EMNT: az RMDSZ saját párttanácsát hozta létre
„Meglepődve értesültünk a Kulturális Autonómia Tanács hétvégi megalakulásáról. Arról az intézményről van szó, amelyet a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) az alapszabályzatába foglalt egykor, és amelynek létrehozásáról az RMDSZ Szövetségi Képviselők Tanácsa (SZKT) 2009 szeptemberében másként döntött” – közölte az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács ügyvezető elnöke, Sándor Krisztina.
Emlékeztetni szeretnénk arra, hogy ugyanebben az évben az Erdélyi Magyar Egyeztető Fórum (EMEF) keretében az EMNT és az RMDSZ közösen határoztak a Kulturális Autonómia Tanács létrehozásáról. Nyilvános az SZKT 2009. szeptember 19-i, Marosvásárhelyen tartott ülésének a jegyzőkönyve, ahol döntő többséggel elfogadták, hogy a Kulturális Autonómia Tanácsba az EMNT 25 %-os, az RMDSZ pedig 75 %-os arányban kér fel küldötteket. Idézem Kelemen Hunor szövetségi elnök urat: „Egyeztetve az EMNT képviselőivel azt javasoltuk, hogy a KAT tagjai azt az arányt kövessék, amit a tavaszi EP-választásokon is: 75% RMDSZ – 25% EMNT. (…) 112 tagú KAT-ot tervezünk, ebből 84 tagot az RMDSZ delegál, 28 tagot az EMNT.” Idézet az elfogadott határozatból: „1. A KAT 112 tagú. 2. A KAT tagjainak 75%-át (84 tagot) a Romániai Magyar Demokrata Szövetség, 25%-át (28 tagot) az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács nevesíti. A nevesítésre vonatkozó szabályzatot mindkét szervezet saját maga fogadja el és alkalmazza.”
Ennyit a közel 3 évvel ezelőtti döntések betartásáról. Az azóta eltelt időszakban természetesen sok minden változott, és ebbe az is belefér, hogy az RMDSZ felülbírálja saját döntéseit, sőt, azokat is, amelyeket valakikkel közösen hozott. Merthogy nem tudunk olyan EMEF-ülésről, ahol a már idézett döntést az RMDSZ visszavonta volna.
Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács részéről sérelmezzük, hogy a helyhatósági választási kampányt megelőző időszakban az RMDSZ egyoldalúan létrehozta a Kulturális Autonómia Tanácsot. Ezzel újfent megerősítette megosztó politikáját: az erdélyi magyarságban nekik csak az számít, aki velük szövetkezik. Az RMDSZ e cselekedetével megint bizonyította, hogy az erdélyi magyar kulturális, közművelődési élet számára pártügy, amivel választások előtt illik érdemben foglalkozni. A korábban elképzelt kétpólusú, nyitott rendszer helyett most egy újabb párttanácsot hoztak létre. Az így megalakult Kulturális Autonómia Tanács nem rendelkezik átfogó képviselettel, létrehozása jelen helyzetben pedig csak kampányfogás.
Az RMDSZ több éve kormányzati tényező: képviselőik jelen vannak a kulturális és oktatási tárcákban is. Ebből a szemszögből ítélve mi szükség van a Kulturális Autonómia Tanácsra? Főként úgy, hogy a létrehozását is kizárólagosan az RMDSZ viszi véghez. Mi ez, ha nem a társadalom elé hintett újabb szemfényvesztési kísérlet? Ráadásul épp a jelenlegi kulturális miniszter jelenti be ennek megalakulását, és beszél arról a majdani jövőről, amikor ezt a Tanácsot valós tartalommal töltik meg. Már eddig is sokat mosolyoghattak az erdélyi emberek az RMDSZ kormányzati, illetve ellenzéki szerepkörének cserélgetéséről. Mintha folyamatosan szerepzavarban lennének.
Az RMDSZ országos vezetősége ismét bebizonyította: képtelen együttműködően gondolkodni és cselekedni. Ideje tudomásul venni, hogy erőből és félelemkeltéssel ideig-óráig fent lehet maradni a csúcson, de az erdélyi magyarságnak erre nincs szüksége.
Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács nevében tudomásul vesszük, hogy a korábban, az Erdélyi Magyar Egyeztető Fórumon közösen hozott döntések mára az RMDSZ számára érvénytelenek lettek.
Továbbra is rendületlenül hiszünk az erdélyi magyar politikai sokszínűségben és együttműködésben, egy megújuló politikai életben, mely valós egységet teremthet az erdélyi emberek, a történelmi egyházak és a civilek között.