IMF-dicséretek Romániának
Jóváhagyta helyi idő szerint szerdán a washingtoni székhelyű Nemzetközi Valutaalap (IMF) a hitelintézet képviselőinek legutóbbi bukaresti látogatásán tapasztaltakat összefoglaló jelentését, azonban egyúttal arra is felhívta a romániai hatóságok figyelmét, hogy folytatni kell a gazdasági reformokat, hogy az ország helyt tudjon állni a jelenlegi bizonytalanságban, illetve hogy ki tudja szélesíteni növekedési potenciálját – derül ki az IMF honlapján megtalálható közleményből.
„Románia továbbra is jelentős eredményeket ér el az IMF-fel közösen kidolgozott program keretében. A különböző cselekvési tervek gyakorlatba ültetése következetes, és a programban rögzített valamennyi célkitűzést sikerült elérni. Két év hanyatlás után újraindult a gazdaság növekedése, miközben az infláció történelmi minimumon áll” – mutat rá a Nemzetközi Valutaalap. A közlemény azonban arra is felhívja a figyelmet, hogy mindezek ellenére az eurózóna lelassulása lehúzta Románia gazdasági kilátásait.
„Éppen ezért sorsdöntő a gazdasági reformok folytatása” – nyilatkozta Nemat Shafik, az IMF helyettes vezérigazgatója.
A nemzetközi hitelintézet szerint ugyanakkor a romániai hatóságok elkötelezettek abban, hogy az idei év végén a költségvetési hiány ne haladja meg a bruttó hazai termék (GDP) 3 százalékát. Ehhez meglátásukban arra van szükség, hogy a kormány hatékonyabbá tegye az európai uniós pénzösszegek lehívását, illetve javítsa a tőkeköltségeket.
További intézkedések kellenek továbbá az egészségügyi reform és az adóbehajtás terén. „Az állami vállalatok reformja halad, azonban fel kellene gyorsítani ezek átszervezését. Ugyanakkor az energetikai és a szállítási szektorban lényeges a piaci árpolitika gyakorlatba ültetése, hogy ezáltal csökkenteni lehessen a kintlevőségeket, növelni lehessen a hatékonyságot, illetve serkenteni lehessen a növekedést” – derül ki a közleményből.
A romániai bankok kapcsán az IMF szakértői megjegyzik, hogy a kockázatok továbbra is jelentősek, mivel magas a hiteleket nem törlesztők aránya, illetve kihat az országra az Európa más tájain dúló gazdasági válság. Éppen ezért – hívják fel a figyelmet – fennáll annak a veszélye, hogy tovább gyengül a lej, valamint tőkekivonásokra is sor kerülhet.
[Forrás: Krónika]