Home » Hírek » Románia » Elfogadták az új választási törvényt – előnyben a nagy pártok

Elfogadták az új választási törvényt – előnyben a nagy pártok

Elfogadta kedden a képviselőház az egyfordulós, tisztán egyéni választókerületes választásról szóló törvényt. A jogszabály értelmében az egyéni választókerületekben az a jelölt nyer parlamenti mandátumot, aki a legtöbb szavazatot kapja, függetlenül a megszerzett voksok arányától. Az új szabályozás megszünteti a parlamenti küszöböt, a törvénybe az az előírás is bekerült, miszerint ha egy kisebbség aránya egy megyében eléri a 7 százalékot, a legtöbb szavazatot nyert jelöltje mandátumhoz jut.

Egyfordulós, tiszta egyéni választókerületes rendszerben szavazhatunk az őszi parlamenti választásokon, miután tegnap döntéshozó kamaraként 180 támogató és 30 ellenző voks mellett a képviselőház is elfogadta a kormányzó Szociálliberális Unió (USL) erre vonatkozó törvénymódosítását. Az RMDSZ tartózkodott a voksoláson, és továbbra is alkotmányellenesnek tartja a módosítást. A jogszabályt a szenátus már korábban elfogadta, a felsőház által megszavazott változathoz képest azonban tegnap több módosítást is eszközöltek.

Így – az alsóház jogi bizottságában hétfőn este elfogadott módosítások értelmében – eltörölték a választási küszöböt, a kisebbségek képviseletét pedig úgy tették könnyebbé, hogy amennyiben egy kisebbség aránya egy megyében eléri a 7 százalékot, a legtöbb szavazatot nyert jelöltje mandátumot nyer. Ez utóbbi ugyanakkor visszalépés a Victor Ponta kormányfő által csütörtökön bejelentett javaslathoz képest, abban ugyanis még 6 százalékos arány szerepelt.

A nagy pártoknak kedvez az új jogszabály

A jogszabály értelmében minden választókerületben az első helyezett nyer, függetlenül a rá leadott voksok arányától. A rendszer egyértelműen a nagyobb támogatottsággal rendelkező pártoknak kedvez, míg a kis és etnikai pártok számára hátrányos. A jelenleg mintegy 47-50 százalékos USL minden bizonnyal ezért erőltette keresztül a parlamenten.

A törvénytervezetet az USL két társelnöke, Crin Antonescu, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és Victor Ponta, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke terjesztette be, a keddi képviselőházi vitán Antonescu ismertette a módosítás indokait.

Visszautasítva a kritikákat, közölte: szerinte a tervezet nem antidemokratikus, nem alkotmányellenes, és nem eredményez aránytalan képviseletet. Arra hivatkozott, hogy Nagy-Britanniában is ezt a módszert alkalmazzák, mégsem kérdőjelezi meg senki a brit demokrácia szilárdságát. Szerinte a módszer reprezentatív, hiszen a választó akarata megvalósul azáltal, hogy az első helyezett jelölt minden esetben nyer. Szerinte nem is antidemokratikus, mivel nem akadályozza meg, hogy bárki bármely párt színeiben vagy függetlenként indulhasson, vagy hogy élhessen választójogával. Elismerte ugyanakkor: a rendszer hátránya az, hogy a szavazatok egy része elvész, de mint fogalmazott - „minden választási rendszernek vannak előnyei és hátrányai.”

Antonescu a legnagyobb előnyként azt nevezte meg, hogy a rendszer bevezetése nyomán erős kormánytöbbség jöhet létre. A politikus beszéde közben a karzaton helyet foglaló civil jogvédő szervezetek képviselői molinókkal és hangosan is tiltakoztak az új választási rendszer ellen.

A nemzeti kisebbségek frakciója és a jelenlegi kormánypártokból dezertált, és a korábbi kormányt támogató, de most a jelenlegi kabinet mögött felsorakozó Országos Szövetség Románia Fejlődéséért (UNPR) jelezte: támogatja az USL javaslatát. A nemzeti kisebbségeket ugyanis – amelyek eddig is alanyi jogon delegálhattak egy-egy képviselőt – Victor Ponta kormányfő biztosította: továbbra is megkapják az egy mandátumot.

Az ellenzéki Demokrata-Liberális Párt (PDL) ugyanakkor jelezte: nem támogatja a módosítást. Theodor Paleologu PDL-képviselő szerint előfordulhat, hogy egyszer a PNL is éppen e jogszabály áldozatává válik. Rámutatott: még ott, ahol az USL által javasolt többségi rendszert alkalmazzák – Franciaországban sőt Angliában is – a rendszer arányossá tételén gondolkodnak.

Mircea Toader, a PDL frakcióvezetője közölte: pártja csak akkor támogatja a választási törvény módosítását, ha háromszáz főre csökkentik a parlament létszámát, és visszaállítják a választási küszöböt, ezt azonban elvetették.

Gyorskereső
Videók
A Székelyek nagy meneteléséről a Duna Televízió Heti hírmondójában - 2013. október 27. Videógaléria