Jövőtől kétszintű lehet az érettségi vizsga
Már a következő évtől kérik a kétszintű érettségi vizsga bevezetését a tanügyi szakszervezetek. Liviu Pop ideiglenes oktatási miniszter ígérete szerint a javaslatot megvitatják a kormányban, és a diákokkal is megbeszélik a lehetőséget. A Krónika által megszólaltatott tanügyi szakemberek támogatják a többszintű érettségi bevezetését, ám szerintük azzal párhuzamosan ki kellene dolgozni a differenciált tanterveket is. A három tanügyi szakszervezet nyílt levelet intézett a kormányzó Szociálliberális Szövetséghez (USL), amelyben sürgetik a többszintű érettségi vizsga alkalmazását.
A tanügyi törvény tartalmazza ugyan a differenciált érettségit, de az a jogszabály értelmében csak 2016-tól lép érvénybe, amikor azok a diákok vizsgáznak, akik a 2012–2013-as tanévben kezdik a 9. osztályt, emlékeztetnek az érdekvédelmi szervezetek. „Az idei érettségire már nem lehet bevezetni a módosítást, hiszen játék közben nem változtathatunk a szabályokon, de reméljük, jövő évtől már érvénybe léphet” – olvasható a nyílt levélben. A tanügyi törvény értelmében 2016-tól az érettségi tárgyak száma nem változna, vagyis a román, a magyar, az idegen nyelv és a számítógépes ismereteken kívül a végzősök a szak függvényében még két tantárgyból vizsgáznak. A szakszervezetek ezt a módosítást hoznák előre 2013-ra, ugyanakkor javasolják, hogy románnyelv- és az anyanyelvvizsga is a szaktól függően differenciált legyen.
Nem jó a jelenlegi forma
Liviu Pop ideiglenes oktatási miniszter elmondta, elfogadhatónak tartja a szakszervezetek javaslatát, szerinte a záróvizsga a jelenlegi formájában már nem felel meg. A többszintű érettségi vizsga előrehozását megvitatják a kormányban és a diákokkal is, ígérte a tárcavezető. Ugyanakkor kifejtette, hogy az idei érettségin sem számít a tavalyinál jobb eredményekre, hiszen a vizsgatételeket nem a tanórákon elsajátított anyag alapján állítják össze. Mint ismertes, tavaly a záróvizsgán országosan 45,72 század százalékos volt az átmenési arány, ez volt az elmúlt két évtized legrosszabb eredménye.
Liviu Pop ugyanakkor azt is eldöntötte, hogy a pedagógusok fizetéséből levonják a szakszervezeti tagsági díjat. A miniszter elmondta, a tanügyi szakszervezetek jelezték, hogy a közszférában minden területen levonják a tagsági díjat a bérekből, csupán a tanügyben nem, és mint mondta, ezt a hátrányos megkülönböztetést akarta orvosolni. A tárcavezető az Országos Diszkriminációellenes Tanács erre vonatkozó döntésére hivatkozott, Asztalos Csaba, a testület elnöke azonban a Hotnews.ro portálnak azt nyilatkozta, a miniszter félreértelmezte határozatukat, hiszen ebben az esetben nem állapítottak meg diszkriminációt.
Motiváltabb diákok
Kiss Imre, a sepsiszentgyörgyi Kós Károly Iskolaközpont igazgatója szerint feltétlenül szükség van az érettségi módosítására, hiszen a jelenlegi forma nem méltányos. Például román nyelv és irodalomból nem lehet ugyanazt a szintet elvárni az elméleti és a szakiskolákban tanuló diákoktól, mondta lapunknak a pedagógus. Az igazgató egy harmadik szint bevezetését is javasolja, amely csak posztlíceális tanulmányok folytatására jogosít fel, ám igazolja a 12 osztályos tanulmányok lezárását. „A szaklíceumokban is motiváltabbak lennének a diákok, ha nagyobb esélylyel indulnának a vizsgán. Komolyabban tanulnának ahelyett, hogy a segédeszközök használatára keressék a megoldást” – szögezte le Kiss Imre.Keresztély Irma Kovászna megyei főtanfelügyelő évek óta szorgalmazza a többszintű érettségi bevezetését. A Krónika megkeresésére kifejtette, a szaktárgyból nem is kellene érettségizni, hiszen az uniós munkaerőpiacon elismert szakmai bizonylat megszerzése feltételezi a szakvizsgát. Az érettséginek az általános műveltséget kellene tükröznie, a főtanfelügyelő szerint az emelt szintű érettségi vizsga abszolválása után bármilyen egyetemre jelentkezhetne a diák, míg a középszintű érettségivel csak bizonyos szakokon folytathatná tanulmányait. Például, ha mezőgazdasági szakiskolát végzett, a középszintű érettségivel az agrártudományi egyetemen tanulhatna tovább. Mindenképpen biztosítani kell az átjárhatóságot, úgy kell szabályozni a vizsgát, hogy a normál szintű érettségi oklevéllel rendelkező diák bármikor megszerezhesse az emelt szintűt is. A különbségeknek nemcsak a tételek nehézségi szintjében, hanem a tantervben is tükröződniük kell, szögezte le a főtanfelügyelő.
[Forrás: Krónika]