Home » Hírek » Románia » Elhalasztották Nyírő József újratemetését

Elhalasztották Nyírő József újratemetését

Nem tartották meg Nyírő József író újratemetését vasárnap Székelyudvarhelyen, mert a szervezők maradéktalanul eleget kívántak tenni a hatályos romániai jogi szabályozásoknak. A szertartásra később kerül sor - közölte Fráter Olivér, az újratemetésért felelős Országgyűlési Hivatal megbízottja. Vasárnap több egyházi vezető jelenlétében ökumenikus áhítatot tartottak Székelyudvarhelyen. A halasztás oka: a Hargita megyei prefektúra hibát talált a városháza által kibocsátott újratemetési engedélyben és a bíróságtól kérte annak érvénytelenítését.

Fráter Olivér tájékoztatása szerint 48 órával az újratemetés időpontja előtt a Hargita Megyei Prefektúra észlelte, hogy Bunta Levente polgármester egy hibás iktatószámú temetkezési igazolást írt alá és bocsátott ki a szervezők számára.

Bunta Levente vasárnap kiadott egy közleményt, amelyben úgy fogalmaz: „minden felelősséget vállal az igazolás törvényességéért”. Állítása szerint ugyanakkor a polgármesteri hivataltól pénteken igényelt és kibocsájtott temetkezési okmány teljes mértékben megfelel minden követelménynek, tehát a temetésnek nincs közigazgatási akadálya.

Augusta Cristina Urzică Hargita megye prefektusa már szombaton közölte, hogy felfüggesztették Nyírő József újratemetési engedélyét, amelyet a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal bocsátott ki. Mint mondta: a prefektúra a közigazgatási bíróságon támadta meg az engedélyt, melyet ;rv;nztelennek tekint, amíg a bíróság nem dönt a dokumentum törvényességéről. Sajtóértesülések szerint a bíróság június 20-ára tűzte ki az első tárgyalást.

A prefektus szerint egy elírás történt, így nem teremthető jogi kapcsolat a kibocsátott engedély és Nyírő halotti bizonyítványa között. Mint mondta: vélhetően „emberi hibáról” lehet szó, amelyet a polgármesteri hivatal anyakönyvvezetője követett el. Hozzátette: nem lenne semmi akadálya az újratemetésnek, ha a polgármesteri hivatal visszavonta volna az engedélyt és helyette újat bocsát ki.

Mircea Dusa parlamenti kapcsolatokért felelős miniszter már péntek este azt nyilatkozta: személyesen járt Székelyudvarhelyen, hogy áttanulmányozza azokat a dokumentumokat, amelyek alapján a polgármesteri hivatal kibocsátotta a temetkezési engedélyt Nyírő József nevére. Megállapította, „léteznek olyan elemek, amelyek azt bizonyítják, hogy a temetkezési engedély semmisnek minősül”. Jelezte, hogy a Hargita megye prefektusi hivatal még pénteken kéri a temetkezési engedély semmisségének megállapítását.

A rendőrség egyébként szombaton feltartóztatta, majd öt és fél óra veszteglés után engedte el Lukács Csabát, az újratemetés kommunikációs vezetőjét és Kovács Tamást, az MTI fotóriporterét. Lukács Csabát kihallgatták a rendőrségen, miután a főügyészség engedélyével átkutatott csomagjaiban találtak egy urnát.

Lukács előbb kegyeleti okokra hivatkozva nem engedélyezte az urna kinyitását, majd a kihallgatáson már ragaszkodott annak felnyitásához. Az urna üres volt, így okafogyottá vált minden eljárás, s szabadon engedték őket.

Lukács később azt nyilatkozta: az üres urna utaztatása „egy figyelemfelkeltő gesztus volt”. Arra akarta felhívni a figyelmet, hogy nem illik hajtóvadászatot folytatni emberi hamvak után Romániában. Úgy fogalmazott: Nyírő Józsefet nem a csomagtartóban kell keresni, hanem az emberek szívében.

A rendőrség egyébként kábítószer-csempészet gyanúja miatt kísérte be őket, a csomagok átkutatására kiadott főügyészségi engedélyben indoklásképp már fasiszta és irredenta jelképek, tárgyak birtoklásának gyanúja szerepelt. Ezzel szemben Gheorghe Filip, a Hargita megyei rendőrség szóvivője azt nyilatkozta: csak rutinellenőrzéseket végeznek a közutakon, hogy elejét vegyék mindenféle törvénysértésnek, kiszűrjék az alkoholos befolyásoltság alatt vezető sofőröket, azokat, akik gyanús tárgyakat szállítanak. „A rendőrségnek joga van átvizsgálni az autót, ha olyan információi vannak, hogy az illetőnél kábítószer, fegyver vagy egyéb tárgyak vannak” - szögezte le.

A külföldi emigrációban elhunyt Nyírő József újratemetési szertartására a tervek szerint vasárnap került volna sor a székelyudvarhelyi papkertben a Magyar Országgyűlés Hivatala és Székelyudvarhelyért Alapítvány szervezésében. A román hatóságok több ízben jelezték, hogy Nyírő 1940 és 1945 közötti politikai szerepvállalása miatt nem értenek egyet az író székelyudvarhelyi nyilvános újratemetésével.

[Forrás: Krónika]

Gyorskereső
Videók
A Székelyek nagy meneteléséről a Duna Televízió Heti hírmondójában - 2013. október 27. Videógaléria