Home » Hírek » Erdély » Három kisebbségi jogi javaslatot kíván benyújtani az Európai Bizottsághoz az autonómiatanács

Három kisebbségi jogi javaslatot kíván benyújtani az Európai Bizottsághoz az autonómiatanács

2012. 7. 16.
Megosztás:

Három, a kisebbségi jogokról szóló javaslatot kíván benyújtani az Európai Bizottsághoz (EB) a Kárpát-medencei Magyar Autonómia Tanács (KMAT). Erről döntöttek a testület budapesti ülésén, amelyen 12 tagúra bővült a szervezet, az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) felvételével. Javaslatot készített az EMNP mellett az RMDSZ és a Székely Nemzeti Tanács. A dokumentumok benyújtására az európai polgári kezdeményezésről szóló uniós rendelet ad lehetőséget, április 1-je óta.

Három kisebbségi jogi javaslatot kíván benyújtani az Európai Bizottsághoz az autonómiatanács

Toró T. Tibor, EMNP-elnök, Répás Zsuzsanna, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkára és Winkler Gyula, az RMDSZ európai parlamenti képviselője a KMAT ülésén beszélgetnek (felvétel: MTI)


Tőkés László, a KMAT elnöke a tanács ülését követő sajtótájékoztatóján elmondta, hogy előkészítési folyamat után nyújtják majd be a dokumentumokat az EB-hez.

A bizottság befogadásról szóló döntése után a KMAT tagszervezetei egyöntetűen támogatják majd az EB által befogadott javaslatokat vagy javaslatot, és együttműködnek majd a hét unós tagországból a szükséges egymillió aláírás összegyűjtésében - magyarázta a KMAT elnöke.

A támogató aláírások azért szükségesek, hogy a javaslatok további európai fórumok elé kerülhessenek.

Tőkés László megjegyezte, hogy a három javaslatról előzetes szakértői véleményt kért a KMAT. Ebből kiderült, hogy nem jelezhető előre, miként értékeli majd az EB a javaslatokat, befogadja-e, ezért mindegyiket érdemes benyújtani.  „Égető szükséglet, hogy az Európai Unió kötelező érvényű keretet hozzon létre a kisebbségvédelem céljából” - hangsúlyozta a KMAT elnöke.

A kisebbségi jogokat más-más szempontból megközelítő javaslatokról elmondta, hogy a SZNT a regionális önrendelkezést hangsúlyozó kezdeményezést készített, míg az EMNP és RMDSZ javaslatai - mint fogalmazott – „a szórványban élőknek lenne hasznos”.

Mindegyik javaslat foglalkozik az anyanyelvi oktatással, az anyanyelv és a közösség kultúrájának megőrzésével és a diszkriminációmentességgel.

A KMAT legutóbbi ülését február 3-án tartotta Budapesten, szintén a Parlamentben.

A Kárpát-medencei magyar autonómiatörekvések segítésére 2004-ben létrehozott KMAT-nak határon túli magyar politikai és civil szervezetek a tagjai. Jelenlegi elnöke Tőkés László, akit tavaly választottak meg újabb két évre.

[Forrás: Krónika]
Gyorskereső
Videók
A Székelyek nagy meneteléséről a Duna Televízió Heti hírmondójában - 2013. október 27. Videógaléria