Bemutatták a Kolozsvári Magyar Mindennapok nevű feladattérképet
Megszokott programok, politikai frázisok helyett feladattérképpel indít a helyhatósági választásokat megelőző kampányidőszakban az Erdélyi Magyar Néppárt kolozsvári szervezete.
Sándor Eszter, Szenkovits Dezső, Gergely Balázs és Simon Csaba. Feladattérképpel készülnek |
A feladattérképnek nincs és nem is lesz végleges formája: abban különbözik a szokványos politikai programtól, hogy a kolozsvári magyar polgárokkal folytatott folyamatos párbeszédből merít és mint ilyen állandóan változik, bővül vagy szűkül a helyi magyar közösség igénye szerint – fejtette ki a Néppárt kolozsvári szervezetének álláspontját Gergely Balázs polgármesterjelölt. „A feladattérkép egy hónapok óta tartó, folyamatos konzultáció eredménye, amely részben a kolozsvári magyarok véleményét és fontos tanácsait tartalmazza, részben pedig az általunk betervezett cselekvési tervet tükrözi, amit ugyancsak a helyi magyarok véleményére alapozva alkottunk meg”- fogalmazott a sajtótájékoztatón Gergely. A helyhatósági választáson induló csapat értelmezésében a politika nem az öncélú hatalom kiteljesedésének terepe, hanem elsősorban közszolgálat, a politikus, a polgármester és a helyi tanácsosok pedig az első számú közszolgák. A polgármesterjelölt kijelentette: azon túl, hogy számára és az általa vezetett csapat számára is fontosak a kincses város általános kérdései, megoldásra váró problémái, elsősorban a helyi magyar közösséget akarja képviselni ezért a feladattérkép is két tömbben taglalja a csapat előtt álló feladatokat.
A több hónapig tartó közvélemény-kutatásokra alapozott feladattérkép sarkalatos pontja a közintézményekben eluralkodott korrupció megszüntetése és egy elszámoltatható és áttekinthető önkormányzat létrehozása. “Nagyon rossz a helyzet, mikor a kolozsvári közállapotokat egy korrupciós ügyek miatt börtönben ülő volt polgármester fémjelzi. Ezen az állapoton változtatni kell.” - árnyalta a probléma lényegét Gergely. A feladattérkép kiemelt problémaként kezeli a város köztisztaságát, a meglévő zöldövezetek ápolását és újak létrehozását. A kolozsvári helyhatósági választásokon az Erdélyi Magyar Néppárt színeiben induló kolozsvári csapat szerint egy élhetőbb Kolozsvár kialakításának érdekében több pénzt kell felhasználni a köztisztaság minőségének javítására és kitüntetett figyelmet kell fordítani a meglévő zöldövezetek ápolására. “A nyugat-európai standardok szerint egy 300.000 lakosú városban az egy főre eső zöldövezet területe 44 és 50 négyzetméter között mozog. Ezzel szemben ameddig 2008–2009-ben 11–12 négyzetméternyi terület jutott egy kolozsvárira, addig 2010-re ez a terület 9 négyzetméterre zsugorodott – mutatott rá Szenkovics Dezső, a kolozsvári szervezet helyi tanácsos jelöltje. Szenkovics azt is kihangsúlyozta: fokozottan kell figyelni a város közlekedési problémáira.
A megoldásra váró számos általános probléma mellett a Néppárt helyi jelöltjei kiemelt figyelmet fordítanak a kolozsvári magyar közösség igényeire is. “Azt látjuk, hogy a román politikai pártok nem alkalmasak erre a feladatra és sajnos sok esetben a helyi érdekvédelmi szervezet sem adott megfelelő válaszokat a magyar lakosság problémáira. Mi a Kolozsvári Magyar Mindennapok nevet viselő feladattérképünkkel elsősorban erre vállalkozunk” - fejtette ki Gergely Balázs. A magyar vonatkozású feladatok között kiemelt helyet kap a Központban a külváros elnevezésű program, amely magyar közösségi pontok létrehozását célozza meg Kolozsvár különböző negyedeiben. A feladattérkép egy magyar kulturális központ létrehozását is szorgalmazza: annak ellenére, hogy több nemzetnek és nemzetiségnek is van kulturális központja a városban, ez nem mondható el a magyar közösségről. Mint ismeretes, Kolozsvár Európa Kulturális Fővárosa címére pályázik: ezért is kiemelt fontossággal bír egy ilyen központ létrehozása.
Gergely Balázs elmondta, hogy Kolozsvár nem egyik vagy másik városvezetőé, hanem a mindenkori kolozsvári polgároké. Mint fogalmazott, a feladattérkép célkitűzései közül sokat meg lehet és meg is fognak valósítani a helyi tanácson kívül is, viszont az önkormányzati szerepvállalás eredményesebbé teszi vállalásuk teljesítését.