Gyenge eredmények a kisérettségin
Gyenge eredmények születtek a nyolcadikosok záróvizsgáján, egyes megyékben a diákok egyharmada megbukott. A nyolcadik osztályt végzett diákok matematikából szerezték a leggyengébb osztályzatokat. A legtöbb régióban ugyanakkor még nem összesítették megyeszinten az eredményeket.
A diákok egyharmada bukott meg Háromszéken, a tanulók közel 34 százaléka nem kapott átmenő jegyet. Keresztély Irma Kovászna megyei főtanfelügyelő a Krónikának elmondta, függetlenül a záróvizsgán elért eredményektől, minden nyolcadik osztályt végzett diák részt vesz a számítógépes elosztással működő felvételin, így továbbtanulás szempontjából nem volt tétje a képességfelmérésnek. „Aki nem kapott átmenő osztályzatot, a lista második felére kerül, így kevesebb esélye lesz a népszerű iskolákba, az úgynevezett elitosztályokba bejutni” – magyarázta a főtanfelügyelő.
A háromszéki nyolcadikosok matematikából szerepeltek leggyengébben, a vizsgázók több mint fele, 55 százaléka nem kapta meg szakdolgozatára az átmenő jegyet. Valamivel biztatóbbak az eredmények román nyelv és irodalomból, a megmérettetésen a diákok 42 százaléka bukott meg, magyar nyelv és irodalomból pedig a 1262 gyerek közül mindöszsze 79 nem kapott legalább 5-ös osztályzatot. Keresztély Irma hangsúlyozta, az előző évekhez képest a leglényegesebb változás, hogy idén a nyolcadikosok is megfigyelő kamerák előtt vizsgáztak, így az eredmények a tanulók valós tudását tükrözik.
Gyengébben teljesítettek tavalyhoz képest a Hargita megyei diákok is, a vizsgázók matematikából, valamint román nyelv és irodalomból kapták a legkisebb osztályzatot. A tanfelügyelőség adatai szerint az óvások benyújtása előtt az átmenési arány 61 százalékos volt, az elmúlt évben a vizsgázók 87 százaléka sikeresen vette az akadályt. A megyében egyetlen diáknak sikerült megszereznie mindegyik tantárgyból a legmagasabb, 10-es osztályzatot, ezzel szemben három esetben született 1-es átlagminősítés.
Magyar nyelv és irodalomból a vizsgázók 92 százaléka szerzett átmenő jegyet, matematikából mindössze 42 százalékuknak sikerült a kisérettségi, míg román nyelv és irodalomból a diákoknak alig fele, 48 százaléka ért el legkevesebb ötös osztályzatot. Ferencz S. Alpár főtanfelügyelő úgy vélte, az idei gyengébb teljesítmény elsősorban a megfigyelő kameráknak tudható be.
Szatmár megyében a vizsgázó nyolcadikosoknak több mint fele, közel 60 százaléka ért el ötöst vagy annál nagyobb átlagjegyet. Csapó-Ilyés Attila kisebbségi oktatásért felelős tanfelügyelőtől megtudtuk, összesen közel háromezer diák jelent meg a próbákon. Az óvások elbírálása előtt a diákok 59,9 százaléka írta meg az átmenő ötös osztályzatot, az arány azonban minden bizonynyal módosul az ismételt elbírálások után, így Csapó-Ilyés szerint 60 százalék fölötti átmenési arányra lehet számítani. Elmondása szerint a legtöbb vizsgázó matematikából bukott meg. Nem változott a nyolcadik osztályt elvégzett tanulók kisérettségin nyújtott teljesítménye az előző évekhez képest Kolozs megyében – nyilatkozta lapunknak Péter Tünde főtanfelügyelő-helyettes. Hozzátette, az eredmények kifüggesztése után megyeszinten számos óvást nyújtottak be, román nyelv és irodalomból 297-en kérték a dolgozatok újrajavítását, és 120-an kaptak nagyobb jegyet.
A nyolcadikos záróvizsgán országos szinten közel 170 ezer diák mérte fel tudását. A pénteken kifüggesztett előzetes eredmények után román nyelv és irodalomból hétezren, míg matematikából több mint ötezren kérték a dolgozatok újraértékelését.
[Forrás: Krónika]