Hargita megyei költségvetés – hosszú távú koncepció kell
Mentalitásváltásra van szükség, nem elég a költségvetésre szánt keretösszeg becsületes, törvényes elköltése, hanem célirányosan a megye hosszú távú fejlődését elősegítve kell a pénzeket felhasználni, fogalmazta meg álláspontját az Erdélyi Magyar Néppárt frakciója Hargita Megye Tanácsának legutóbbi soros ülésén, ahol többek között a megyei költségvetés kiegészítéséről is döntött a testület.
A Székelyudvarhelyen tartott, kihelyezett megyei önkormányzati testületi ülésen az Erdélyi Magyar Néppárt frakciójának részéről elhangzott: a költségvetés elköltésében Hargita Megye Tanácsának nincs hosszú távú koncepciója. Minden évben elköltésre kerül a költségvetésre megszavazott összeg, viszont ez sokszor érezhetően logikátlanul történik, mert nincs egy hosszú távú, a megye fejlődését előirányzó terv a pénzek elköltésére.
A Néppárt képviselői ugyanakkor számos hiányosságra, formai hibára hívták fel a figyelmet. Kifejtették: a 2001/215-ös törvény szabályozza, milyen dokumentumokat kell mellékelni a költségvetés módosításához, de sajnálatos módon ezek a dokumentumok hiányosak.
Hargita Megye Tanácsa Gyergyószentmiklóson ügyfélszolgálatra bérel egy 50,5 négyzetméteres irodát 350 euróért. Az a probléma, hogy a szerződés nem tisztázza, mit foglal magában az említett összeg, a törvény által kért megegyezési jegyzőkönyvet pedig nem csatolták a tanácshatározathoz. A Néppárt-frakció kétszer is rákérdezett, de nem kaptak választ. A Néppárt egyúttal ismertette, hogy egy hasonló környéken egy civil szervezet bérel egy 270 négyzetméteres felületet négyzetméterenként 1 lejes áron. A civil szervezet ebből a 270 négyzetméterből szívesen átadott volna 50 négyzetmétert, négyzetméterenként egy euróért a megyei tanácsnak, így nem kellene 6,93 eurót fizetnie a tanácsnak négyzetméterenként. A jól gazdálkodó megyei önkormányzat sajnálja, hogy a civil szervezet nem kereste meg az intézményt a jó javaslattal – volt leszűrhető a válaszból.
Az ifjúsági szervezetek által szervezett táborok, fesztiválok támogatása is számos megválaszolatlan kérdést szolgáltat. Kiírnak egy összeget szavazásra, felsorolják a szervezetek és fesztiválok névsorát, de azt, hogy arányaiban ki mekkora összeget kap a keretből, egy ifjúsági alapítvány dönti el. A néppárti frakció kérésére sem mondják el, milyen kritériumrendszer szerint osztják le a pénzt. Például a tavaly közel 125 ezer lejes keretösszegből az EMI-táborra 7200 lejt ígértek (mind a mai napig nem fizették ki), de azt nem lehet tudni, hogy például az EU-táborra mennyi pénzt adtak. A két fesztivál közötti különbség viszont kézzelfogható. Míg az EMI-táborba a napi belépők száma 600 és 1000 személy között mozog, addig az EU-tábor napi látogatottsága nem éri el a 150 személyt.
Mindez néhány észrevétel csupán, de a huszonöt napirendi pont mindegyikében vélhetően hasonló észrevételeket, hiányosságokat lehetne találni – érvelt a Néppárti frakció.