Csomortánban felavatták a Kárpátok őre emlékművet
„Magyarok vagyunk, székelyek, és őrök itt a mindenkori végeken” – fogalmazott Sorbán Attila, az Erdélyi Magyar Néppárt Hargita Megyei Szervezetének elnöke ünnepi beszédében a Kárpátok Őre emlékmű csíkcsomortáni felavatásán, amin részt vettek a történelmi egyházak, a civil szervezetek és a politikai pártok, a Székely Nemzeti Tanács (SZNT), az Erdélyi Magyar Néppárt, a Magyar Polgári Párt (MPP), valamint a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) képviselői is.
Sorbán Attila
Csíkcsomortánban avatták fel pénteken a Kárpátok Őre emlékmű másolatát. Az eredetit 1915-ben állították fel Kolozsvárott. A megszálló román csapatok a fából készült emlékművet felgyújtották.
A több száz érdeklődő jelenlétében felavatott tölgyfából faragott rendkívüli alkotás felállításával a dicsőséges pozsonyi csata 1106. évfordulója előtt is tisztelegtek, így emlékezve a magyar nép sorsát döntően meghatározó honmentő eseményre.
Ferencz Csaba, Csíkpálfalva polgármestere köszönetet mondott mindazoknak, akik jelentősen hozzájárultak az emlékmű felállításában, többek között Gergely Istvánnak (Tiszti), a Csibész Alapítvány elnökének. Az elöljáró rámutatott arra, hogy a magyarságnak erőt kell gyűjtenie a küzdelemhez, mivel a tervezett közigazgatási átszervezés és alkotmánymódosítás veszélyezteti közösségünket. „A Kárpátok Őre vigyázza szabadságunkat, Istenbe vetett hitünket és erőt ad népünknek a rá kiszabott küldetés teljesítéséhez” – fogalmazott a polgármester.
Izsák Balázs, az SZNT elnöke beszédében nyomatékosította: „Krisztusi idők jönnek, de nem kell félnünk, mert van bennünk erő, hogy megvédjük magunkat. Meg fogjuk mutatni Románia kormányának, Európának és a nagyvilágnak, hogy az erdélyi magyarsággal nem lehet mindent
megtenni.”
Borboly Csaba, aki a szoboravatón az RMDSZ Csíki Területi Szervezetének elnökeként volt jelen, felszólalásában úgy vélte, hogy nincsenek jó és rossz magyarok. A népszámlálás nemrég kiadott adataira alapozva kijelentette: „sokan vagyunk és csatolhatják Székelyföldet bárhová, akkor is sokan leszünk, mert mi nem fogyunk, mint más megyékben”.
Salamon Zoltán, az MPP Hargita Megyei Szervezetének elnöke rámutatott arra, hogy a szabadság azoké, akik elég bátrak, hogy kivívják azt.
Az Erdélyi Magyar Néppárt Hargita Megyei Szervezetének elnöke, Sorbán Attila ünnepi beszédében elmondta: „Boldog az a nép, amelynek több mint ezer éven át akadnak őrizői. Mi székelyek, végeken élő magyarok önmagunk, a határok és az ország őrizői voltunk. A feladatot tisztességgel elláttuk, helyünket megálltuk. Nem a székelyeken, és nem őseinken múlott, hogy a határ egyszer csak kiszaladt a lábunk alól. Számunkra az ország és a haza akkor is ugyanaz maradt, s szívünk mélyén a határ ugyanott húzódik, ahol ezer éve. Ezt a határt őrizzük hát most is, akkor is, ha már csak mi hiszünk benne: mert ez a fontos. Amíg mi hiszünk benne, addig ott van, létezik, és őrizni kell. Manapság már nem fegyverrel, de hittel, meggyőződéssel, kultúrával, a megfelelő szavakkal és cselekedettel. Az őrök mindenkor itt álltak. Őrök vagyunk mindannyian, akár akarjuk, akár nem, akár vállaljuk, akár nem. Hiszen a nagy püspök szavaival szólva: ha Isten bennünket magyarnak teremtett, ki vagyok én, hogy ellene szegüljek? Magyarok vagyunk hát, székelyek, és őrök itt a mindenkori végeken. S az őrködés nemcsak kötelesség, de megtiszteltetés is. Tiszteljük az alkotást és szeressük, mert rólunk szól, minket ábrázol, bennünket jelképez. Értünk őrködik, és érte őrködünk.”
Patrubány Miklós, a Magyarok Világszövetségének (MVSZ) elnöke megjegyezte: szorosan kötődik a Kárpátok Őre emlékműhöz, ugyanis dédnagyapja, Fekete Nagy Béla volt Kolozsvár alpolgármestere azokban a vészterhes időkben, amikor az eredeti szobrot lerombolták a megszállók. Hangsúlyozta: ma is szenvedjük Trianont, de ezen az állapoton kötelességünk változtatni.
Kocsis László, az emlékmű elkészítésének egyik magyarországi kezdeményezője és támogatója is méltatta azt az erőfeszítést, ami által megvalósulhatott a szobor. Ugyanakkor megjegyezte, hogy a jelenlévők között tartózkodik Péter Zoltán, Szeszák Ferenc leszármazottja is.
Az ünnepi beszédek végeztével Ferencz Csaba, Gergely István és Kocsis László leplezték le az alkotást, majd a történelmi egyházak képviselői áldották meg azt.
Az ünnepség során a szavalatok mellett a csíkszentimrei Zöld Fák fúvószenekar indulóit hallhatták a jelenlévők, ugyanakkor a Magyarok Nagyasszonya helyi néptánccsoport előadását is megtekinthették.
A Kárpátok Őre |
Szeszák Ferenc A Kárpátok őre című 1914-ben készült alkotását Kolozsváron 1915. augusztus 18-án (Ferenc József császár születésnapján) avatták fel. A Deák Ferenc utca elején álló szoborba a hadiárvák és özvegyek javára adakozók szegeket verhettek be. Az alkotást az 1918 decemberében bevonuló románok rombolták le. A romániai rendszerváltás után a magyar kisebbség újra fel akarta állítani Kolozsváron ezt az emlékművet, de politikai okokból nem sikerült. Így került Horváth Béres János szobrász és Tóth Vásárhelyi József építész alkotása Szilvásváradra, a Szalajka-völgybe. Szilvásvárad után most Csomortánban állították fel a talapzattal együtt hat méteres alkotást. A szobrot ugyancsak Horváth Béres János készítette, a tornyot Székely Csaba és Török Csaba fafaragók, míg a talapzatot Forró Attila vállalkozó készítette. Az emlékmű terveit Tóth Vásárhelyi József rajzolta. A Kárpátok Őre védelmi rendszert Árpád fejedelem alakította ki, melynek rendeltetése a Kárpátok hágóinak, szorosainak védelme volt a külső támadások ellen. A magyar királyság idején a Kárpát-medence nagyobb része az erdélyi határvonalhoz tartozott, így a Kárpátok Őrei nagy többségben székelyek voltak. |