Beteggondozói állások megtartását javasolja a bihari Néppárt
Ismét egy rossz döntés Bihar községben
– Az Erdélyi Magyar Néppárt Bihar községi szervezetének közleménye –
A tények
Bihar községben 2013 áprilisáig 16 jóváhagyott és betöltött beteggondozói állás volt. A beteggondozói fizetéseket a megyei költségvetésből finanszírozták. Sajnos azonban a 2013-as évre a megyei tanács a 16-ból csak 11 beteggondozói állás finanszírozására elegendő pénzösszeget juttat Bihar községnek. A fennmaradó 5 helyet a helyi költségvetésből kellene finanszírozni. Azon személyek, akik a beteggondozói állást betöltötték, többnyire súlyos betegséggel – testi és szellemi fogyatékkal – élő emberek közeli hozzátartozói voltak.
Az áprilisi rendkívüli tanácsülésen a Bihar községi tanács a beteggondozók munkaszerződésének felbontása mellett döntött. A beteggondozói szerződések felbontása mellett szavaztak a helyi tanács RMDSZ és PPDD tagjai. A beteggondozói munkaszerződések felbontása ellen a helyi tanács néppárti (EMNP) illetve polgári párti (MPP) tagjai szavaztak.
Az RMDSZ „érvei”
A Bihar községi helyi tanács RMDSZ frakciója azzal érvelt, hogy minden Bihar megyei község hasonló helyzetbe került és mindenhol azt megoldást választották, hogy a beteggondozóknak egységesen felmondanak. További érvként szerepelt, hogy az eddigi beteggondozók „jobban járnak” akkor, ha az év hátralévő részében nem fizetést, hanem munkanélküli segélyt kapnak, mivel a helyi tanács január 1-től újra alkalmazza őket.
A lakosság félrevezetése
Az, hogy minden község a beteggondozók elbocsátása mellett döntött egyszerűen hazugság. Néhány példa: Érmihályfalván és Bihardiószegen fel sem merült a probléma. Paptamásiban felmerült a beteggondozók elbocsátásának lehetősége, de az ottani helyi tanács azt elutasította. Érsemjénben szükség esetén a beteggondozói keretet a helyi költségvetésből egészítik ki.
Az pedig, hogy a beteggondozó jobban jár, ha munkanélküli segélyhez folyamodik, a cinizmus netovábbja! A munkanélküli segély feltétele, hogy a segélyezett átképző tanfolyamon vegyen részt, továbbá ha a segély folyósítása idején a számára felajánlott munkalehetőséget nem fogadja el, a munkanélküli segélyt nem kaphatja tovább. Egy súlyos beteg családtagot gondozó személy – a helyzetéből adódóan – tanfolyamokra sem tud eljárni, és munkát sem tud máshol vállalni, így számára a munkanélküli segély egyszerűen nem alternatíva.
Végezetül, ezek után semmilyen biztosíték nincs arra, hogy a munka nélkül maradt beteggondozók visszakapják a munkájukat.
A Néppárt álláspontja
A Bihar községi RMDSZ döntése minden erkölcsi normának ellentmond. A Néppárt elítél minden olyan, az RMDSZ által támogatott intézkedést, amivel a község legelesettebb lakosait próbálja megkárosítani. Semmilyen érvvel nem indokolható az, hogy a 125,9 ezer lejt, amit a megyei tanács a beteggondozók kifizetésére biztosít, azt az RMDSZ visszautasítsa és ne a célnak megfelelően használja fel a község. Semmilyen érvvel nem indokolható az, hogy az RMDSZ olyan embereket akar az utcára tenni, akik súlyos betegeket gondoznak, és akiknek lehetősége sincs más munkát elvállalni, hiszen egy családban a súlyos betegek, fogyatékkal élők gondozása egész embert kíván. Annak ellenére, hogy ifj. Szilágyi Zoltán Bihar községi alpolgármester a május 23-i tanácsülésen – ahol az elbocsátott beteggondozók egy csoportja is jelen volt, és amelyről hangfelvétel készült – nyilvánosan elismerte, hogy a kialakult helyzetért az RMDSZ-t terheli a felelősség, az „érdekvédelmi” szervezet minden, a Néppárt és a polgári párt által felvetett megoldási javaslatot elutasított.
A Néppárt Bihar községi tanácsosainak javaslata az, hogy a helyi tanács kövesse a fentebb említett községek példáját, és a beteggondozóknak továbbra is biztosítsa a megélhetést, illetve szükség esetén a helyi költségvetés átcsoportosításával egészítse ki a megyei tanács által jóváhagyott összeget.
Bíró Zsolt és Almasan Sándor
bihari néppárti önkormányzati tanácsosok