőkés László követői a civilszervezetként működő EMNT megalapításával 2003-ban a saját szervezet létrehozásának útjára léptek, amikor bebizonyosodott: az RMDSZ végleg feladta az autonómiaprogramot, s a közvetlen és az egész közösséget megmozgató belső választást, amelynek eredményeként a kétségbevonhatatlan legitimitású erdélyi magyar parlament létrejöhetett volna.
Tőkésék úgy vélik, a 2008-ban bejegyzett és Szász Jenő vezette Magyar Polgári Párt (MPP) reményteli szerveződésként indult, de fokozatosan bebizonyította, hogy alkalmatlan a következetes, autonomista, belső demokráciára épülő erdélyi néppárt szerepére. „A választás szabadságának jelszavával startoló szervezet nem indult a 2008-as parlamenti választásokon, elnöke viszont nem késlekedett szárnysegédjeivel megjelenni a román államfői palotában december 1-jén, hogy Nagy-Romániát együtt ünnepelje a román elittel” – kifogásolja az EMNT elnöksége.
Az EMNP megalakításához innen már egyenes út vezetett. A párt létrehozását indokolta az is, hogy Erdélyben nem létezett olyan következetes, tisztázott belső viszonyokkal bíró demokratikus erő, amely őszinte és megbízható stratégiai partner lehetett volna a magyar kormány nemzetegyesítő politikájának megvalósításában.
A Magyar Hírlap értesülései szerint Toró T. Tibor, a párt ideiglenes elnöke várhatóan az új alakulat küldöttek általi felhatalmazással bíró vezetője lehet szombattól.
A magyar kormányt Csíkszeredában Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára és Répás Zsuzsanna, a nemzetpolitikai ügyekkel megbízott helyettes államtitkár képviseli. A szervezők arra is számítanak, hogy Orbán Viktor miniszterelnök videoüzenetben üdvözli a rendezvényt.