Ellenőrzik a konzulátusokat?
llítólag több személyt is visszafordítottak a magyar–ukrán határról, mivel az útlevelükben lévő érvényes vízum ellenére nem tudták felmutatni a támogatói nyilatkozat másolatát. (Mint ismert, miután az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetségtől (UMDSZ) megvonták a garancialevél kiadásának jogát, ma már csak a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) adhat ki ilyet – a szerk.)
Fedor Rita, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Rendőr-főkapitányság helyettes sajtószóvivője a Kárpátalja című hetilapnak úgy nyilatkozott, „erre azért van szükség, hogy kiszűrjék azokat, akik valamilyen csalárd módon, közvetítőkön keresztül jutottak vízumhoz”. Mint kifejtette, „az utazó gyakran nem tudja megmondani, hogy a vízumában pontosan mi szerepel, vagyis hová, s milyen célból utazik, s így felmerülhet annak a lehetősége, hogy a vízumot csalárd módon szerezte”.
– A vízum tulajdonképpen egy beutazási ígérvény. A határőrnek a törvény alapján joga és lehetősége, hogy bármely schengeni ország által kiadott ígérvény teljesüléséhez kérje az utazási célt igazoló dokumentumot, illetve a szükséges anyagi fedezetet – válaszolta megkeresésünkre Szalipszki Endre, Magyarország ungvári külképviseletének konzulja.
– Arra, hogy a határőr élt ezzel a jogával, korábban is volt példa. Aki például a Balatonra megy, az felmutathatja szállodafoglalását, aki gyógykezelés céljából lépi át a határt, annak igazolnia kell, hogy az orvos valóban fogadja. Amennyiben konferenciára, tanácskozásra utazik, attól a meghívót kérhetik, aki fellépésre, az a hangszert is megmutathatja.
– Fedor Rita úgy nyilatkozott, hogy a támogatói nyilatkozat felmutatására azért van szükség, hogy kiszűrjék azokat, akik valamilyen csalárd módon, közvetítőkön keresztül jutottak vízumhoz – vetettük közbe.
– Magyarország Ungvári Főkonzulátusán és Beregszászi Konzulátusán sem közvetítőkkel, sem közvetítők nélkül csalárd módon nem lehet vízumhoz jutni. Csak az a kérelmező kap beutazási engedélyt, aki megfelel a szükséges feltételeknek – hangzott a válasz.
Természetesen megkerestük Fedor Rita szóvivőt is. Arra voltunk kíváncsiak, mire is gondolt pontosan, amikor csalárd módon szerzett vízumokról beszélt. Felvetődik: a szabolcsi rendőrség ezzel a lépésével netalán a vízumkiadást gyakorló konzulátusokat ellenőrzi?
A rendőrségi szóvivő válaszában legelőbbis leszögezte: „Semmilyen szigorítás nem történt, az útlevélkezelők egész egyszerűen a számukra kötelezően előírt és el nem hagyható feladatokat hajtják végre.”
A konzulátusok munkájának esetleges ellenőrzése kapcsán pedig a következő válasszal szolgált:
– A schengeni térségben vízummal történő beutazás esetén a beutazás valamennyi feltételének teljesülnie kell mind a vízumkiadáskor, mind a határátlépéskor, tehát a vízum felhasználásakor. Ez nem a konzulátusok feletti ellenőrzési jogot jelenti a rendőrség részéről, hanem a beutazás jogszerűségének ellenőrzését takarja. A kiadott vízum minden esetben az utazás megkezdése előtt „ígérvénynek” tekinthető, az, aki nem teljesíti a határátlépéshez kötelezően előírt feltételeket, a kiadott vízum birtokában sem léptethető be a schengeni területre.
Mindazonáltal a vízum kérelmezésekor az utas által benyújtott támogató dokumentumokat vagy annak másolatait a konzulátusnak vissza kell adnia a kérelmezőnek pontosan azért, hogy a határon is alá tudja támasztani utazásának jogszerűségét. Tehát a határrendészek kizárólag a számukra jogszabály által meghatározott kötelességüket hajtják végre.
[Forrás: Kárpáti Igaz Szó]