Halasztják az elektronikus receptek bevezetését
Péntek óta elektronikus receptet is felírhatnak a romániai orvosok – tájékoztatott az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS). Legalábbis elméletben: a valóság ugyanis az, hogy a terv végrehajtásához szükséges infrastruktúra még nem alakult ki, Vasile Cepoi egészségügyi miniszter pedig még pénteken kijelentette, amíg nincs készen az erre vonatkozó stratégia, biztosan nem vezetik be az új rendszert. Az újfajta recepteket a tervek szerint még hónapokig párhuzamosan használhatták volna az orvosok a klasszikus, papírra írt vényekkel.
Vasile Cepoi egészségügyi miniszter még pénteken, egy sajtótájékoztatón kijelentette: egyelőre ő maga sem rendelkezik elegendő információval a gyakorlatba ültetést illetően. Vasile Astărăstoaie, az Országos Orvoskamara elnöke pénteken úgy fogalmazott: az orvosoknak elegük van abból, hogy úgy kezdjenek bele bizonyos tevékenységekbe, hogy nem tudják, hogyan fognak azok működni. Hasonlóképpen vélekedik Balogh Árpád nagyváradi háziorvos is, aki a Krónikának azt mondta: sem az orvosokhoz, sem a gyógyszertárakba nem jutott még el a szükséges szoftver. „Harminc éve dolgozom háziorvosként, és ekkora káosz még sosem uralkodott az egészségügyben, mint most” – jelentette ki. Meglátása szerint az elektronikus rendszer legnagyobb veszélye, hogy a szerverek működésétől függ, a biztosító szerverei ugyanakkor még a mostani rendszert sem képesek maradéktalanul kiszolgálni.
A receptek két részből állnak majd, egyik a gyógyszer felírására, másik a kiadására vonatkozik. Az on-line verzió esetében az orvosnak digitális aláírással kell majd igazolnia magát, a betegnek pedig a személyi számával – magyarázta korábban Dorin Ionescu, a biztosító azóta leváltott főigazgatója. Mint elmondta, a digitális hálózaton keresztül az orvos azonnal ellenőrizheti, hogy a páciens biztosított-e, és pontosan milyen típusú ellátásra jogosult. A rendszer arra is képes, hogy hamis adatok beírása esetén figyelmeztetést adjon ki az orvosnak. „Ha felírunk egy gyógyszert, amely nem megfelelő az adott betegségre, figyelmeztet a rendszer. Ha a gyógyszert nem a megszokott dózisban írjuk fel, figyelmeztetést kapunk. Ha a gyógyszer egy napra vagy a kezelés teljes időtartamára számított összmennyisége meghaladja a megengedettet, kapunk egy újabb jelzést” – magyarázta a főigazgató.
Az elkészült vényt a rendszer azonnal szétküldi az adott megye összes gyógyszertárának, s a páciens ezek bármelyikében kiválthatja a szükséges orvosságokat.
A vények bevezetéséhez szükséges számítógépes rendszert egyébként már tesztelték, a biztosító azonban arra figyelmeztet, hogy a vidéki háziorvosoknak sok gondot okozhat majd az átállás, ahhoz ugyanis szélessávú internetkapcsolatra van szükség. A Romániában dolgozó tizenkétezer családorvos közül 3800-nak falusi rendelője van, egyes falvakban pedig még működő elektromos hálózat sincs, nemhogy internet – nyilatkozta Sandra Adalgiza Alexiu, az Országos Háziorvosi Társaság titkára.
[Forrás: Krónika]