Home » Hírek » Románia » Felmérések: biztos első az USL, erősödik a PDL

Felmérések: biztos első az USL, erősödik a PDL

2012. 3. 9.
Megosztás:

Két felmérés is napvilágot látott csütörtökön, amelyben a lakosság februári pártpreferenciáit firtatták, és bár egyikük ellenzéki, a másik pedig kormánypárti lapban jelent meg, az eredmények jórészt hasonlóak: az ellenzéki Szociálliberális Unió (USL) pártszövetség toronymagasan vezet, de nem éri el az abszolút többséget, a kormány fő erejét adó Demokrata-Liberális Párt (PDL) valamelyest növelte támogatását, az RMDSZ pedig jóval a bejutási küszöb fölött teljesítene.

Az Adevărul című ellenzéki lap az IMAS felmérését közölte, amely szerint az USL a voksok 49,2 százalékát kapna, ha most vasárnap lennének a parlamenti választások, ami jelentős csökkenés, januárban ugyanis ugyanennél a közvélemény-kutatónál még jócskán az abszolút többséget jelentő szint fölött voltak 53,4 százalékról.

A mostani adat a 2011 decemberihez hasonló, a csökkenés vélhetően a kormányellenes utcai tüntetések kifulladásának, valamint az Emil Boc vezette kormány távozásának, és a Mihai Răzvan Ungureanu vezette új kabinet hivatalba lépésének tudható be.

A Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Konzervatív Párt (PC) frigyre lépése nyomán létre jött USL ugyanakkor ezzel a támogatottsággal is megszerezheti az abszolút többséget, mivel a voksok mintegy 9 százalékát olyan pártokra adnák, amelyek nem kerülnének be a parlamentbe, így a visszaosztást követően mégiscsak elérhetnék az 53 százalékot.

A PDL két százalékot erősödött január óta: az akkori 15,8 helyett most a voksok 17, százalékát kapná meg.

A bulvártelevízió-tulajdonos Dan Diaconescu által alapított, populista ígéretekkel kampányoló Nép Pártja (PPDD) jelentősen megerősödött: 17,4 százalékon áll, ami azonban lehet, hogy „élesben” mégsem valósulna meg, az elmúlt húsz év tapasztalata ugyanis azt mutatja, hogy az ilyen, szinte a semmiből felnövő, de területi beágyazódottsággal és helyi alapszervezetekkel nemigen rendelkező pártok a választás napján rosszabbul teljesítenek, mint a közvélemény-kutatásokban.

Az RMDSZ illetékesei örülhetnek: az IMAS szerint februárban a szavazatok 7 százalékát kapták volna meg, míg januárban csupán 5,8 százaléknyian voksoltak volna a szövetségre.

Ezzel véget is ér a parlamenti pártok listája: a szélsőségesen magyarellenes Nagy-Románia Párt (PRM) csupán 3,5, Gigi Becali Új Generáció Pártja (PNG) nevű alakulata 2 százalékot kapna.

Az ellenzéki pártból kilépett honatyák alapította, jelenleg a kormánykoalícióban is részt vevő Románia Fejlődéséért Országos Szövetség (UNPR) pedig alig mérhető: csupán 0,7 százaléknyian voksolnának rá az IMAS felmérése szerint, amely február 17. és 26. között készült, hibahatára pedig +- 3 százalékos.

A kormánypárti Evenimentul Zilei a CSOP felmérését hozta, amely az IMAS-éhoz hasonló adatokat vonultat föl. Az USL januárhoz képest 48 százalékon áll, a PDL négy százalékot javítva 20 százalékon áll, a Diaconescu-pártra pedig a megkérdezettek 16 százaléka voksolna. Az RMDSZ itt csak 6 százalékot kapna, ám a parlamenti pártok sora itt is a szövetséggel zárul: a PRM 4, a PNG 3, az UNPR pedig 1 százalékot kapna.

A CSOP február 11. és 19. között készült felmérése szerint egyébként a megkérdezettek zöme – 71 százalék – továbbra is az egyházban bízik a leginkább. Ezt a hadsereg (53 százalék), a helyi önkormányzat (40), a rendőrség és a sajtó (egyaránt 35 százalék) követi. A legtöbben Mugur Isărescu jegybankelnökben bíznak (27 százalékos bizalmi index), őt Victor Ponta PSD-elnök (22 százalék), illetve Mihai Răzvan Ungureanu kormányfő és Crin Antonescu PNL-vezér követi (20 százalék). Traian Băsescu államfő bizalmi indexe 17 százalékos.

[Forrás: Krónika]

Gyorskereső
Videók
A Székelyek nagy meneteléséről a Duna Televízió Heti hírmondójában - 2013. október 27. Videógaléria