Băsescu a közigazgatási átszervezést és a parlament egykamarássá alakítását sürgette
Ismét régi vesszőparipáival, az ország közigazgatási átszervezésével és a parlament egykamarássá alakításával hozakodott elő szerdán Traian Basescu államfő, aki a parlamentben, csupán a kormánypárti honatyák előtt – mivel az ellenzék az előre hozott választások kikényszerítése érdekében parlamenti sztrájkot folytat – beszélt arról, hogy szerinte melyek az ország legfőbb prioritásai. Egy csoport bekiabálásokkal zavarta meg az elnök beszédét.
Băsescu arra szólította fel a kormánypárti képviselőket, hogy az ellenzékkel folytatott tárgyalások után fogadják el a területi átszervezésre vonatkozó törvényt.
„Egy, az 1968-as közigazgatási átszervezés mentén működő ország ma nem lehet hatékony” – vélte az államfő. Szerinte ma ugyanazok az egészségügyi, mezőgazdasági és hírszerzési igazgatóságok működnek, amelyek 1968-ban, ez a szervezési forma pedig nem felel meg a mai fejlesztési igényeknek.
Szerinte a közigazgatási átszervezés a források hatékony felhasználásának a kulcsa, és lehetőséget teremtene az európai pénzek decentralizációjára. Az államfő emellett ismét a tiszta egyéni választókerületi rendszer és a 300 fős, egykamarás parlament bevezetése mellett tört lándzsát, mondván: ez morális kötelessége mind a kormányoldalnak, mind az ellenzéknek azt követően, hogy a 2009-es népszavazáson a résztvevők több mint 80 százaléka erre szavazott.
Az államfő leszögezte: a kormánynak kötelessége megoldást találni arra, hogy a közalkalmazottak június 1-jétől ismét megkapják a válságkezelés jegyében történt bércsökkentés előtti fizetésüket.
Băsescu sürgette az új egészségügyi törvény elfogadását is, ami szerinte hozzájárulna a közpénzek hatékonyabb elköltéséhez. Rámutatott: mivel az állami egészségbiztosítóról bebizonyosodott, hogy képtelen hatékonyan kezelni a közpénzeket, az egészségügyi rendszer finanszírozásába a magánszférának is be kell szállnia. Megjegyezte ugyanakkor, hogy a garantált minimális ellátási csomag kidolgozása nélkül az egészségügyi reform kudarcot vallhat.
Az elnök emellett a jogrendszer reformját is szükségesnek nevezte, és a parlamentbe való visszatérésre szólította fel az ellenzéket.
[Forrás: Krónika]