Mandátum nélkül is segíti a Néppárt nagyváradi szervezete a helyi önkormányzat munkáját
Az Erdélyi Magyar Néppárt partiumi szervezetének képviselői – Zatykó Gyula régióelnök és Csomortányi István regionális szervezési igazgató – hétfőn sajtótájékoztatón elemezték ki az elmúlt hét politikai eseményeit, annak apropóján, hogy a napokban országszerte megalakultak a helyi és megyei önkormányzati testületek.
Vannak pozitív és negatív példák egyaránt arra, hogy az erdélyi magyar politikai alakulatok miként állapodtak meg a helyi vagy megyei tanácsosok együttműködéséről. Míg például Sepsiszentgyörgyön körvonalazódni látszik egy újfajta egység – azt követően, hogy Nemes Előd néppárti tanácstag alpolgármesteri rangú tisztséget kapott a helyi önkormányzatban – addig a Partiumban valótlanságokat nyilatkozva vezetik félre egyes politikusok a választókat. Csehi Árpád Szabolcs volt megyeitanács-elnök, jelenlegi alelnök példának okáért a Néppártot tette felelőssé azért, mert Tasnádnak román polgármestere lett, holott a Néppárt ennek elkerülése érdekében nem is indított polgármesterjelöltet a Szatmár megyei kisvárosban, mint ahogy a megyeközpontban, Szatmárnémetiben sem. A néppárti politikusok szerint a magyar pozícióvesztés oka a Partiumban az USL túlnyerése és több esetben a magyar jelöltek személyében keresendő, mintsem a vetélytársak indulásában. Zatykó Gyula szerint több esetben eredményesebb lett volna ha a magyar pártok közös jelölteket állítanak fiatal, hiteles, nem korrupt tiszta érdekképviselők személyében. „Legyen ez mementó az őszi parlamenti választásokra” – hangsúlyozta Zatykó.
Közelebbi vizekre evezve, a Bihar megyei helyzetet tekintve a néppárti képviselők sajnálattal állapították meg, hogy megyeszerte az USL képviselői kerültek pozíciókba és emiatt két magyar tanácsossal lett kevesebb a megyei önkormányzatban. Ugyanakkor elgondolkodtató az is, hogy Bihar község újraválasztott polgármestere kijelentette, hogy inkább alakít koalíciót a populista Dan Diaconescu-féle párttal, mint a helyi tanácsba bejutott magyar érdekképviselőkkel.
Sajnálatos az is, hogy Nagyváradnak nem lett magyar polgármestere, és elveszett az alpolgármesteri tisztség is amiatt, mert Ilie Bolojan régi-új polgármester már nem bízik a megújulásra képtelen helyi RMDSZ-vezetésben Bár a Néppárt nem került be az önkormányzatba, kiemelt figyelemmel kíséri majd a városi tanácsüléseket és a maga eszközeivel fellép majd, ha magyarokat sújtó tanácsi határozat születik. Mindemellett a Néppárt váradi szervezete szakbizottságokat alakít ki, hogy az egyes kérdésekben segítse az önkormányzat munkáját. A Néppárt váradi képviselői kezdeményezni fognak egy találkozót a régi-új polgármesterrel az általuk kidolgozott egyes programpontok gyakorlatba ültetése érdekében.
[Forrás: Az Erdélyi Magyar Néppárt partiumi szervezetének sajtóközleménye]